Woroszyłowgrad

Okładka książki Woroszyłowgrad Serhij Żadan
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Woroszyłowgrad
Serhij Żadan Wydawnictwo: Czarne Seria: Inna Europa, Inna Literatura literatura piękna
Inna Europa, Inna Literatura
Czarne
2013-01-28
2013-01-28
978-83-7536-492-7
Michał Petryk
Ukraina powieść peryferia

Okładka książki Wojna 2022: eseje, wiersze, dzienniki Wiktoria Amelina, Jurij Andruchowycz, Sofija Andruchowycz, Kateryna Babkina, Maksym Bespałow, Ksenia Charczenko, Artem Cherednyk, Iryna Ciłyk, Artem Czapaj, Larysa Denysenko, Lubko Deresz, Anatolij Dnistrowyj, Ołeś Ilczenko, Julia Ilucha, Ołeksandr Irwaneć, Petro Jacenko, Kateryna Kałytko, Pawło Kazarin, Ija Kiwa, Oleh Kocarew, Pawło Korobczuk, Lina Kostenko, Hałyna Kruk, Anastasija Łewkowa, Wasyl Machno, Kateryna Michalicyna, Julija Musakowska, Oleksandr Myched, Ołena Pawłowa, Wołodymyr Rafiejenko, Bohdana Romancowa, Marjana Sawka, Iryna Sławinska, Ostap Sływynski, Ołena Stepanenko, Iryna Szuwałowa, Haśka Szyjan, Natalia Tkaczyk, Wołodymyr Wakułenko, Iryna Wikyrczak, Jurij Wynnyczuk, Pawło Wyszebaba, Serhij Żadan
Wojna 2022: es... Wiktoria Amelina, J...
Okładka książki HERITO nr 49 / 2023 Łukasz Galusek, Natalia Iwanowa, Katarzyna Kotyńska, Kaja Puto, Redakcja kwartalnika HERITO, Wojciech Stanisławski, Serhij Żadan
HERITO nr 49 /... Łukasz Galusek, Nat...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...

Przyjaciele z boiska

Momentami poetycko, momentami potocznie i wulgarnie. Do tego niepowtarzalny klimat. Nie każdemu przypadnie to jednak do gustu. Ja pewnie jeszcze kiedyś sięgnę po coś od tego autora.

Ciekawa opowieść o poszukiwaniu samego siebie, o wspomnieniach, marzeniach i ukrytych snach. Najważniejszym pytaniem książki wcale nie jest pytanie o to, co się stało z bratem bohatera. Najważniejszym pytaniem jest raczej: co się stało z nami, z naszymi przyjaciółmi? Czym się kierować w tym świecie pędzącym za pieniędzmi? Dodatkowo powieść została napisana przed atakiem Rosji na Donbas-jest wycinkiem sielanki (ale nie spokoju!) ukraińskiego wschodu. No i mocno zakorzeniona w latach 10. XXI wieku, co jest z perspektywy czasu ciekawą podróżą sentymentalną.
Dla kogo? Dla tych, co się nie spieszą albo chcą trochę odetchnąć i z perspektywy leżaka przy przydrożnej stacji benzynowej obserwować mecz piłki nożnej.

Bardzo ciekawa powieść o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca na ziemi, czasem warto porzucić wygodne życie, żeby wreszcie poczuć się na właściwym miejscu. Jeśli chodzi o fabułę - Żadan nie oszczędza bohaterów, do przeżycia mają mnóstwo przygód i wiele niebezpiecznych sytuacji, wszystko dzieje się oczywiście po solidnej dawce alkoholu. Czasem trudno wręcz odróżnić co dzieje się naprawdę, a co jest wynikiem nadużycia procentów ;) Z drugiej strony widzimy brutalny obraz Ukrainy, w której zasady z poprzedniego ustroju trzymają się jeszcze całkiem nieźle, korupcja , mafia, bójki - są codziennością bohaterów. Jest to też powieść o niezwykłej lojalności i przyjaźni.

Serhij Żadan, ukraiński pisarz, urodzony w 1974 roku, a więc jeszcze w ZSRR, mieszka i pracuje w Charkowie. Powieścią „Woroszyłowgrad”, opublikowaną w 2010 roku wydaje się powracać do czasu dzieciństwa i młodości.

Woroszyłowgrad – miasto, które przestało istnieć wraz z rozpadem ZSRR /obecny Ługańsk/ - jest kluczem do powieści – pokolenie, które spędziło młodość w ZSRR, wraz z jego upadkiem zaczęło życie na nowo, jednocześnie pełne wspomnień o czasie i miejscach, których nie można zapomnieć.

Powieść wydaje się bardzo nierówna. Momentami porywająca, zabawna – czasami gubi tempo i leniwie posuwa się do przodu. Nie zawsze wiadomo gdzie jest jawa a gdzie zaczyna się sen czy iluzja.
Akcja toczy się gdzieś na bezkresnych stepach ukraińskich, przy granicy z Rosją, w małym sennym miasteczku.
Całkiem niezła proza, o ludziach zapomnianych przez historię, wychowanych w ZSRR a żyjących na Ukrainie, wiedzących co jest dobre a co złe i potrafiących o to walczyć. Powieść o przyjaźni, miłości, braterstwie. Ciepła i nostalgiczna.

