Jerzy i Wielki Wybuch

Okładka książki Jerzy i Wielki Wybuch Lucy Hawking, Stephen Hawking
Okładka książki Jerzy i Wielki Wybuch
Lucy HawkingStephen Hawking Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: George i kosmos (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
George i kosmos (tom 3)
Nasza Księgarnia
2012-05-09
2012-05-09
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Bogumił Bieniok Ewa L. Łokas

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Lubicie historie o kosmosie? Znacie się na gwiazdach, planetach, galaktykach? Dziś opowiem Wam o książce, która niesamowicie spodobała się moim córkom. Zwykle gwiazdy oglądamy tylko po zmroku, dzięki tej powieści mogłyśmy oglądać gwiazdy za dnia. Odkryłyśmy kolejność planet w układzie Słonecznym, podróżowałyśmy między galaktykami, oglądając nie tylko Drogę Mleczną ale i Galaktykę Andromedy.
Książka George i Wielki Wybuch, przybliża nam teorie powstania świata, pokazuje pracę wielkich fizyków, którzy szukają odpowiedzi na pytanie jak powstał Wszechświat.

Sąsiad Georga i tata jego przyjaciółki Annie to słynny fizyk, który pracuję nad nową teorią dotyczącą Wielkiego Wybuchu. Jednak zanim skupimy się na wielkiej fizyce.
Poznajmy chłopca, który szuka szczęśliwego miejsca dla swojej hodowlanej świnki… Tak dobrze widzicie George posiada własną hodowlaną pełnometrażową świnie. Nie było by w tym nic niezwykłego, gdyby chłopiec mieszkał na wsi. Jednak dom Georga znajduje się w mieście a do zagospodarowania ma tylko niewielki ogródek, w którym jego rodzice hodują warzywa, więc miejsca dla Freddiego jest naprawdę niewiele, zwłaszcza, że już dorósł i jest dosyć pokaźnych rozmiarów. Rodzice chłopca postanawiają oddać Freddiego na farmę, niestety świnka po pewnym czasie, zamiast na spokojnej farmie, trafia do mini ZOO gdzie nie jest szczęśliwy. Jego mały właściciel chce mu pomóc, wpada więc na pomysł, by poprosić KOSMOSa - super komputer, o znalezienie idealnego miejsca dla świnki. KOSMOS to komputer, który jest własnością jego sąsiada Erica, mężczyzna jest wykładowcą na wydziale matematyki i fizyki na pobliskim uniwersytecie, oraz jednym z naukowców należącym do Cechu Badań Naukowych, jest też ojcem Annie, najlepszej przyjaciółki Georga, dziewczynka postanawia pomóc chłopcu i tak razem z KOSMOSem rozpoczynają poszukiwania idealnego miejsca dla świni Freddiego. Wszystko idzie w całkiem niezłym kierunku, dopóki przez przypadek, trafiają na miejsce gdzie odbywa się zebranie organizacji, która chce zniszczyć postęp ludzkości. Na szczęści portal, który otworzył KOSMOS zamknął się nim dzieci zostały zauważone. Kim są POTWORY i dlaczego chcą zniszczyć teorię nad, którą od lat pracuję Eric? Czy uda się znaleźć odpowiednie miejsce dla nieszczęśliwego świniaka? Na to i wiele innych pytań odpowie Wam ta książka.

To już trzecia część przygód Georga i Annie, nam nie udało się przeczytać wcześniejszych ich przygód, ale jak to mówią nic straconego, wszystko jeszcze można nadrobić. Zwłaszcza, że ta powieść jest przepięknie wydana, znajdziemy w niej naprawdę wiele ciekawostek związanych z kosmosem ale i całym Wszechświatem, poznamy budowę Wielkiego Zderzacza Handronów, obejrzymy mnóstwo prawdziwych zdjęć satelitarnych różnych ciał niebieskich. Zobaczymy Ziemię, Słońce, inne planety układu słonecznego czy całej Drogi Mlecznej. Mamy okazje zobaczyć, też zdjęcia symulacji Wielkiego Wybuchu.
Są również ilustracje, które przedstawiają przygody głównej pary bohaterów, są one przepięknie wykonane i pobudzają wyobraźnie dzieciaków.

