Antysemityzm. Niezamknięta historia.

Okładka książki Antysemityzm. Niezamknięta historia. Bożena Keff
Okładka książki Antysemityzm. Niezamknięta historia.
Bożena Keff Wydawnictwo: Czarna Owca historia
historia
Czarna Owca
2013-09-25
2013-09-25
antysemityzm Żydzi

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (54) / czerwiec 2022 Antoni Antoszek, Lucy Caldwell, Hadley Freeman, Kateryna Kałytko, Bożena Keff, Marianna Kijanowska, Piotr Kowalczyk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Luljeta Lleshanaku, Mateusz Matuszczak, Mateusz Roesler, Tomasz Ulanowski, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Antoni Antoszek, Lu...
Okładka książki Paweł Althamer, Artur Żmijewski. Pieśń ostateczna Anna Achmatowa, Krzysztof Kamil Baczyński, Jean-Marie Benjamin, Tadeusz Borowski, Władysław Broniewski, Andrzej Bursa, Paul Celan, Edward Field, Stanisław Grochowiak, Kazimiera Iłłakowiczówna, Xu Jun, Konstandinos Kawafis, Bożena Keff, Adam Mazur, Adam Mickiewicz, Czesław Miłosz, Oskar Miłosz, Tadeusz Nowak, Papusza, Maria Anna Potocka, Edward Stachura, Teresa Truszkowska, Rafał Wojaczek
Paweł Althamer... Anna Achmatowa, Krz...

Zwięzłe i przystępne wprowadzenie w istotę i historię antysemityzmu, z uwzględnieniem realiów polskich. Myślę, że dobre szczególnie dla młodych: byłaby to odpowiednia lektura dla uczniów szkół średnich. Obawiam się jednak, że nie doczekamy się tego.

Książka pretenduje do naukowości, ale sama w sobie zawiera bardzo niewiele nowych treści czy interesujących spostrzeżeń na temat antysemityzmu. Uwagi można mieć do samej konstrukcji kolejnych rozdziałów, bo, choć autorka trzyma się z grubsza chronologii, miesza ze sobą kwestie antysemityzmu na świecie (dominujący temat pierwszych rozdziałó) oraz tego samego zjawiska w Polsce (praktycznie główny temat drugiej połowy książki). O błędach merytorycznych już ktoś wspomniał, dodam od siebie, że "Antysemityzm" obfituje w cały szereg uproszczeń, które bardziej obeznanego z tematem (lub po prostu z historią) czytelnika mogą irytować. W gruncie rzeczy ksiązka sama w sobie, opierając się na bardziej rzetelnych i naukowych publikacjach, stanowi skrót historii antysemityzmu, gorszy gatunek anglojęzycznej serii "A Very Short Introduction". O ile jednak książki z tej serii pisane są przez specjalistów w konkrentych dziedzinach, podejście Keff jest nad wyraz dyletanckie i pozostawiające bardzow wiele do życzenia.

Książkę można przeczytać, ale konieczności nie ma. Jej wartość merytoryczna jest dyskusyjna. Przyznaję, że już na samym początku poczułem lekką irytację, bo trafiłem na informacje mijające się z prawdą.
Na przykład:
1. s.16 "... ich bóg, HaSzem (słowo)". HaSzem po hebrajsku znaczy "To Imię"
2. s.18 "obrzezanie, czyli usuwanie dziecku płci męskiej napletka. Dziś oprócz Żydów praktykuje to znaczna część protestantów i muzułmanów". Którzy to protestanci praktykują obrzezanie wg autorki? Natomiast wszyscy muzułmanie praktykują obrzezanie z pewnymi wyjątkami.
3. s.170/1 Autorka wymienia grupy mordowane przez hitlerowców: chorych psychicznie, Romów, homoseksualistów i świadków Jehowy, polskie elity intelektualne, oficerów politycznych Armii Czerwonej. Po czym stwierdza "W każdej z tych kategorii ludzi - poza Romami i świadkami Jehowy - mogli być, i bywali, Żydzi" Autorka pisząc Żydzi z wielkiej litery ma na myśli naród i zapewniam, że wśród świadków Jehowy są Żydzi.
Koncepcja Żydów jako narodu i jako wyznania jest u niej co najmniej niejasna.

Na przykład:
1. s.16 "... ich bóg, HaSzem (słowo)". HaSzem po hebrajsku znaczy "To Imię"

Książka Bożeny Keff sprawnie i fachowo uzupełniła wszystkie braki w mojej wiedzy dotyczącej historii narodu żydowskiego. Aby zgłębić pojęcie antysemityzmu autorka cofa się aż do czasów starożytnych i pokazuje początki Narodu Wybranego - wyznawców pierwszej religii monoteistycznej obok masy przeróżnych bożków. W kolejnych rozdziałach prowadzonych chronologicznie aż do czasów współczesnych, odmienia żydowskie uprzedzenia przez wszystkie przypadki. Pokazuje stereotypy od każdej strony, porusza bolesne i drażniące sprawy, o których rzadko można usłyszeć. Mówi o samonienawiści żydowskiej, o antyjudaizmie czy żydokomunie, zwracając szczególną uwagę przy każdej z omawianych epok na sytuację Żydów w Polsce.

