Jednostka i nieskończoność. Wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy

Okładka książki Jednostka i nieskończoność. Wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy Leszek Kołakowski
Okładka książki Jednostka i nieskończoność. Wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN filozofia, etyka
432 str. 7 godz. 12 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
432
Czas czytania
7 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-01-16704-2
Tagi:
Filozofia wolność w koncepcji Spinozy
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
522
280

Na półkach: ,

Śledząc życiorys Spinozy oraz Kołakowskiego, pod kątem zbiegania się życiowych perturbacji oraz punktów przełomowych, sprawa staje się kuriozalna. Byli bratnimi duszami. Zarówno ze względu na życie, jak i stopień uwikłania w dogmaty i instytucje, z którym rozstawali się w sposób niespotykanie oryginalny. W przypadku Spinozy była to gmina żydowska, syngoga, mozaizm, wiara w nieśmiertelność i jej podważenie, zaprzeczenie boskiego pochodzenia pięcioksięgu, zakwestionowanie ontycznego statusu Izraela jako Narodu Wybranego, w końcu Cherem i wygnanie, w życiu doczesnym i wiecznym.

Trzysta lat później Kołakowski podważy doszczętnie nową wiarę - marksistowską. W systemie Spinozy nie ma wolności, jest tylko świadomość, że życie człowieka jest świadomością trwania i bycia od do. Zdobywanie prawdy o świecie i człowieku i jednoczesne wprowadzanie je w praktykę to niebo... Nie ma zbawienia, zmartwychwstania i życia w sensie wiekuistym. Nasza pamięć po śmierci zanika, a człowiek tylko żyje do swojej śmierci. Bóg jest naturą, w której jednostka partycypuje. Mógłbym tak jeszcze godzinę stukać, ale nie o to chodzi. O ile człowiek wierzy w Boga, życie wieczne i sąd ostateczny, to ta książka jest kubłem zimnej wody i wyzwaniem. Bo cóż to niby zbawienie wieczne i kara za grzechy znaczy niż tylko polityczne i społeczne narzędzie wykorzystywane przez kapłanów? W moim odczuciu, nie było by tej książki gdyby nie olbrzymia przepaść między słowem, a czynem wszystkich ludzi wierzących. Spinoza od dzieciństwa był uczony, że prawdziwa pobożność, a bigoteria i pokazowa religijność to dwie różne sprawy. Co dokonał? Jedynie oglądu w kluczu sprzeczności i hipokryzji głównych pryncypiów, na których Judaizm się opierał. Nie tylko religia żydów go oburzała, ale w głównej mierze kalwinizm i cały postreformacyjny kocioł. Na prawdę książka kopie i daje do myślenia, serdecznie polecam, bo tu zaczyn się oryginalność także Leszka Kołakowskiego - historyka idei.

Śledząc życiorys Spinozy oraz Kołakowskiego, pod kątem zbiegania się życiowych perturbacji oraz punktów przełomowych, sprawa staje się kuriozalna. Byli bratnimi duszami. Zarówno ze względu na życie, jak i stopień uwikłania w dogmaty i instytucje, z którym rozstawali się w sposób niespotykanie oryginalny. W przypadku Spinozy była to gmina żydowska, syngoga, mozaizm, wiara w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    66
  • Posiadam
    5
  • Przeczytane
    5
  • Do kupienia
    1
  • 2) Filozofia: Teksty źródłowe
    1
  • Filozofia
    1
  • Filozofia i psychologia
    1
  • Filozofia
    1
  • Przeczytane w 2014
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także