Wojna Zimowa. Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940

Okładka książki Wojna Zimowa. Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940 Eloise Engle, Lauri Paananen
Okładka książki Wojna Zimowa. Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940
2001-01-01
83-88595-90-3
Janina Sałajczyk
druga wojna światowa 2 wojna światowa 2 WŚ rosja finlandia

Jedna z niewielu publikacji na rynku polskim o mało u nas znanej wojnie sowiecko-fińskiej 1939-1940. Oparta na źródłach fińskich (do innych nie było dostępu). Dobrze napisana ramowa charakterystyka tej wojny, nie jest ani studium wojskowym ani studium polityczno-społecznym. Polecam dla osób chcących zapoznać się z najważniejszymi faktami. Trochę brakuje odwołania do tzw. "wojny kontynuacyjnej" i stosunków fińsko-sowieckich po II wojnie, choć z drugiej strony rozumiem uwarunkowania istniejące w latach 70-tych XX wieku tzn. okresu gdy książka powstała.

Do opisów działań militarnych w tej książce nie za bardzo można się przyczepić. Dzieło to nosi jednak niestety piętno czasów w których zostało napisane. Pierwsze wydanie tej książki pochodzi z roku 1973 i o ile dostęp do fińskich archiwów nie przedstawiał wtedy trudności, podobnie jak i wywiady z fińskimi weteranami wojny (Których wtedy żyło jeszcze wielu) to już bardzo trudno było dotrzeć do kombatantów sowieckich a jeszcze trudniej było wydobyć szczere wyznania z owych weteranów bo mówimy o czasach gdzie reżim sowiecki wciąż trzymał się dobrze. Jeszcze większym problemem było dotarcie do archiwów sowieckich które wtedy były w zasadzie zamknięte dla osób postronnych z zagranicy ale i dla ogromnej większości samych obywateli Kraju Rad. Jak wiadomo Sowiety przejawiały w tym względzie prawdziwą obsesję. Wiadomo dziś np że Stalin chciał zagarnąć całą Finlandię a nie tylko kawałek tego kraju czego autorka i autor książki nie mogli wiedzieć. Dlatego książka reprezentuje spojrzenie na wojnę tylko od strony fińskiej.

Moim zdaniem pierwsza połowa książki lepsza od drugiej.

Czyta się ją szybko, ale jednak trzeba wskazać, iż nie jest to pozycja, która by dokładnie opisywała przebieg Talvisoty.

Moim zdaniem pierwsza połowa książki lepsza od drugiej.

Wspaniała książka opisująca najodważniejszy naród świata - Finów. Oczywiście jest to najodważniejszy naród świata ponieważ ma najdłuższą granicę lądową z Rosją spośród wszystkich sąsiadujących z nią państw.

Bardzo dobra książka. Wydana po raz pierwszy w latach 70., stanowi skondensowany a jednocześnie dobry (moim skromnym zdaniem) opis przebiegu Talvisoty. Bardzo ciekawe (choć kiepskiej jakości - to chyba wina druku) zdjęcia i reprodukcje karykatur z lat wojennych.

• Wspomnienia / wywiady
  • 2009
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Wojna Zimowa. Sowiecki atak na Finlandię 1939-1940