Jeśli więc macie w domu maluchy żądne wiedzy, ciekawe świata, zadające pytania dotyczące gwiazd czy Słońca ta książka na pewno się im spodoba. Tak na dobrą sprawę nawet ja czytając to córkom bardzo się wciągnęłam, może nie tak tematem przeniesienia świnki, ale całą tą fizyczną otoczką. Nauka aż wylewa się z kart tej historii a przy tym jest spisana w lekki, przyjemny i łatwy w odbiorze sposób. Autorzy przybliżyli nam wielki świat, który zazwyczaj nie jest dostępny dla zwykłych ludzi.

"George i Wielki Wybuch" to trzecia część serii Stephena Hawkinga "George i kosmos", lecz można czytać ją niezależnie od innych tomów. Od dawna chciałam przeczytać którąś z książek słynnego astrofizyka, lecz obawiałam się, że mogę nie zrozumieć poważnie podanej teorii, dlatego zdecydowałam się na sięgnięcie po publikację skierowaną do młodszych czytelników.

W tym tomie wszystko zaczyna się od świni. George Greenby chce znaleźć jak najlepsze nowe miejsce zamieszkania dla swojego pupila, który wyrósł za bardzo, by wystarczyło mu dotychczasowe. Do tego celu używa superkomputera o nazwie Kosmos, znajdującego się w posiadaniu ojca jego najlepszej przyjaciółki, Annie.

Maszyna potrafi tworzyć portale do rożnych miejsc, także do odległych planet. Podczas jednej z wypraw opiekun komputera, Eric Bellis, nie zadbał odpowiednio o zabezpieczenie przejścia, co skusiło ciekawskiego chłopca. Wynikła z tego nielicha awantura, w wyniku której naukowiec może stracić dostęp do swojego narzędzia pracy.

Dzieci odkrywają spisek, który może zniweczyć największy eksperyment naukowy w dziejach ludzkości. Dzięki zdobytej wiedzy są w stanie wyplątać się z tarapatów.

Książka w przystępny sposób przedstawia teorię Wielkiego Wybuchu. Dowiadujemy się jak powstał wszechświat, jakie cząstki go tworzą, czym jest Wielki Zderzacz Hadronów. Publikacja została wzbogacona o wstawki ze zdjęciami (ze względu na ograniczenia mojego czytnika oglądałam je w czerni i bieli) oraz fragmenty wykładów Dr Stephena Hawkinga, Dr Michaela S. Turnera, Dr Paula Daviesa i Dr Kipa S. Thorne'a przedstawiających najnowsze odkrycia naukowe w dziedzinie fizyki kwantowej.

Wydaje mi się, że opowieść George'a trafi raczej w gusta starszych dzieci, z wyższych klas szkoły podstawowej. Dla maluchów to jednak może być za trudne. Podoba mi się sposób poprowadzenia fabuły. Trójka przyjaciół przeżywa wielką i niebezpieczną przygodę na miarę Jamesa Bonda, ratując świat za pomocą wiedzy. Przy okazji dowiadują się do czego może im się przydać znienawidzona przez wielu matma. Autorzy wspominają także o ekologii i zagrożeniach dla naszej planety. Rodzice George'a są ekologami.

Lektura zainteresuje nie tylko młodzież, nada się także dla dorosłych, którzy są ciekawi natury wszechświata. Polecam.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

W tym tomie...

Niesamowita przygoda, którą rozpoczyna George i Annie oraz jej tata Eric. Dowiedzą się o spisku, który miał zniszczyć naukę o kosmosie.

W tym tomie znajdziemy wiele teorii naukowych, które pomogą lepiej zrozumieć kosmos. Dowiemy się, jakie zagrożenia czyhają naszą planetę, że 65 milionów lat temu w Ziemię uderzyła planetoida. Padnie też pytanie, czym jest Księżyc? Jak narodził się wszechświat? Skąd się wzięliśmy i dlaczego akurat Ziemia? Na te wszystkie pytania odnajdziemy odpowiedź w teoriach naukowych napisanych przez wielu badaczy

Książka jest bardzo bogata w wiedzę, przy tym napisana prostym językiem. Napisana tak, aby młodsze dzieci nie miały problemu z jej zrozumieniem. Dodatkowo w środku znajdziemy mnóstwo obrazków, które przybliżą nas do kosmosu i wszelkich zjawiskach, jakie tam zachodzą.

Bardzo interesujące eseje wzbogaciły tę samą w sobie ciekawą fabułę. Dobrze je dobrano, a ją urozmaicono nowymi wątkami. Kolejne elementy wiedzy o wszechświecie i nowe sprawy życiowe dotykające dorastającego chłopca przełożyły się na to, iż książka jest bardzo uniwersalna i bez problemu zarówno dorośli, jak i dzieci znajdą w niej coś dla siebie.

