Okładka książki ...między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939 - 1952 Mariusz Bechta
Mariusz Bechta Wydawnictwo: Instytut Pamięci Narodowej Seria: Mazowsze i Podlasie w Ogniu 1944-1956 historia
historia
Mazowsze i Podlasie w Ogniu 1944-1956
Instytut Pamięci Narodowej
2009-12-14
2009-12-14
Mazowsze i Podlasie w ogniu IPN

Okładka książki Migawki z okupowanej Warszawy: 1939 Mariusz Bechta, Jerzy Eisler, Elżbieta Kowalczyk, Kazimierz Krajewski, Urszula Kraśnicka-Zajdler, Tomasz Łabuszewski, Wojciech Jerzy Muszyński, Bartłomiej Noszczak, Patryk Pleskot, Tomasz Roguski, Konrad Rokicki, Tadeusz Ruzikowski, Robert Spałek, Michał Zarychta, Maciej Żuczkowski
Migawki z okup... Mariusz Bechta, Jer...
Okładka książki Templum Novum. Kanonada narodowego romantyzmu nr 17 Mariusz Bechta, Redakcja pisma Templum Novum
Templum Novum.... Mariusz Bechta, Red...
Okładka książki Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956 Mariusz Bechta, Wojciech Jerzy Muszyński
Przeciwko Pax ... Mariusz Bechta, Woj...
Okładka książki Templum Novum. Kanonada narodowego romantyzmu nr 14 Mariusz Bechta, Redakcja pisma Templum Novum
Templum Novum.... Mariusz Bechta, Red...

Przeczytana związana z historią mojej Ziemi Łukowskiej i obozów partyzanckich zlokalizowanych w kompleksie leśnym Kryńszczak w rezerwacie jodłowym Jata. Opisuje działalność NSZ na tym terenie w czasie II WŚ jak i okres walki podziemia antykomunistycznego, miałem w swoim życiu możliwość poznania kilku postaci o których ta książka wspomina.

„Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasie w latach 1939-1952”

Książka Mariusz Bechta „…miedzy Bolszewią a Niemcami” to niezwykle wnikliwa, wieloaspektowa i wielopłaszczyznowa analiza działalności polskiego środowiska narodowego ( Stronnictwa Narodowego, Obozu Narodowo –Radykalnego „Falanga”, Obozu Narodowo-Radykalnego „ABC”) i walki toczonej na Podlasiu w latach 1944-1952 w obronie niepodległości i polskich wartości w ramach utworzonych organizacji: Organizacja Wojskowa Związek Jaszczurczy, Narodowa Organizacja Wojskowa, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe.

Znakomicie dokumentuje udział przedstawicieli tego obozu w działalności politycznej i zbrojnej w okresie poprzedzającym wybuch II wojny światowej, w czasie okupacji hitlerowskiej, sowieckiej i później agenturalnej przybudówce polskich komunistów PRL-u.

Przez lata opluwani przez pereelowskich historyków i publicystów, odsądzani od czci i wiary, spychani na margines dziejów, napiętnowani jako zdrajcy, kolaboranci, faszyści i bandyci, dzięki transformacji ustrojowej 1989 roku mają w końcu szanse powrócić na należne im miejsce w historii najnowszej naszego kraju.

Publikacja obejmuje cztery ułożone chronologiczne rozdziały opisujące zaangażowanie polityczne, ideologiczne (dużo miejsca poświęca stosunkom z AK, później WiN),wojskowe, oraz ofiarny czyn zbrojny na tle i w kontekście zmian zachodzących w ówczesnej Polsce i Europie, aż po początek lat pięćdziesiątych. Autor nie stroni od kontrowersji, trudnych i bolesnych spraw dotyczących tego okresu, dementuje pogłoski, niesprawdzone fakty, odsłania białe plamy, odczarowuje legendy i mity, odkłamuje dawną rzeczywistość.

Doskonale charakteryzuje ówczesne realia naszego kraju, całość niezwykle skomplikowanej sytuacji politycznej, gospodarczej, społecznej, moralnej i światopoglądowej. Również tego jak przekładało się to na działalność organizacji które nadal tkwiły w konspiracji. Piętnuje obłudę i zakłamanie nowych komunistycznych władz, zupełnie zależnych militarnie i decyzyjnie od ZSRR i nigdy nie mających zamiaru podejmować dialogu z swoimi politycznymi oponentami.

Tragedia tkwiących w konspiracji organizacji narodowych na Podlasiu jest odbiciem losu niemal całego pokolenia polskich patriotów, ponoszących straszliwą cenę za przynależność do wszelkich antykomunistycznych organizacji: mordowanych w ubeckich katowniach, leśnych ostępach, więzionych, torturowanych, zastraszanych, okradanych w majestacie prawa, zaginionych bez wieści, skazywanych na śmierć i wieloletnie uwięzienie w spreparowanych procesach sadowych.

Książka odznacza się prostym zrozumiałym dla wszystkich językiem, jest bardzo dobrze przygotowana merytorycznie, wzbogacona dodatkowo unikalnymi zdjęciami oraz kopiami dokumentów, rozkazów, relacjami świadków i uczestników przedstawionych wydarzeń, biografiami czołowych przedstawicieli tego obozu (dwa obszerne i rozbudowane aneksy na końcu publikacji)

Publikacja Mariusza Bechta „…miedzy Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasie w latach 1939-1952” całą pewnością stać się powinna obowiązkową lekturą dla wszystkich entuzjastów historii, niezależnie od wieku i politycznych sympatii.

• Kresów czar
  • Historia Polski