Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni

Okładka książki Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni
Filip Springer Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Czarne
2013-09-25
2013-09-25
przestrzeń Polska architektura urbanizacja planowanie przestrzenne ład przestrzenny

Okładka książki Znak nr 811 (12/2022) Paul Bloom, Diana Dąbrowska, John F. Deane, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Filip Springer, Barbara Woźniak, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 0,0
Znak nr 811 (1... Paul Bloom, Diana D...
Okładka książki ZNAK nr 810 / 2022 Richard Bradford, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Diana Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Elżbieta Łapczyńska, Jakub Majmurek, Anna Mateja, Uładzimir Niaklajeu, Eligiusz Piotrowski, Tomasz Polak, Janusz Poniewierski, Błażej Popławski, Agata Puwalska, Filip Springer, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
ZNAK nr 810 / ... Richard Bradford, W...
Okładka książki Znak nr 809 (10/2022) Zuzanna Bartoszek, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Łukasz Fyderek, Olga Gitkiewicz, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Michał R. Wiśniewski, Dariusz Rosiak, Dominika Słowik, Filip Springer, Michał Tabaczyński, Henryk Woźniakowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 8,0
Znak nr 809 (1... Zuzanna Bartoszek, ...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Chcieliśmy dać wartość miastu*

756 104 32

Bo po wschodniej granicy jest niebo. No błagam.

Bo po wschodniej granicy jest niebo. No błagam.

Autor porusza wiele tematów związanych nie tylko z estetyką. Warto przeczytać, żeby się nie znieczulać na takie tematy.

Kawał dobrej roboty. Cenna lekcja o okolicy, w której żyjemy. Przy okazji czytania, poruszyłem w rozmowie z babcią temat planowania "pokolorowania" bloku, w którym ona mieszka. Wszystko się potwierdziło.

Jedyny zarzut: książka jest za krótka, można by było pisać i pisać na ten temat. Ale jest to zarzut w cudzysłowie.

Pytasz co z niej zapamiętałem... Opowiem jednym zdaniem/cytatem: "Polska to nie jest kraj dla miłośników detalu".

Bardzo ważna i wartościowa książka!

Bardzo ważna i wartościowa książka!

Bardzo smutna książka o Polsce.. Zbiór reportaży z lat 2012-13 rozwiniętych i uzupełnionych w 2020. Główną osią jest pytanie: "czemu w tym kraju jest tak brzydko". Od patologicznej architektury, przez urbanistyczne potworki osiedli podmiejskich, kicze, polskie płoty, ohydne reklamy po dewastację krajobrazu. Warto się czasem zastanowić jaki impakt mamy na innych naszym widzimisiem i naszym "bo moje to mi wolno". Książka porusza też odwieczną problematykę polskich "wałków" w szeroko rozumianej przestrzeni publicznej. Polecam

"Chlew obsrany gównem", "oczu kąpiel" czy "mój kraj taki piękny" to jedne z wielu pejoratywnych określeń ładu przestrzennego panującego w naszym kraju. W kraju, w którym wrażliwość estetyczna jest stłamszona u dzieci, ład lekceważony, a mózg zalany reklamami na wszędobylskich płotach. Filip Springer (ukłony za styl) w interesujący sposób przedstawia problemy, z którymi od lat nie możemy sobie poradzić. Przeczytałem drugie, uzupełnione po latach wydanie i wnioski nie są wcale optymistyczne. Jest źle: problemy systemowe narastają, patodeweloperka rośnie, a najgorsze, że Polacy nie widzą w tym nic złego. I to dla nich/nas przede wszystkim powstała ta książka. Zacznijmy od budowania świadomości. To nie jest kraj dla ludzi dbających o detale.

Temat książki bardzo mało "chodliwy" w naszym, kraju choć na szczęście zmienia się to z czasem i pewne rzeczy prezentują się nieco lepiej niż w czasie gdy książka była wydawana.

Jeśli komuś temat otaczającej brzydoty i bylejakości jest bliski powinien przeczytać, a jeśli ktoś nigdy się tam tym nie zastanawiał to... powinien przeczytać jeszcze bardziej - oczy powinny się otworzyć.

Forma książki bardzo przystępna, czyta się dobrze, a obok tekstu wiele zdjęć z przykładami które nie pozostawiają wątpliwości czy na prawdę w Polsce jest z tym problem.

Ład przestrzenny czyli polski Yeti.
Lekka lektura z poważnym przesłaniem. Do zapoznania się przez każdego a szczególnie samorządowców. Cały czas temat aktualny.

Ład przestrzenny czyli polski Yeti.

Filip Springer to reporter, który jest z pewnością znany wszystkim miłośnikom literatury faktu, oraz architektury, bo specjalizuje się w tekstach o tematyce urbanistycznej. Nominowany do wielu literackich nagród i tłumaczony na kilka języków. W 2013 r został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki, a w 2016 r. otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki.

"Wanna z kolumnadą" to, cytując opis książki na stronie wydawnictwa "Czarne", :"pasjonująca opowieść o kraju, w którym żyjemy (...)o ładzie przestrzennym, czyli czymś, o czym każdy w Polsce słyszał, ale nikt od dawna tego nie widział". Jeśli boicie się, że jest to reportaż pisany hermetycznym językiem zrozumiałym tylko dla znawców architektury, to chcę Was uspokoić - nic bardziej mylnego! Czyta się to świetnie i zapewniam, że znajdziecie tu diagnozę problemów, z którymi spotyka się każdy mieszkaniec naszego kraju. No, chyba, że jest się kompletnie niewrażliwym na estetykę otoczenia. Jednak nawet wtedy zainteresuje Was pewnie rozdział o problemach mieszkańców nowych osiedli na przedmieściach ( sama znam je doskonale z własnego doświadczenia ), albo osiedli ogrodzonych i strzeżonych. Ja podczas lektury co chwila otwierałam szeroko oczy ze zdumienia i na myśl przychodziły mi różne niecenzuralne słowa z wykrzyknikiem na końcu. Filip Springer doskonale wie o czym pisze i to się czuje. Zna obowiązujące przepisy, których nikt nie przestrzega. Zjeździł całą Polskę, rozmawiał z mieszkańcami, urzędnikami i aktywistami miejskimi. W tym reportażu skupił się nie tylko na problemach estetycznych takich jak: koszmarny brak gustu i arogancja bogatych inwestorów, którzy realizują każdy swój najbardziej odjechany pomysł nie oglądając się na przepisy, bo kto bogatemu zabroni?, czy bezprawie panujące w branży reklamy outdoorowej. Pisze też o tym, jak polskie miasta odwróciły się od swoich rzek , oraz o płotach, które dzielą nie tylko przestrzeń, ale też społeczności. Na swoim czytniku podkreśliłam tak wiele fragmentów, że nie jestem w stanie wybrać najlepszego cytatu. Po prostu przecztajcie "Wannę z kolumnadą" - naprawdę warto.

"Wanna z kolumnadą" to,...

Filip Springer Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni Zobacz więcej