Na szarej okładce książki wymowny symbol. Korzenie drzewa obrośnięte ludzkimi czaszkami. Przedstawiając żydowską historię od samych początków jej powstania autorka tłumaczy przede wszystkim skąd wzięła się nienawiść do tego narodu. Kiedyś nie sięgałam swoją wiedzą w tym temacie dalej wstecz niż do czasów II wojny światowej. Nie miałam pojęcia o tak trudnej i krwawej historii Żydów sięgającej średniowiecza. A tymczasem wyprawy krzyżowe, oskarżenia o mord rytualny, Powstanie Chmielnickiego, statuty kaliskie aż po ustawy norymberskie to "krwiste plamy” w historii prześladowania Żydów, o których każdy powinien pamiętać. Tym bardziej cenna jest więc ta książka. O Wielkiej Zagładzie wydano już tysiące publikacji, historię Żydów po wojnie też mniej więcej wszyscy znają. Ale o tym co działo się wcześniej nie każdy zdaje sobie sprawę. W końcu dostałam odpowiedź na pytanie: Dlaczego! Dlaczego tak mszczono się na Żydach podczas wojny i po niej. Całe te prześladowania wynikały z wcześniejszych wydarzeń i ogólnego, utartego postrzegania Żydów.

Więcej tu:http://iwonas.blogspot.de/2014/11/pietnowany-narod-wybrany.html#more

Pomimo że przeczytałam tę książkę z zainteresowaniem, ma ona dosyć poważny feler. Wszystko byłoby w porządku, gdyby pozycja ta nie była promowana jako m.in. "przewodnik skierowany do uczniów wyższych klas liceum, studentów, nauczycieli i wykładowców akademickich", co siłą rzeczy oznacza, że ma ona pełnić funkcję edukacyjną, zaś dla osób z w/w grupy, gdyby rzeczywiście zgodnie z sugestią wydawcy do niej sięgnęli, prawdopodobnie będzie stanowić pierwszą i być może jedyną styczność z fachową literaturą z zakresu antysemityzmu. Gdyby pozycja ta była reklamowana jako przeznaczona dla osób zainteresowanych antysemityzmem i przedstawiona jako pogląd autorki, w ogóle nie byłoby teraz tej całej mojej pisaniny. Uważam bowiem, że wówczas indywidualną sprawą czytelnika jest czy skonfrontuje nabytą na tej podstawie wiedzę z innymi publikacjami, tj. czy poprzestaje na jednej pozycji i akceptuje jej treść czy też będzie rozwijał ten temat dalej. Ponadto, książka niekiedy tylko (zwłaszcza w ostatnim rozdziale dotyczącym antysemityzmu w Polsce) przybiera postać eseju; w przeważającej mierze jej forma sugeruje raczej książkę historyczną.

Od książek pretendujących do miana przewodnika, w szczególności dotyczących tak trudnego i bolesnego tematu jakim jest antysemityzm, oczekuję przede wszystkim obiektywności, i tłumaczenie, że przecież jest to esej, nie przekonuje mnie z przyczyn wskazanych powyżej. Tymczasem, niestety, książka nie dość, że nie jest obiektywna tzn. pomija niektóre przyczyny antysemityzmu w Europie, czyniąc z niej coś w rodzaju "łzawej historii Żydów" (pojęcie zaczerpnięte ze wstępu do "Korzeni totalitaryzmu" Hannah Arendt, które teraz czytam),to na dodatek, czego nie znoszę w tego typu publikacjach, przesiąknięta jest emocjami, momentami histerycznymi.

Przykładowo, autorka całkowicie pomija takie przyczyny antysemityzmu jak np. świadoma (religijna i narodowa) separacja Żydów dokonana przez nich samych; wojujący, ofensywny charakter judaizmu; ucieczka Żydów od polityki i wzbranianie się przed tworzeniem własnych struktur politycznych zdolnych do obrony własnych interesów. O tym wszystkim pisze Arendt - jedna z największych intelektualistek na świecie, która zresztą w znacząco inny sposób niż Keff opisuje przyczyny i skutki zajmowania się przez Żydów transakcjami bankowymi w okresie od średniowiecza do czasów nowożytnych.

Najbardziej jednak nierzetelny okazał się rozdział poświęcony antysemityzmowi w Polsce w czasie Holocaustu. Nie podważając tego, że w Polsce antysemityzm był i miał charakter dość powszechny, oraz nie zaprzeczając, że niektóre zjawiska, o których pisze autorka jak najbardziej miały miejsce (np. denuncjacja),moim zdaniem, obraz Polaków zaprezentowany przez autorkę jest dla nich krzywdzący. Keff nie ujęła bowiem tego zagadnienia w sposób pełny i obiektywny, a przede wszystkim nie zachowała akceptowalnego poziomu negatywnych emocji wobec Polaków.

