Włochy 1943-1944. Od Sycylii do Rzymu

2012-01-01
2012-01-01
978837219907-2
II wojna światowa Włochy Sycylia Rzym Anzio

2016 rok rozpocząłem z Jackiem Solarzem i jego książką "Włochy 1943-1944. Od Sycylii do Rzymu". Książka zaczyna się opisem wydarzeń z lipca 1943 roku (lądowanie na wyspach Pantelleria, Lampedusa, Linosa, Sycylia). Autor dużo miejsca poświęca walkom o Sycylię i wyścigowi 7A Pattona z 8A Monty`ego o to, kto pierwszy wjedzie do Mesyny. Później mamy operację niemiecką "Achse" po tym jak Mussolini zostaje obalony i Włosi pertraktują z Aliantami. Autor kreśli obraz rozbrajania armii włoskiej przez Niemców. Autor płynnie przechodzi następnie od zajęcia Tarentu do lądowania w Salerno ("Avalanche"),gdzie tylko potężne bombardowanie z powietrza i ostrzał dział floty nawodnej uratował przyczółek gen. Clarka. Opis pochodu w głąb Włoch i walk o Monte Cassino potraktowany został pobieżnie, gdyż jak sam Autor napisał we wstępie, jest sporo prac dot. Cassino (Parker, Wawer itp.). Dużo uwagi J. Solarz poświęcił natomiast operacji lądowania VI Korpusu Lucasa pod Anzio-Nettuno ("Shingle"),gdzie opieszałość amerykańskiego dowódcy pozwoliła Niemcom dokonać dużej koncentracji i szachować siły Aliantów od stycznia do maja. Samo zajęcie Rzymu to była jedynie formalność wobec wycofania się Niemców, więc nie zajmuje to wydarzenie więcej jak 1 stronę w książce. Cóż można powiedzieć o tej pracy? Pozytywne zaskoczenie. Dobre mapy, dużo schematów organizacyjnych, jak na książkę z Wydawnictwa Militaria, które z reguły czyta się topornie (dużo nazwisk, nazw miejscowości, suchych opisów walk z wymienianiem wielu jednostek biorących w nich udział) tą książkę czyta się dobrze, gdyż Autor wzbogaca ją ciekawymi historiami i opisami (jak np. postawa żołnierzy włoskich na Pantellerii, czy sugestywne opisy walk kan. 1DP w Ortonie, nazywanej ze względu na zaciętość "małym Stalingradem"). Książka na końcu wzbogacona jest krótką ale ciekawą bibliografią. To nie jest pozycja podobna do książek Beevora (grube, opasłe tomiszcza z rozbudowanymi opisami, czy wspomnieniami),to książka sucha, wręcz techniczna, ale w tej kategorii jest i tak bardzo "zjadliwa". Co jej można zarzucić? Chciałoby się więcej, bo przy dużej liczbie map, schematów i zdjęć ma tylko blisko 200 str. objętości.

• Generał George Patton
  • 2016