W Królestwie Galicji i Lodomerii

Wydawnictwo Literackie
galicja kraków zabór austriacki
historia
galicja kraków zabór austriacki

Jeśli ktoś pamięta polską biografię Franciszka Józefa tego autora to informuję, że ten tytuł jest lepszy. Sama biografia krążyła wokół wysokich spraw dynastii Habsburgów, polityki zagranicznej i wewnętrznej monarchii. Z kolei omawiany tytuł jest świetnym przekrojem jednej części Imperium Habsburgów od czasów zaborów do ustanowienia autonomii i początkach XX wieku.

Ale nie...

Początkowo książka mnie nie wciągnęła (prawdopodobnie przez rozdział o geografii), jednak kiedy zagłębiłem się w kolejne strony, zmieniłem całkowicie nastawienie. Nie dość, że jest (chyba) wszystko co najważniejsze o Galicji, to zostało jeszcze sporo wiedzy na temat historii powszechnej przemycone. W dodatku nie raz zdarzyło mi się zaśmiać dzięki fajnym cytatom, fragmentom...

Lekkie pióro Grodziskiego, idealnie dobrane fragmenty wspomnień, do tego dobrze opracowana faktografia łączą się w cudownie trzy godziny lektury zakończonych pełną satysfakcją. Nie dość, że się dokształciłam to jeszcze uśmiałam. Pozwolę sobie zacytować:

Mowa Dzieduszyckiego, którą wygłosił podczas bankietu z okazji wieloletniej działalności Franciszka Smolki na stanowisku...

• Zbiory
  • Biografie i wspomnienia