Suma teologiczna. Tom 2. O Bogu. Część 2

Okładka książki Suma teologiczna. Tom 2. O Bogu. Część 2 św. Tomasz z Akwinu
Okładka książki Suma teologiczna. Tom 2. O Bogu. Część 2
św. Tomasz z Akwinu Wydawnictwo: Katolicki Ośrodek Wydawniczy "Veritas" religia
379 str. 6 godz. 19 min.
Kategoria:
religia
Tytuł oryginału:
Summa theologiae
Wydawnictwo:
Katolicki Ośrodek Wydawniczy "Veritas"
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
379
Czas czytania
6 godz. 19 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Pius Bełch
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
467
132

Na półkach: , , , ,

Święty Tomasz to postać nie do przecenienia. Genialny teolog i filozof, którego dokonania na stałe wpisały się w historię rozwoju ludzkiej myśli i nie tracą na wartości mimo upływu lat. Z ogromu pism i komentarzy pozostawionych potomnym największym, najgenialniejszym i zdecydowanie najpopularniejszym jest "Summa teologiczna". Jak wskazuje nazwa jest to dzieło mające podsumować i usystematyzować całość wiedzy z danej dziedziny (tu teologii),przy pewnym założeniu metodycznym i dydaktycznym. Ponieważ powstało w XIII wieku, jego budowa odpowiada standardom pisarskim tamtego okresu, które mogą współcześnie sprawiać nieco trudności.

"Summa" składa się z czterech części, każda z nich dzieli się na zagadnienia i artykuły. Każdy artykuł rozpoczyna przedstawienie podejmowanego problemu (przeważnie w formie pytania). Dalej następuje coś, co na potrzebę chwili można nazwać antytezą - twierdzenie wyrażające błędne przekonanie wymagające wyjaśnienia, potoczne mniemanie - to z czym Akwinata nie zgadza się i co w dalszej kolejności obali. Po owej antytezie Tomasz przytacza argumenty przemawiające za jej prawdziwością (innymi słowy zarzuty wobec tego, co sam przyjmuje). Kolejny krok to odwołanie do autorytetu, zabieg szczególnie ważny dla scholastyków. Powoływanie się na słowa poważanego myśliciela uważano za gwarancję wiarygodności rozumowania, ważności głoszonego poglądu. W ten sposób autor sygnalizuje swoje zdanie, które następnie formułuje w postaci tezy. Na koniec odpowiada jeszcze na wcześniejsze argumenty za antytezą, obnażając ich błędy i jednocześnie dowodząc słuszności swego stanowiska.

Dlatego: to nieprawda, że Tomasz przeczy sam sobie; to nieprawda, że nie wiadomo co twierdzi. Wystarczy dobrze wczytać się w tekst. Na przykład, kiedy w artykule trzecim zagadnienia drugiego pisze: "Zdaje się, że Boga nie ma.", to bynajmniej nie twierdzi, że faktycznie Go nie ma, ale zwraca uwagę na złudzenie, któremu można ulec i jego powody. W rzeczywistości dowodzi, że Bóg istnieje a do uznania tego wiedzie pięć dróg: z ruchu, z przyczyny sprawczej, z istnienia bytu przygodnego i koniecznego, ze stopni doskonałości i z celowości w świecie.

Mam nadzieję, że tych kilka informacji ułatwi lekturę.

mealibri.blogspot.com

Święty Tomasz to postać nie do przecenienia. Genialny teolog i filozof, którego dokonania na stałe wpisały się w historię rozwoju ludzkiej myśli i nie tracą na wartości mimo upływu lat. Z ogromu pism i komentarzy pozostawionych potomnym największym, najgenialniejszym i zdecydowanie najpopularniejszym jest "Summa teologiczna". Jak wskazuje nazwa jest to dzieło mające...

więcej Pokaż mimo to

avatar
467
313

Na półkach:

Nie przebrnąłem przez wszystkie tomy. Akwinata, mądry człowiek, daje pokaz doskonałego (pokora i rzetelność) korzystania ze źródeł w celu popychania swojego tematu. "Suma teologii" jest pracą wzorcową, za którą kryje się ciepły, miły, diabelsko (pardon) inteligentny geniusz.

Nie przebrnąłem przez wszystkie tomy. Akwinata, mądry człowiek, daje pokaz doskonałego (pokora i rzetelność) korzystania ze źródeł w celu popychania swojego tematu. "Suma teologii" jest pracą wzorcową, za którą kryje się ciepły, miły, diabelsko (pardon) inteligentny geniusz.

Pokaż mimo to

avatar
1188
702

Na półkach: ,

Całości nie da się przeczytać, ale polecam fragmenty.

Całości nie da się przeczytać, ale polecam fragmenty.

Pokaż mimo to

avatar
1711
590

Na półkach: , ,

ciężko oceniać książkę, która w rzeczywistości nie jest książką z prawdziwego zdarzenia, a raczej zbiorem tez, twierdzeń, hipotez i rozmyślań nt. różnych aspektów wiary. wiary, która w dodatku jest mi obca. "Suma teologiczna" była moją lekturą na zaliczenie filozofii i chwilami ciężko było mi zrozumieć, co tak naprawdę miał na myśli Tomasz, a co negował. jednak uważam, że warto zapoznać się z pewnymi rozdziałami - dla mnie najciekawsze były te o wolnej woli i duszy. ;)

ciężko oceniać książkę, która w rzeczywistości nie jest książką z prawdziwego zdarzenia, a raczej zbiorem tez, twierdzeń, hipotez i rozmyślań nt. różnych aspektów wiary. wiary, która w dodatku jest mi obca. "Suma teologiczna" była moją lekturą na zaliczenie filozofii i chwilami ciężko było mi zrozumieć, co tak naprawdę miał na myśli Tomasz, a co negował. jednak uważam, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
40

Na półkach: , ,

Na razie odkładam czytanie, ale mam świadomość, że na pewno do lektury ,,Sumy..." wrócę i to jeszcze nie raz.

Na początku zbulwersowały mnie cytaty pochodzące z bodajże 93 artykułu 7 tomu. A później przyszła ciekawość i zaspokajanie jej z każdym nowym fragmentem. Ciekawy zabieg zaprzeczenia samemu sobie sprawia, że czytelnik nie wie do końca, jaką postawę przyjmuje autor. Dobre źródło wiedzy dla węszących katolików.

Na razie odkładam czytanie, ale mam świadomość, że na pewno do lektury ,,Sumy..." wrócę i to jeszcze nie raz.

Na początku zbulwersowały mnie cytaty pochodzące z bodajże 93 artykułu 7 tomu. A później przyszła ciekawość i zaspokajanie jej z każdym nowym fragmentem. Ciekawy zabieg zaprzeczenia samemu sobie sprawia, że czytelnik nie wie do końca, jaką postawę przyjmuje autor....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    122
  • Przeczytane
    27
  • Filozofia
    8
  • Teraz czytam
    3
  • Religia
    3
  • Ulubione
    2
  • Posiadam
    2
  • Kupić
    1
  • 013 Filozofia Średniowieczna
    1
  • Chcę kupić
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Suma teologiczna. Tom 2. O Bogu. Część 2


Podobne książki

Przeczytaj także