Tantra - najwyższe zrozumienie

Jan Linde
Kos
poradniki
Jan Linde

Tantra to pierwsza książka Oshołoma - jak zwykłem pieszczotliwie nazywać autora - którą przeczytałem. Zwykle nadmierna popularność jest dla mnie (szczególnie w dziedzine "duchowości") raczej wadą, bo sugeruje zbyt popowe podejście do tematu. I w przypadku Osho ta intuicja okazała się trafna. Książka fajna, ale raczej jako intelektualna przygoda. Na szczęście autor sam...

Ma takie momenty, że są naprawdę dobre. Nie powiedziałabym, że cała książka jest wspaniała, ale dla tych właśnie momentów warto przeczytać.

Póki co najlepsza seria wykładów Osho jaką było mi dane przeczytać. Jest tu tyle mądrych słów i gdy zaznaczasz je ołówkiem, można dojść do wniosku, że podkreślasz prawie każdy fragment książki.
Kiedy pierwszy raz ją dostałem, miałem o Tantrze całkiem inne zdanie i wyobrażenie, dlatego postanowiłem poczekać na odpowiedni dla mnie moment, by ja przeczytać.
Teraz, gdy...

Przed przeczytaniem miałem pogląd, że Tantra to 'joga seksualna' i długo, długo nic... dzięki Osho dowiedziałem się, że Tantra to droga do rozluźnienia i naturalności, która ma doprowadzić do najgłębszych i najbardziej naturalnych zjawisk w życiu. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla osób praktykujących Tantrę.

Książka prezentuje wgląd równie głęboki, co w starożytnych tekstach i wśród starożytnych mistrzów. W zasadzie traktat, który objaśnia Osho nie wymaga komentarza, lecz raczej kontemplacji oraz medytacji. Ale jeśli jakieś objaśnienie ma sens, to właśnie to. Jeśli na drodze medytacji więcej słów może pomóc zrozumieć tantryczny tekst, to z pewnością są to te słowa Osho.

• Duchowa literatura
  • Zen, nauki wschodu, jiko