Tyran

Vesper
2011-07-01
2011-07-01
Lesław Haliński
historia starożytna filozofia wojny szamanizm

Książka ciekawa, ale osobiście jestem fanem szybszej akcji... akcja powieści oparta o historii zupełnie mi nieznanej, ale Olbia istniała i kiedyś się tam wybiorę 😉

Okładka
chcę mieć,taki hełm

skąd
biblioteka

fabuła

Czasy Aleksandra,wyprawy.

Moja opinia

Lubię czasy starożytne,więc z chęcią wypożyczyłem Tyrana.
Czy,było warto .Otóż,moim zdaniem jest to książka.Naprawdę dobra.
Choć,bez wielkich zachwytów.
Podobały mi się,stosunki panujące w armii macedońskiej.
Czasy,były jakie były.
Dziś już żadna kobieta.Służąca w wojsku nie powie.
Że,musi mieć żelazne serce i mokrą cipę.
By,przeżyć.
Nie ma już niewolników.
Natomiast,brakowało mi więcej potyczek.Przyznam,że na to liczyłem.
Nie bardzo chciałem,czytać o filozoficznych rozprawkach.
Zostawiam,Tyrana jako dobrą książkę.Choć spodziewałem się więcej.

Okładka
chcę mieć,taki hełm

skąd
biblioteka

fabuła

Czasy Aleksandra,wyprawy.

Moja opinia

Lubię czasy starożytne,więc z chęcią wypożyczyłem Tyrana.
Czy,było warto .Otóż,moim zdaniem jest to książka.Naprawdę dobra.
Choć,bez wielkich zachwytów.
Podobały mi się,stosunki panujące w armii macedońskiej.
Czasy,były jakie były.
Dziś już żadna kobieta.Służąca w wojsku nie...

,,Tyran" jest to powieść której zdecydowanie należy dać spory kredyt zaufania, gdyż jej akcja rozwija się powoli i w bólach. Historia Kineasza, ateńskiego towarzysza wyprawy Aleksandra Wielkiego, porzuconego przez wodza i ukochaną, wypędzonego z ojczyzny tułacza to, przynajmniej początkowo, historia jakich wiele. Na szczęście autor nie zrobił z tego typowej płytkiej powieści awanturniczej, ani tym bardziej ckliwej historii o miłości, tylko zaczerpnął pełnymi garściami z możliwości jakie oferuje mit Aleksandra Wielkiego. Od momentu poznania przez Kineasza tytułowego tyrana, akcja nie zwalnia nawet na chwilę, rzucając bohaterów i czytelnika w sam środek toczącej się wojny, przedstawionej z całym jej dramatyzmem i okrucieństwem. I chociaż mam do tej powieści wiele zastrzeżeń, jak choćby przeniesienie współczesnej terminologii wojskowej w usta starożytnych wodzów, bardzo płytkie przedstawienie charakterów postaci kluczowych dla fabuły, czy też pewna anachroniczność niektórych bohaterów, ,,Tyran" jest powieścią wybitną, której wartość dodatkowo wzmacnia zawarte w niej przesłanie.

Wolno się rozkręca, ale ogólnie ok.

Wolno się rozkręca, ale ogólnie ok.

Nie jest to najwyższa światowa klasa, ale znakomitą znajomość realiów starożytnej Grecji trzeba autorowi przyznać. Żeby jednak nie zabrzmiało to zbyt krytycznie dodam, że fabuła nie nudzi i i jest nawet interesująca.

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Starożytność