Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni

Okładka książki Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni Filip Springer
Okładka książki Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni
Filip Springer Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Czarne
2013-09-25
2013-09-25
przestrzeń Polska architektura urbanizacja planowanie przestrzenne ład przestrzenny

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 12 (72) / 2023 Anna Alboth, Joanna Bator, Sandra Frydrysiak, Maria Halber, Chris Heath, Aleksandra Herzyk, Aglaja Janczak, Katarzyna Kazimierowska, Paweł Kicman, Zuzanna Kowalczyk, Anna Krztoń, Karolina Lewestam, Caleb Azumah Nelson, Redakcja magazynu Pismo, Tomasz Różycki, Filip Springer, Miłosz Szymański
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Joanna...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 / 2023 Wojciech Brzoska, Magdalena Kicińska, Sam Knight, Jerzy Koch, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Cristina Morales, Joanna Mueller, Redakcja magazynu Pismo, Adam Robiński, Filip Springer
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, M...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 7 (67) / 2023 Marta Dzido, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Ruszczyk, Bartek Sabela, Filip Springer, Piotr Tracz
Pismo. Magazyn... Marta Dzido, Magdal...
Okładka książki Znak nr 816 / 2023 Anna Cymer, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Robin Dunbar, Olga Gitkiewicz, Paulina Jóźwik, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Piotr Oczko, Tomasz Pindel, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Małgorzata Szczurek, Grzegorz Wróblewski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 816 / ... Anna Cymer, Diana D...

Chcieliśmy dać wartość miastu*

🛁„Wanna z kolumnadą” to książka, która porusza temat nieistotny społecznie. Kogo interesuje wygląd miast, powstawanie nowych budynków i ich dopasowanie do charakteru miasta i otoczenia, spójność wizualna? Są ważniejsze problemy…

🛁Jeśli poczułeś się dotknięty powyższymi tezami zapraszam do zapoznania się z tą pozycją koniecznie! Filip Springer przemierzając w wzdłuż i w szerz Polskę porównuje rozwiązania architektoniczne w miastach Polskich. Tłumaczy: jak powstają wyspy ciepła i co zrobić, by im zapobiec, szuka najcichszych miejsc w Polsce, sprawdza czy grodzone osiedla są faktycznie tak bezpieczne, jak to sugerują deweloperzy.

🛁Czy słyszałeś o takich obiektach jak Hotel Venecia Palace? Chciałbyś dowiedzieć się w jakich okolicznościach powstał Hotel Gołębiewski w Karpaczu? A może po prostu chciałbyś wiedzieć ile warte jest twoje spojrzenie?

🛁Na te i na wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzieć w tej książce. Mnie osobiście zawsze porusza temat reklamozy i jej wpływu na estetykę miast. Dzięki „Wannie…” już wiem jak ten problem jest rozwiązywany od strony teoretycznej i praktycznej.

🛁”Wanna z kolumnadą” jest pięknie wydana! Tematy urbanistyczno-architektoniczne uzupełniają fotografie autora. Myślę, że coraz więcej ludzi chce żyć w estetycznych miastach i zauważa problem reklamozy, powstawania nowych osiedli w każdym możliwym miejscu i ich wpływ na otoczenie. Myślę, że warto od czasu do czasu wyjść ze swojej strefy komfortu i zainteresować się klimatem, w którym żyjesz.

O brzydocie poleskiej. Ciekawa, ale te wydanie zestarzało się, musiałem niektóre fragmenty przekartkować.

Jeżeli idzie o pisanie o polskiej architekturze i przestrzeni, Filip Springer nie ma sobie równych. Przeczytałam już prawie wszystkie jego książki i zawsze jestem zachwycona lekkością jego pióra, dociekliwością, trafnością diagnoz i odwagą w nazywaniu zjawisk i chorób, które toczą otaczającą nas rzeczywistość. Nie inaczej jest tym razem. "Wanna z kolumnadą" jest bezlitosna wobec potworkowatych "pałacyków weselnych", reklam wielkoformatowych i pastelozy. Jednocześnie daje nadzieję na zmianę i pokazuje, że aby nasze otoczenie zaczęło wyglądać lepiej, to w nas jako społeczeństwie musi zajść metamorfoza.

Pamiętam całkiem niezłe pierwsze wydanie, więc ciekaw byłem co będzie w uzupełnionym. Po pierwsze - chyba wszystkie nowe teksty to przedruk już opublikowanych w różnych czasopismach. Po drugie - ich poziom mocno odstaje od treści i formy tego co było w pierwszym wydaniu. Oryginalna treść kompletnie się rozmyła, przekaz pierwotnej książki zginął w tej grafomanii i Polskiej Szkole Reportażu™ jaka została do niej wstrzyknięta. Szkoda, nie warto, jak chcecie czytać to tylko pierwsze wydanie.

Reportaże o mniej estetycznej twarzy Polski

Reportaże o mniej estetycznej twarzy Polski

Problem organizacji polskiej przestrzenni pod kątem wizualnym pomimo upływu lat niestety ciągle aktualny. Podejście autora do tematu i sposób przedstawienia problemów w nim obecnych udany i ciekawy jednak forma, w której poprowadzony jest reportaż wydaje się być niepotrzebnie chaotyczna i czasami mało dogłębna. Niemniej warto przeczytać.

To powinna być lektura obowiązkowa w szkołach, może wtedy nasz krajobraz wyglądałby lepiej.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Bo po wschodniej granicy jest niebo. No błagam.

Bo po wschodniej granicy jest niebo. No błagam.

Autor porusza wiele tematów związanych nie tylko z estetyką. Warto przeczytać, żeby się nie znieczulać na takie tematy.

• Reportaż
  • Architektura

Filip Springer Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni Zobacz więcej