Marlena Dietrich

Okładka książki Marlena Dietrich Charlotte Chandler
Okładka książki Marlena Dietrich
Charlotte Chandler Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Ikony kina biografia, autobiografia, pamiętnik
Ikony kina
Marlene: Marlene Dietrich, a Personal Biography
Prószyński i S-ka
2012-05-10
2012-05-10
Kinga Kwaterska

Ta z książek Chandler podobała mi się najmniej, bardzo mi brakowało więcej szczegółów które były obecne w innych. Niemniej czytało się dobrze.

Autorka w tej biografii posłużyła się głównie wypowiedziami samej Marleny, jak i bliskich jej osób, dlatego obraz artystki został przedstawiony bardzo stronniczo, a tym samym bajkowo i bez cienia krytycyzmu.
Ogólnie ciekawa, ale zabrakło nieco "fajerwerków".

Ogólnie ciekawa, ale zabrakło nieco "fajerwerków".

Jestem po lekturze "Marlene" Angeliki Kuźniak i mogę bardziej krytycznie podejść do biografii aktorki autorstwa Charlotte Chandler. Faktycznie, zgodzę się z opinią Dociekliwego_Kotka, że autorka poszła na łatwiznę i pozwoliła samej Marlenie, jak również osobom z jej otoczenia "napisać" tę książkę za nią i po prostu przytoczyła obszerne fragmenty ich wypowiedzi. Trochę za mało jest samej autorki i jej odniesienia do biografii Dietrich.

Wiele wątków z życiorysu Marleny można by było rozwinąć (innym autorom się to udało). Tutaj pozostaje wyraźny niedosyt. Niemniej jednak książka ta przybliża nam wielką gwiazdę złotej ery kina i pomimo tego, że informacje pochodzące z wywiadów są mocno subiektywne, to w końcu pochodzą z pierwszej ręki.

Słodka.
Zdecydowanie za słodka. Nie podobało mi się podejście p. Dietrich, która przedstawiała siebie z dość małą dozą krytycyzmu...ale to czasem.
Generalnie ciekawa, jak każda Chandler, fajnie pokazuje realia lat 30. i 40.

Słodka.
Generalnie ciekawa, jak każda Chandler, fajnie pokazuje realia lat 30. i 40.

Barwny niestety nie, żywy też nie za bardzo, ale co najgorsze - stronniczy, ugłaskany, banalny i płytki. Autorka (autorka?) poszła po linii najmniejszego oporu i po prostu oddała głos swojej bohaterce, nie zadając sobie nawet trudu weryfikacji czy krytyki jej wypowiedzi, pozwalając zatem wierzyć, że miss Dietrich była ósmym cudem świata. Kilka zaprawdę nielicznych wypowiedzi osób jej współczesnych pozwala się domyślać, jak bardzo jest to sztuczny i nieprawdziwy obraz - ale tylko domyślać, nic więcej.
Jako biografia do niczego, jako przykład, jak należy odcinać kupony od cudzej sławy przy minimalnym wkładzie własnym - nieoceniona.

• Kino
  • Biografia