Przykładowo: autorka twierdzi, że bzdurą jest tłumaczenie, że Polacy nie pomagali Żydom, ponieważ za taką pomoc groziła kara śmierci, bo przecież taka kara groziła np. za nielegalny handel. Tymczasem, fakt że rozporządzenia Niemców przewidywały karę śmierci praktycznie za wszystko, nie oznacza, że egzekwowana była ona z jednakową surowością. Nielegalny handel był traktowany przez Niemców jako naturalny krajobraz okupacji, a także źródło dochodu, gdyż szmuglerzy płacili Niemcom łapówki; w rezultacie wyroki śmierci stosowano stosunkowo rzadko (pisze o tym m.in. T. Szarota w "Okupowanej Warszawy dzień powszedni"). Z Żydami było inaczej - Niemcy podchodzili do kwestii żydowskiej bardzo poważnie, bezwzględnie wykonując wyroki śmierci na pociągającym im ludziom; przypadki, w których udawało się "wykupić" Niemcom należały do rzadkości (patrz niezliczona ilość literatury oraz filmów dokumentalnych i fabularnych na ten temat).

Drugi przykład: autorka z danych statystycznych odnośnie stanu osobowego Żydów przed i po wojnie wyciąga wnioski co do poziomu antysemityzmu w poszczególnych krajach, dezawuując fakt, że spośród Sprawiedliwych wśród narodów jest najwięcej Polaków. Wyszło jej mianowicie, że skoro np. w Niemczech zabito 142 tys. Żydów z ogólnej przedwojennej populacji liczącej 565 tys., zaś w Polsce zabito 3 mln Żydów z populacji liczącej 3,3 mln, to przeliczywszy to na ilość drzewek w Yad Vashem, okazuje się, że i tak Żydów zabito w Polsce najwięcej (sic! trudno uwierzyć, ale naprawdę w tej książce pojawiają się tego typu rozważania). To z kolei oznacza, jak zdaje się twierdzić autorka, że antysemityzm w Polsce nie tylko był taki sam jak w Niemczech, ale nawet był bardziej intensywny, bo Polacy mieli większe możliwości pomagania Żydom, a uratowali ich mniej (też sic!). Jeżeli mamy w ten sposób do tego podejść, to proszę bardzo: abstrahując od błędów w wyliczeniach matematycznych (brak uwzględnienia takich danych jak np. liczba populacji polskiej i niemieckiej po odjęciu Żydów, co pozwalałoby ustalić ile Żydów przypadało na jednego Polaka; współczynnik skupisk ludności w stosunku do zagęszczenia Żydów na danym obszarze pozwalający ustalić moce przerobowe ludności polskiej, czyli zdolność do niesienia pomocy na tymże obszarze itd. itp.),autorka pomija tak oczywiste fakty jak np. olbrzymi terror, który stosowali Niemcy wobec ludności polskiej (był to, tuż po Żydach, najbardziej okrutnie i bezwzględnie represjonowany naród),potęgujący strach Polaków i paraliżujący ich działania; wysiedlenia Polaków na masową skalę siłą rzeczy skupiające uwagę Polaków na ten problem; brak możliwości ekonomicznych ludności polskiej - olbrzymia bieda spowodowana niskimi płacami, niewydolność czarnego rynku, utrudniająca lub uniemożliwiająca pozyskanie środków na utrzymanie dodatkowych osób; stopień asymilacji Żydów polskich i niemieckich (sama autorka pisze, że Żydzi niemieccy byli przede wszystkim zasymilowanymi, zamożnymi mieszczuchami wtopionymi w społeczeństwo niemieckie, podczas gdy Żydzi polscy stanowili przede wszystkim niezasymilowaną ludność wsi i małych miasteczek, w chałatach i z pejsami, posługującymi się tylko jidisz i trzymającymi się od Polaków z daleka; oczywistym jest w tej sytuacji, że inne są możliwości niesienia pomocy osobom, których jedynym problem jest co najwyżej "semicki" wygląd, a inne w przypadku osób, z którymi nie da się nawet porozumieć).

Autorka nie baczy także na tak banalną przyczynę, jak to, że wojna już tak ma, że stępia ludzi, zobojętnia ich na zło i śmierć, z którymi stykają się na co dzień, przy czym takie zachowanie jest uniwersalne, bez względu na narodowość i kolor skóry, a więc dotyczy w takim samym stopniu Żydów i Polaków, co obrazują chociażby sceny z getta, w którym ogromne bogactwo i sytość spekulantów żydowskich towarzyszyło szokującej wręcz biedzie i śmierci pozostałych Żydów).

To tylko przykłady, jest tego więcej, ale nie jest to miejsce na kompleksowy rozbiór tej książki. Jak widać, tak zaprezentowane ujęcie tematu jest co najmniej niepoważne, a autorka zbyt dalece zapędziła się w swoich rozważaniach. Niepokojące jest również to, że autorka jest pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, i jej poglądy, jak należy przyjąć, są w istocie poglądami tejże instytucji.

• Judaica
  • Oczekujące
  • Judaica, Holocaust i okolice
  • Żydzi, Izrael, judaizm
  • Esej/Publicystyka

Dodaj cytat z książki Antysemityzm. Niezamknięta historia.