Co ciekawe, Żadan pisze o swoich rodakach i swoim kraju z wielką czułością i sentymentem, co wydaje się zupełnym przeciwieństwem polskich pisarzy. Nie znęca się nad nimi, nie opisuje ich nieprawdopodobnych wad, pokazując swoich bohaterów jako zabawnych i nietuzinkowych.

Fabuła nieomal z powieści o mafii połączona z poetycką narracją. Dla mnie akurat nie jest to odpowiednie połączenie, ale to tylko moje zdanie.

Doskonała powieść zawierająca wszystkie elementy solidnej literatury przygodowo-obyczajowej. Opowieść o bezinteresownej miłości i lojalności Hermana do swojego brata, który na wiadomość o jego problemach rzuca wszystko i jedzie, tak naprawdę w nieznane aby pomóc swojemu najbliższemu członkowi rodziny. Jest to oczywiście powieść drogi, gdyż główny bohater doświadcza wielu nieprzewidywalnych przygód będąc cały czas w ruchu. Nie zatrzymuje się w jednym miejscu, on cały czas przemieszcza się spotykając na swojej drodze całą plejadę ciekawych i intrygujących postaci. Mamy tu trochę miłości, mamy tu garstkę wspomnień i powrotu do dzieciństwa, mamy tu odrobinę porachunków łobuzersko-mafijnych a w to wszystko wplecione piękne opisy przyrody czy przemyślenia Hermana. Ukraina, prowincja, prości niewymagający bohaterowie tworzą specyficzny magiczny klimat tej ekscytującej, jak dla mnie powieści.
Gorąco polecam.

Pomysłowa, niesztampowa historia, tocząca się leniwie. Niektóre sytuacje absurdalne, humorystyczne. Uwielbiam ten styl! ;)

Fantastyczna, bardzo wakacyjna, rozgrzana słońcem lektura. Żadan jest surrealistyczny jak mało który autor, a na tyle przekonywujący, że wierzymy w każde jego słowo. Ciągle ktoś się gdzieś gubi, ktoś brnie przez pola kukurydzy albo zastyga na rozgrzanej słońcem równinie. W tle dzieją się rzeczy dziwne, ktoś się pojawia albo znika, fabuła jest ważna, ale cała książka jest jak oniryczny sen, w który przyjemnie się zanurzyć.
Mimo że nie wszystko co się dzieje, jest pozytywne, książka zostawia w czytelniku poczucie, że życie to trwanie, czasem zupełnie bez sensu, na opak całemu światu, ale że kiedy walczy się o siebie samego, to zawsze warto.
Polecam, ogromna przyjemność.

Dziwna to książka. Czytałem ją i nie wiedziałem co się w niej przytrafia bohaterowi naprawdę a co jest iluzją i omamem. To absolutnie nie zarzut ale może trochę dezorientować czytelnika. Poza tym humor, który wywołuje niepowstrzymany śmiech i bardzo plastyczne opisy. Polecam

Piękna opowieść o powrotach do ważnych, a czasem zwyczajnych miejsc, w których pozornie niewiele zmienia się pod naszą nieobecność. Oniryzm na poziomie upalnych wakacji w kurzu i słońcu, kiedy dni przestają różnić się od siebie. Ta historia nie może zakończyć się ani tragicznie ani wspaniale. Czasem życie jest właśnie takie.

Pewnego dnia Herman dowiaduje się, że jego brat zniknął. Zostawił interes, czyli podupadającą stację benzynową na prowincji, i wyjechał. Ponoć do Holandii. Herman postanawia pojechać. Na dzień, dwa. Dowiedzieć się czegoś o zniknięciu brata. Może zamknąć biznes. Ma plan, który po jego przyjeździe będzie musiał zetknąć się z prawdziwym życiem.

Wydawało by się, że ta mieścina to miejsce które należy omijać. A jednak, w odróżnieniu od pośpiechu, niepewności, zachwiania tożsamości, konsumpcyjnego pędu ku temu co lepsze, w Woroszyłowgradzie ludzie wiedzą, gdzie jest ich miejsce. Wiedzą kim są, znają historie lokalnej społeczności i okolic. Co nie znaczy, że nie zmagają się z problemami codzienności, namiętnościami, konfliktami.

„Woroszyłowgrad” to opowieść o brutalnej, ciężkiej rzeczywistości. Życiu na prowincji. Wśród jasnych, czytelnych podziałów. My i oni. Bieda i bogactwo. Przyjaciel i wróg. Gdzie rzadko zagląda słowo sprawiedliwość. Konflikty rozwiązuje się pięściami potyczkami słownymi. Świat odmienny od tego, jaki Herman poznał w mieście. I będzie musiał zdecydować, z którym z nich zwiąże swoją przyszłość.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Wydawało by się, że ta mieścina...

• Literatura ukraińska
  • Do kupienia