Uwielbiam tę serię. <3

Uwielbiam tę serię. <3

2002

Ta seria jest cudowna😊 tak wiele interesujących informacji o kosmosie,wielkim plusem są zdjęcia które jeszcze bardziej przybliżają nam wygląd wszechświata. Warto naprawdę warto przeczytać.

#629 - George i Wielki Wybuch - Lucy i Stephen Hawking - Zysk i S-ka Wydawnictwo
#189/52/2021

Książka ma 346 stron. Swoją premierę miała dnia 04.02.02020 roku. Jest to rzeci tom cyklu George i kosmos.

W tej części jesteśmy świadkami eksperymentu taty Annie - Erica.

Oprócz tego Annie i George odkrywają spisek, który miał zniszczyć różne osiągnięcia w dziedzinie nauki.

Książka jest napisana prostym i zrozumiałym językiem, pomimo niełatwej tematyki.

Ilustracje i zdjęcia wzbogacają i dopełniają tąą ksiażkę.

Serdecznie polecam przygody Georga i dziękuję za książkę Zysk i S-ka Wydawnictwo

#189/52/2021

W tej części jesteśmy świadkami eksperymentu taty Annie - Erica.

Odświeżyłam sobie tę lekturę, mając 20 lat i mimo tego ile czasu upłynęło od tego, jak poznałam Jerzego (bowiem w pierwszym wydaniu był to nieodzownie Jerzy, a nie jego amerykański odpowiednik),nie przestałam doceniać tej serii. Błyskotliwa fabuła, oparta na wiedzy naukowej, nie tylko bawi, ale przede wszystkim uczy, a przecież to właśnie wszelkie funkcje dydaktyczne są najistotniejszym elementem tworzącym dobre książki dla dzieci. Gorąco polecam!

