Armia Podziemna

1998-01-01
Przedświt Solidarność bibuła drugi obieg PRL AK

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Wspomnienia dowódcy Armii Krajowej trzeba przeczytać żeby wyrobić sobie opinię choćby o decyzji godziny W czyli wybuchu powstania warszawskiego. Wybitny patriota i Polak doprowadza nas do tego momentu a potem z zapartym tchem śledzimy losy dowódcy i jego Armii.....

Do książki podchodziłem dosyć ostrożnie. Owszem podejmuje trudny i bardzo ciekawy temat, lecz osoba autora tak blisko związana z ZWZ a potem Armią Krajową mogła sugerować, że nie pozostanie On zbytnio obiektywny. Oczywiście taka jest natura pamiętników, do których można zaliczyć "Armię Podziemną", lecz czytając nie ma się tego w ogóle na uwadze. Przede wszystkim jest to doskonale opisana Armia Krajowa z genezą jej powstania i jej najtragiczniejszym i najbardziej znanym zrywem jakim było Powstanie Warszawskie. Jego opis, to praktycznie połowa książki i niewątpliwie najważniejsza część. Czytając niejednokrotnie możne przyjść moment wzruszenia i uderzyć refleksja na temat współczesnego świata pochłoniętego wojnami. Stylowi pisania generał Komorowskiego, w mojej opinii, nie można niczego zarzucić, a to co opisał jest po prostu wstrząsające, jeszcze bardziej wstrząsające jest, to że wydarzyło się to naprawdę.

Książka jest określana jako wspomnienia dowódcy Armii Krajowej. Faktycznie to raczej historia polskiego państwa podziemnego od jego początków aż do Powstania Warszawskiego (potraktowanego dość obszernie w stosunku do reszty książki),przeplatana fragmentami autobiograficznymi. Widać, że książka była skierowana do czytelnika zagranicznego oraz osób nieobeznanych z historią podziemia. Dlatego też osoby znające historię Armii Krajowej nie dowiedzą się wiele nowego, gdyż nie znalazłem tu nowych informacji ani wyjaśnień kwestii kontrowersyjnych (o których nie wiedziałbym z innych źródeł).

Książka Bora-Komorowskiego to pozytywna historia polskiego podziemia, hołd złożony Armii Krajowej i pozycja pisana w pewnym stopniu "ku pokrzepieniu serc". Dla rozpoczynających przygodę z tym tematem pozycja godna polecenia. Dla bardziej zaawansowanych i szukających szczegółowszych informacji - niekoniecznie.

Zapomniany, nie, skazany na zapomnienie. Jak Wyklęci. Gen. Tadeusz Bór-Komorowski, dowódca Armii Krajowej. Pisze o swojej armii, największej armii podziemnej w okupowanej Europie. Przeczytaj!!

Niesamowita Książka. Wspomnienia gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego z okresu tworzenia Armii Krajowej, jak i jej chwalebnego boju podczas Powstania Warszawskiego.
Polecam ja wszystkim, również osobom którzy zainteresowali się tematyką powstańczą dzięki wyjątkowemu filmowi Jana Komasy "Miasto 44"

Nie da się tego ocenić w kategorii "Rewelacyjna" bo brzmi to absurdalnie, biorąc pod uwagę ciężar gatunkowy. Armię Podziemną należy przeczytać i to chyba jedyny komentarz na jaki mnie stać.

• II wojna światowa
  • Moje