Sergiusz Piasecki 1901-1964. Życie i twórczość

LTW
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7565-211-6
piasecki biografia życie i twórczość przemytnik

Nietypowa biografia. Trochę książek tego gatunku mam już za sobą, ale pierwszy raz czytałem tak skomponowaną. Ryszard Demel- znajomy, a nawet przyjaciel Sergiusza Piaseckiego, zapewne dlatego tak a nie inaczej napisał tę książkę, gdyż jego wiedza o życiu autora była zbyt uboga, fragmentaryczna. Nie miał w zasięgu ręki i czasu ludzi, którzy otarli się o Piaseckiego na jego różnych etapach życia, aby przepytać ich dokładnie i zanotować przemyślenia i fakty. Sam Piasecki nie zostawił zbyt dużo zapisków dotyczących jego własnej osoby. Część z nich, które stworzył potem zniszczył. Trudne zadanie miał przed sobą Demel, stąd forma trochę dziwaczna. Głównie polega na tym, że autor opisuje (streszcza) treść kolejnych najważniejszych książek Sergiusza Piaseckiego.
Poza tym Demel umieścił opinie i recenzje współczesnych autorowi pisarzy, krytyków, czytelników wreszcie; a także własnych przemyśleń Sergiusza na temat swojej twórczości.
Jak piszę, ciężkie zadanie miał autor biografii, dlatego też będzie ona ciekawa jedynie dla miłośników twórczości Piaseckiego, do których się zaliczam. Dla innych może być zbyt hermetyczna, dziwaczna, niestrawna. Tak, więc nie polecam każdemu, tylko tym znającym i ceniącym książki S.P.

Liczyłem na prawdziwą biografię życiorysu Piaseckiego, niestety trochę się rozczarowałem. Fragmenty życiorysu to akurat mocne strony tejże książki dodatkowy plus za zdjęcia chociaż nie ma ich tam wiele. Minus jak dla mnie to streszczenie wybranych dzieł, akurat nie przypadło mi to do gustu.. Jak dla mnie zbyt mało biografii, chociaż może wynika to z faktu, że sam Piasecki unikał dziennikarzy.

Nie tyle "życie i twórczość", co szkic biografii i streszczenia najważniejszych dzieł. Choć pewnie nigdy się nie doczekamy pełnej biografii Sergiusza Piaseckiego. Imponująca jest bibliografia - zebrano informacje o niemal wszystkich tekstach prasowych dotyczących autora!

Dobrze że ta książka powstała, ale po jej lekturze pozostaje pewien niedosyt.

Dobrze że ta książka powstała, ale po jej lekturze pozostaje pewien niedosyt.

Przyczynek do biografii tego wspaniałego pisarza. Czekam na prawdziwą biografie, grubą na kilka centymetrów.

Książkę przeczytałem w jeden wieczór, jest dobrze napisana i łatwo się ją czyta. Biografia Sergiusza Piaseckiego zajmuje około 70 stron (dużo fotografii),pozostałe z 220 stron zawierają wstęp prezentujący postać autora książki, informacje o dziełach S. Piaseckiego i ich wydaniach a także zmianach w nich dokonywanych przez wydawców i samego autora, streszczenia, zebrane recenzje, opinie krytyków i czytelników. Jest także bibliografia utworów S. Piaseckiego i publikacji o nim. Polecam.

• Biografie
  • Autor: Sergiusz Piasecki