Kuzynek mistrza Rameau

Denis Diderot Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Jednorożca klasyka
Le neveu de Rameau
klasyka
Leopold Staff
Biblioteka Jednorożca
dialog filozoficzny muzyka wychowanie filozofia życie

W gruncie rzeczy dość smutne i wciąż aktualne. O człowieku równie bliskim osiągnięcia czegoś wielkiego, co osiągnięcia absolutnie niczego, będącym czymś w rodzaju produktu zdegenerowanego społeczeństwa, niezdolnym wznieść się ponad kreowane przez nie ramy.

Autor prowadzi dyskusję filozoficzną z bratankiem słynnego Rameau.

Dialog pomiędzy samym autorem a bratankiem słynnego kompozytora i znanym lekkoduchem stanowi ciekawy przykład tego, że interesujące elementy nie zawsze składają się na interesującą całość. Choć bowiem "Kuzynek" nie jest pozbawiony myśli trafnych i głębokich, zostają one rozmyte przez przypadkowy i chaotyczny tok wykładu.
Problemem jest też fakt, iż uwagi o charakterze...

• Literatura francuska
  • Literatura francuska