Seria książek o George’u i jego przyjaciółce Annie towarzyszy nam już od kilku lat. Sięgnęłam po nią, ponieważ jako miłośniczka publikacji Stephena Hawkinga nie mogłam przejść obojętnie obok książki „George i tajny klucza do wszechświata”. Pierwszy tom nas wciągnął i bardzo nam się spodobał, dlatego z niecierpliwością wyczekiwałyśmy kolejnych tomów. „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu”, „George i Wielki Wybuch” i „George i niezniszczalny KOD” to dwa kolejne tomu, które mamy już za sobą. Książki te słynny fizyk napisał z córką Lucy, pisarką i dziennikarką, która w książkach zawarła własne odczucia z lotów w kosmos. Słynący z popularyzacji fizyki amerykański badacz po raz kolejny wykorzystuje pretekst, by zainteresować młodych czytelników wiedzą oraz przemycić wiele ciekawostek. Ze względu na temat będą to informacje dotyczące Kosmosu, obiektów, które możemy zobaczyć na niebie, galaktyk, czarnych dziur, planet wchodzących w skład Układu Słonecznego, początków wszechświata, mgławic, ale też programowania, wykorzystania robotów, możliwości, jakie dałby komputer kwantowy i zagrożeniach płynących przez wykorzystanie technologii przez ludzi mających złe intencje. W każdym tomie dzieciaki muszą rozwiązać kolejną zagadkę w pewnym sensie uratować świat. Takie podejście pozwala sporą dawkę wiedzy wpleść w akcję, przepleść ją informacjami na określony temat. Połączenie wiedzy i interesującej akcji sprawdza się tu doskonale.
W pierwszym tomie zatytułowanym „George i tajny klucza do wszechświata” przygoda zaczyna się od poznania George’a zastanawiającego się, co stało się z jego świnką. I wcale nie mam tu na myśli jakieś małe zwierzę tylko wielkiego tucznika o imieniu Freddy. „Pupil” George’a trafił do rodziny w Boże Narodzenie i był prezentem, który najbardziej ucieszył chłopca. Jego rodziców już mniej. Mieszkający początkowo w domu prosiak robił wokół siebie wiele zamieszania. A wszystko przez to, że był ciekawski i niechcący wszystko niszczył. Po osiągnięciu dość dużych rozmiarów eksmitowano go do chlewika w ogrodzie, gdzie mógł wieść nudne, ale dostatnie życie, co przekładało się na przyrost masy. To sprawiło, że kiedy tylko udawało mu się uciec z ogrodzenia powodował niesamowite szkody. Kto nie widział nigdy świń na żywo niech sobie znajdzie filmik w Internecie w jaki sposób te zwierzęta przekopują ziemię. Potrafią być wyjątkowo skuteczne w przemeblowaniu ogródków. Zwłaszcza, kiedy rosną w nich smakołyki. Tym razem poza śladami racic prowadzącymi do ogrodu Domu Obok nie ma żadnych śladów. I tu zaczyna się nieco mroczna opowieść: wiele lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach zaginął właściciel tej posesji. Starszy pan zginął bez śladu z własnego domu. I nikt nie jest w stanie wyjaśnić jak to się stało. Od tego czasu jego ogród kusił George’a zakamarkami wśród chaszczy i opuszczonym budynkiem. Jednak rodzice zabronili mu przechodzić przez ogrodzenie, aby mieć miejsce do zabawy. Tym razem nadarza się okazja, by to zrobić, ponieważ trzeba znaleźć Freddy’ego nim rodzice zauważą.
Ku zaskoczeniu chłopca dom wcale nie jest pusty. Pali się w nim światło, a do tego w znajdującej się od ogrodu kuchni dziewczynka w dziwnym stroju daje zwierzęciu George’a podejrzanie wyglądający napój. I tak właśnie zaczyna się wielka przygoda naszego bohatera z fizyką: poznaje on Annie, córkę znanego badacza zgłębiającego tajniki wszechświata, mającego niesamowity komputer, dzięki któremu może odbyć niezwykłe podróże. Odmienne podejście sąsiada do wynalazków sprawia, że chłopiec jest podekscytowany możliwością eksperymentowania i korzystania z możliwości jakie daje najlepszy komputer na świecie.
Od poznania badacza codzienność George’a nieco przyspiesza i nabiera posmaku wielkiej przygody: chłopak już nie ma czasu na nudę. Tak bardzo jest zafascynowany i pochłonięty tym, co może zobaczyć w domu naukowca, że nawet nie może się skupić w czasie lekcji, a to niestety sprowadzi kłopoty nie tylko na niego, ale także na ojca Annie.
Kiedy chłopak już się przyzwyczaja do urozmaiconego życia w towarzystwie bardzo pomysłowej i posiadającej sporą wiedzę koleżanki tom drugi „George i poszukiwanie kosmicznego skarbu” zaczyna się od wyprowadzki Annie. Jej tata dostał nową, fascynującą i dającą interesujące możliwości pracę. Rozstanie oraz świadomość, że niezwykły komputer Kosmos już nie działa wpływają na George’a negatywnie: ma mniej energii, mniej pomysłów, ale ciągle kontynuuje swoje poszerzanie wiedzy o wszechświecie i korzysta z nawiązanych kontaktów. Pewnego dnia jego nudną codzienność przerywa zaproszenie na wakacje do Annie. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie wielka niechęć rodziców do tego typu wyjazdów. Ale od czego ma się babcię? Ta przyjdzie chłopakowi z pomocą i dzięki temu pozna on geniusza komputerowego oraz niezwykłe plany przyjaciółki. Możecie być pewni, że i tym razem dzieci ruszą na wyprawę w kosmos. A wszystko przez zagadkową wiadomość. Dokąd ona ich zaprowadzi? W jaki sposób ma ona coś wspólnego z początkami pracy badawczej Annie? Czy pozwoli rozwiązać zagadki z przeszłości? Przekonajcie się sami.
