Wenus z Ille

Prosper Mérimée Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
fantastyka, fantasy, science fiction
Zofia Jachimecka, Zofia Krajewska
Koliber
opowieści niesamowite

Mimo, że jest to tak mikry zbiorek, że aż trudno go nazwać książką, to zawiera on w sobie mnóstwo treści. Jeśli ktoś lubi grozę jak ze starych horrorów, czy opowiadań Poe'go to spodoba mu się pozycja. W sam raz na niezbyt długą podróż pociągiem... na pewno się przy tym nie zaśnie.

Trzy opowiadania Prospera Merimee, którego znam jako autora "Carmen"." Błękitnego pokoju" jeszcze nie przeczytałam, więc zatrzymam się na dwóch innych: "Wenus z Ille" i "Lokis" (skądinąd kiedyś u nas sfilmowane). Co łączy te opowieści oprócz fantazjogrozy? W obu bohater pojawia się jako gość na prowincji, a to francuskiej a to litewskiej. Gość pełen zapału, z zacięciem...

Na półkach: , , , ,

Jeżeli ktoś lubi twórczość Poe'go, na pewno spodobają mu się opowiadania Prospera Merimee. Może ich klimat nie jest nazbyt mroczny, ale są zaskakujące. Moim faworytem jest "Lokis" - historia jest naprawdę niezwykła, a wisienką na torcie było dla mnie to, że autor wykorzystał fragmenty utworów Mickiewicza :)
Szkoda tylko, że to bardzo malutka książeczka, zawierająca trzy...

• Literatura francuska
  • Obyczajowe