Encyklopedia ostateczna t.2

Okładka książki Encyklopedia ostateczna t.2 Gordon R. Dickson
Okładka książki Encyklopedia ostateczna t.2
Gordon R. Dickson Wydawnictwo: Solaris Cykl: Nowa saga o Dorsajach (tom 3.2) Seria: Kanon science fiction fantasy, science fiction
Nowa saga o Dorsajach (tom 3.2)
Kanon science fiction
The Final Encyclopedia, Vol 2
Solaris
2002-01-01
2002-01-01
Marek Pawelec
fantasy s-f

Okładka książki Moonrise: The Golden Age of Lunar Adventures Mike Ashley, Arthur C. Clarke, Charles Cloukey, Gordon R. Dickson, Paul Frederick Ernst, George Griffith, Edmond Hamilton, Judith Merril, William F. Temple, Herbert George Wells, John Wyndham
Moonrise: The ... Mike Ashley, Arthur...
Okładka książki X Minus One 2 Isaac Asimov, James Blish, Ray Bradbury, Frederic Brown, Algis Budrys, Mark Clifton, Philip K. Dick, Gordon R. Dickson, James Gunn, Robert A. Heinlein, Fritz Leiber, Murray Leinster, Katherine MacLean, H. Beam Piper, Frederik Pohl, Frank M. Robinson, Ross Rocklynne, Michael Shaara, Robert Sheckley, Clifford D. Simak, Theodore Sturgeon, L. Sprague de Camp
X Minus One 2 Isaac Asimov, James...
Okładka książki Rakietowe Szlaki tom 1: Antologia klasycznej SF Brian W. Aldiss, Barrington J. Bayley, Dmitrij Bilenkin, Gordon R. Dickson, Alexander Jablokov, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Henry Kuttner, Raphael A. Lafferty, Ursula K. Le Guin, Jurij Nagibin, Robert Sheckley, Theodore Sturgeon, William Tenn, John Varley, Ilja Warszawski, Ian Watson, James White, Gene Wolfe, Robert Zacks, Roger Zelazny
Rakietowe Szla... Brian W. Aldiss, Ba...

ZLEPEK WRAŻEŃ PO LEKTURZE:
Akcja posuwa się skokowo. Trzymające w napięciu wydarzenia poprzeplatane są scenami, w których protagonista skupia się na wewnętrznym rozwoju. Tu pojawia się sporo odniesień do poezji, refleksji dotyczących przyszłości ludzkości, ontogenezy, religii, roli historycznych łańcuchów zdarzeń, świadomości i podświadomości itp.. Czasami pada zbyt wiele określeń, aby móc wyłowić z tego sens (być może miejscami zaszwankowało tłumaczenie, lecz trudno się temu dziwić).
Autor nie pominął wątków rodzinnych ani realcji uczuciowych w życiu bohatera, dzięki czemu jego osoba została ukazana w sposób bardziej kompletny.
"Inni" czyli ludzie posiadający nadnatualne umiejętności, mogą reprezentować następny etap w ewolucji człowieka, jednak autor przedstawia ich jako siły hamujące progres. Chcą kontrolować ludzkość, aby świat funkcjonował na ich warunkach z zachowaniem status quo. Dickson sugeruje, że skutkiem tego będzie jedynie stagnacja, zablokowanie kreatywności i postępu, a w efekcie końcowym upadek całej rasy. Szanse na przyszłość daje jedynie stały rozwój populacji.
Podczas uzasadniania swoich racji antagonista wykorzystuje klasyczną - i jakże żywą obecnie - technikę deziformacji czyli tzw. odwracanie kota ogonem.

Podsumowując "Encyklopedia Ostateczna" nie jest wywodem filozoficzym, choć zawiera jego elementy. To ciekawa podróż z przygodami do przyszłości ludzkości.
Dzięki przywołaniu niektórych postaci i wydarzeń z innych tomów, książka pozwala lepiej zrozumieć całokształt świata przedstawionego w cyklu. Pomaga także zorientować się w chronologii zdarzeń, która nie jest zgodna z numeracją tomów ani z kolejnością ich publikacji. W jednym z przypisów podane zostało znaczenie staroangielskiego słowa CHILDE, będącego tytułem cyklu.

ZLEPEK WRAŻEŃ PO LEKTURZE:

Pozdrawiam