Pielgrzymka do Warszawy. Najdalsza droga. Nocne spotkanie. Tu zaszła zmiana

Okładka książki Pielgrzymka do Warszawy. Najdalsza droga. Nocne spotkanie. Tu zaszła zmiana Maria Dąbrowska
Maria Dąbrowska Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1971-01-01
1971-01-01

Zbiorek zawiera cztery opowiadania Marii Dąbrowskiej. Trzy z nich powstały już po wojnie, jedno w 1925 roku. Nazwisko autorki gwarantuje dobry poziom tekstów.

Opowiadanie "Najdalsza droga" opisuje losy rodziny Kaczmarków. Można założyć, że jego akcja dzieje się w czasach współczesnych pisarce. Rodzina ta to biedni, najemni chłopi, regularnie zmieniający majątki, w których pracują. Tym razem trafiają do Rusocina i tu w końcu zaczyna im się lepiej powodzić. Dąbrowska w realistyczny sposób opisuje trudności życia biednych ludzi, pochyla się nad ich zmaganiami. Nie ma tego wprost w opowiadaniu, ale można przypuszczać, że po pierwszej wojnie światowej sytuacja gospodarcza w kraju była na tyle słaba, że takich Kaczmarków w kraju było bardzo wielu. Co ciekawe, pisarka posługuje się stylizacją językową, bohaterowie opowiadania mówią gwarą.

Zupełnie inny charakter mają pozostałe trzy opowiadania. Po pierwsze, autorka posługuje się narracją pierwszoosobową. Po drugie, ich tematyka związana jest z drugą wojną światową. W "Pielgrzymce do Warszawy" Dąbrowska opisuje jak powracała pod koniec wojny w 1945 roku spod Łowicza do Warszawy. "Nocne spotkanie" opowiada o drodze w przeciwnym kierunku i spotkaniu dwóch radzieckich oficerów. "Tu zaszła zmiana" to natomiast opis tego, jak zmieniał się widok z okna z gabinetu pisarki w Warszawie. Jest to opowiadanie, które skupiając się na szczególe - widoku z okna - zawiera refleksję o trudnej historii Polski w ostatnich kilku latach.

Zbiór, jak podaje adnotacja na początku książki, był kiedyś lekturą w szkole podstawowej w związku z czym podczas lektury towarzyszyło mi pytanie, według jakiego klucza dobrano opowiadania Dąbrowskiej, by wpisywały się w linię programową ówczesnej władzy. Rzeczywiście mogły być odczytywane zgodnie z obowiązującym wówczas duchem. Są te opowiadania świadectwem czasów, w których powstały i myślę, że warto po nie sięgnąć.

• 1975-1989
  • Posiadam na własność