W trzecim tomie zatytułowanym „George i Wielki Wybuch” mamy okazję stać się świadkami wielkiego eksperymentu Erica (taty Annie). W Wielkim Zderzaczu Hadronów będą badane początki istnienia Wszechświata. Oczywiście znajdują się przeciwnicy nauki i propagandziści na wzór znanych nam „płaskoziemców”. W imię walki z postępem gotowi są na wiele. Na szczęście Annie i George w porę wykrywają spisek, którego celem jest zniszczenie wszelkich osiągnięć nauki. W tym tomie spotkamy się ze sporą wiedzą matematyczną. Zrozumiemy, dlaczego jej poznawanie i rozumienie pozwala na lepsze zrozumienie Wszechświata.
W czwartym tomie „George i niezniszczalny KOD” dzieci znowu są sąsiadami. Od ostatnich niebezpiecznych przygód związanych z Kosmosem (niezwykłym komputerem taty Annie) dzieci mają szlaban na podróże w kosmos. Jedyny sposób, w jaki mogą odkrywać kosmos to podglądanie ich przez lunetę i czytanie książek oraz artykułów naukowych, oglądanie zdjęć wykonanych przez NASA. Bohaterzy są bardzo zaangażowani w projekty szkolne. Starają się chłonąć wiedzę. Wszystko ich interesuje, wszystko chcą wiedzieć i poznać. Georgowi wydaje się, że przez niechęć jego rodziców do technologii wiele traci. Na szczęście u sąsiadów może znaleźć raj technologiczno-badawczy, w którym nie tylko może pobawić się, poczytać i używać różnorodnych sprzętów, ale też wiele dowiedzieć się od profesora, którego odwiedzają nietypowi goście. Właśnie takie kolejne odwiedziny wprowadzają dzieci w świat kodowania. Młodzi czytelnicy dowiedzą się o Enigmie, wojnie, początkach maszyn szyfrujących, kodach, systemach liczbowych, niezwykłych możliwościach komputerów kwantowych. Annie próbuje napisać swój referat do szkoły, kiedy zaczynają się wokół nich dziać dziwne rzeczy: ludzie zmierzają do centrum, gdzie bankomaty wypluwają pieniądze. Później jest coraz dziwniej. Każdy ma nadmiar pieniędzy i zaczyna brakować jedzenia. Nawet komputer, na którym pracuje dziewczynka zaczyna zachowywać się dziwnie, a George robiąc zdjęcie Saturna utrwala jakiś dziwny obiekt. Kto wprowadził na Ziemi zamęt? W jaki sposób można pokonać armię robotów? Jak można wykorzystać androidy? Dlaczego zdobywanie wiedzy jest ważne? Jak źródła odnawialnej energii mogą uratować nas w przypadku kryzysów? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w kolejnym tomie.
Opowieść w pierwszym tomie obfituje w niezwykłe podróże, pełne niebezpieczeństw wyprawy, a nawet utknięcie w Czarnej Dziurze i porwanie superkomputera. Do tego nie zabraknie tematu prześladowania w szkole, spisków, demonstracji. Znajdziemy tu najnowsze teorie oraz przekonanie, że nauka jest dla wszystkich. Trzeba tylko dbać, aby służyła dobru ludzkości, nie jej szkodziła. W drugim mamy podróż po różnych planetach i ich księżycach. Dzięki temu możemy poznać uroki kosmicznych krajobrazów oraz dowiedzieć się o możliwościach zamieszkania na innej planecie. Nie zabraknie tu też niebezpiecznych sytuacji. W trzecim tomie akcja skupia się wokół technologii i dobrego oraz złego wykorzystania ich w życiu. Wszystkie tomy będą świetnym materiałem wyjściowym do poruszenia ważnych tematów na lekcjach etyki. Do tego zachęcą dzieci do zdobywania wiedzy. Dla mnie lektura jest ważna także ze względu na poruszenie wielu ważnych tematów etycznych. Pojawia się tu problem złego wykorzystania nauki, pokazania, że ważne są intencje badań oraz to, w czyje ręce trafią wyniki, a także szczera wymiana wiedzy, dyskusja i współpraca. Autorzy przekonują, że zabezpieczanie odkryć jest równie ważne, jak ciągłe dążenie do poszerzenia wiedzy, weryfikowania prawdy. Do tego dobry naukowiec nigdy nie jest mściwy. Nawet, kiedy spotyka go krzywda woli zająć się pracą. Ze względu na młodego, bardzo nietypowego bohatera (syn działaczy ekologicznych) pojawia się motyw przemocy w szkole. Widzimy tu jak bardzo nauczyciele są obojętni wobec takich zachowań, a nawet wykorzystują je dla własnych celów. Widzimy jak George z powodu drobnej budowy ciała oraz ekologicznego jedzenia przygotowywanego przez mamę staje się obiektem kpin. Możemy też dostrzec różne modele rodzin: w jednej głównie mama zajmuje się domem, a w drugim astrofizyk poświęca czas badaniom i opiece nad córką, którą próbuje zarazić swoją pasją. I wychodzi mu to całkiem nieźle, ponieważ dziewczynka bardzo chętnie korzysta ze zdobytej w czasie wycieczek z tatą wiedzy. Najważniejsze przesłanie tej książki to przekonanie, że każdą, nawet najtrudniejszą rzecz, można wyjaśnić dziecku. Trzeba po prostu posiadać wiedzę i umieć się nią dzielić. I właśnie do tego zachęcają nas autorzy: zarażania dzieci swoimi pasjami, dzielenia się zainteresowaniami, podsuwania ciekawej wiedzy.
Książka napisana prostym, żywym (strona czynna) językiem, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Spora tu zasługa tłumaczki Joanny Grabarek. Autorzy bardzo dobrze stopniują napięcie, przez co trudno oderwać się od książki. Całość wzbogacono w proste, dowcipne ilustracje Garry'ego Parsonsa oraz interesujące kolorowe zdjęcia obecnych w treści książki ciał niebieskich z ich opisem. Pojawiające się, co jakiś czas wstawki teoretyczne pozwolą na zrozumienie omawianych problemów. Strony bardzo dobrze zszyto, oprawiono w twardą okładkę, dzięki czemu lektura jest trwała. Zdecydowanie polecam.

Nie miewacie czasem wrażenia, że nauka - zwłaszcza fizyka - idą do przodu tak szybko, że po prostu nie nadążacie? Że utknęliście gdzieś w jakiś czasie przeszłym i - jeśli chodzi o wiedzę - jesteście jak mucha w bursztynie? Skamielina, pozostałość świata, który nie istnieje.
Często to mam. Mam także w rodzinie dzieci w wieku szkolnym, dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę dwójki Hawkingów. Chciałam móc coś młodym podrzucić, czymś ich zaciekawić.
Udało mi sie!

Nazwiska Hawking nikomu nie trzeba przedstawiać

Powiem tylko tyle, że Lucy jest córką Stephena Hawkinga, dziennikarką oraz znaną, popularną i nagradzaną popularyzatorką nauki. Książka, do przeczytania której Was zachęcam to kolejna z serii przygód George'a, Annie i jej ojca, matematyka Erica. Oraz grupy przyjaciół i wrogów.
Tym razem dostajemy "George i Wielki Wybuch" w nowym tłumaczeniu, w którym nie ma już "Jerzego" i "Anny", co mi odpowiada. Nie przepadam za tłumaczeniem imion na polski. Moim zdaniem to zbędne.

O czym jest "George i Wielki Wybuch" Lucy i Stephena Hawkingów?

Mamy niebezpieczną sytuację. Na świecie jest coraz więcej przeciwników nauki i poczynają oni sobie coraz to odważniej. Chcą, by zakończono eksperyment Erica, ojca Annie, który ten zamierza przeprowadzić w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Media na całym świecie obiegają informacje, że doświadczenie, które zamierza rozpocząć naukowiec i jego koledzy, doprowadzi do stworzenia tzw "prawdziwej próżni", która pożre wszystko, cały Wszechświat, a z nim - oczywiście nas.
W tak zwanych "wstawkach naukowych" dostajemy informacje o naszym układzie słonecznym, Wielkim Wybuchu, próżniach, o czasie i względności, o świecie kwantowym, o teorii 11. wymiarów, osobliwościach i zderzeniach cząstek.
Napisane są kapitalnie! Pięknym, potoczystym językiem, bez żargonu, bez zadęcia, bez udawania, że autorzy niosą kaganek oświaty! Pisane tak, że wie się, że sprawiało to radość piszącym, że cieszą się oni z tego, że wiedzę mogą innym przybliżać.

No i są Wykłady przez duże "W"
Cztery spore niby-eseje naukowe, napisane przez tuzy! O narodzinach Wszechświata opowiada sam Hawking, o ciemnej stronie Wszechświata (niebywale fascynującym zagadnieniu) pisze dr M. S. Turner z Chicago, to jak matematyce i tym, jak pomaga ona w zrozumieniu Wszechświata pisze dr Paul Davies, a o tunelach czasoprzestrzennych - dr Kip Thorne.

Dla dorosłych i dla dzieci
Myślę, że "George i Wielki Wybuch" Lucy i Stephena Hawkingów to świetna pozycja dla dzieciaków, ciekawych świata, tych, którym szkoła nie przytępiła jeszcze ciekawości i chęci poznania. Ale myślę, że i rodzice skorzystają czytając tę książkę. Z ciekawości, dla funu, dla uzupełnienia wiedzy? A jakie to ma znaczenie? Odkrywać, to się liczy.

Owszem, akcja jest infantylna, bo jest to książka dla dzieci. Nie ma sensu się pochylać nad kwestiami emocjonalnymi czy zakrętami akcji, od tego mamy inne książki. Warto przejrzeć tablice, rysunki, wkładki naukowe. Jeśli Was to nie zainspiruje, to jesteście z kamienia! 😛

A, żeby nie zapomnieć: wszystko zaczyna się od szukania nowego domu dla prosiaka. I jest w to zamieszany superkomputer i nanokomputer, który wygląda jak chomik. Enjoy the ride!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta portalu Nakanapie.pl

• Przygodowe