Aleksander Wielki

Okładka książki Aleksander Wielki Peter Green
Okładka książki Aleksander Wielki
Peter Green Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biografie Sławnych Ludzi biografia, autobiografia, pamiętnik
Biografie Sławnych Ludzi
Alexander of Macedon
Państwowy Instytut Wydawniczy
2002-01-01
2002-01-01
Andrzej Konarek
biografie starożytność Aleksander Wielki

Dla mnie wzorzec z Sevres dobrej biografii. Autor umiejętnie łączy odpowiednią dawkę informacji (których i tak jest sporo) z dobrym prowadzeniem historii. Książka czyta się niczym dobra powieść. Nie ma tu wielostronicowych cytatów, czy dywagacji naukowych. Absolutnie polecam!

Świetna biografia o jednym z najważniejszych osób w historii ludzkości. Książka szczegółowo opisuje każdy krok Aleksandra nie pomijając przy tym osób z jego otoczenia. Poznajemy również historię Filipa i jego wpływ na swojego syna przez co łatwiej nam pojąć tok rozumowania Aleksandra.

Jedyne z czym czytelnik może mieć problem to nazwy miast, krain historycznych i cytatów z łaciny czy języka francuskiego. Czasem ciężko śledzić dokładne położenie Aleksandra, a w momencie zmiany frontu i powrotu na chwilę do Grecji Kontynentalnej będąc w tym samym czasie w sercu Persji z naszym herosem można się pogubić.

Nie mniej jednak uważam tę biografię za solidne źródło wiedzy na temat Aleksandra Wielkiego. Polecam serdecznie.

Najlepsza z dotychczas napisanych biografia Aleksandra Wielkiego. Styl autora potrafi urzec.

Wspaniała biografia niezwykle ważnej w dziejach ludzkości postaci.

To co urzeka mnie w tej pozycji to bez wątpienia fakt, że poza samym Aleksandrem w książce znajdziemy też ogromną ilość wątków politycznych, przez co zrozumienie kontekstu w jakim żył i działał król Macedonii jest dużo prostsze.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych starożytnością.

Wspaniała biografia niezwykle ważnej w dziejach ludzkości postaci.

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych starożytnością.

Pierwsze co nasuwa się w trakcie czytania tej biografii to poczucie obcowania z nietuzinkowym piórem jej autora. Nieczęsto zdarza się, że ktoś będący wybitnym uczonym w zakresie danej dziedziny, potrafi tak kapitalnie operować słowem i wzbudzić tak wielkie zaciekawienie u czytelnika swego dzieła. Peter Green to potrafi i wychodzi mu to nad wyraz znakomicie. Biografia Aleksandra stanowi połączenie dobrej powieści historycznej ze znakomitą analizą źródeł, przy czym autor w żaden sposób nimi nie zanudza. Wplata w narrację starożytne relacje z wielką fachowością, co rusz ozdabia tok wywodu interesującą dygresją, nie zaburzając głównego wywodu. Wielkim plusem książki jest podjęta przez autora próba analizy psychologicznej swego bohatera. Zabieg ten towarzyszy nam w trakcie czytania praktycznie poprzez wszystkie etapy życia Aleksandra. Daje nam to pewną wartość dodaną, ponieważ oprócz informacji o tym, czego dokonał słynny Macedończyk, dowiadujemy się też tego jaki prawdopodobnie był i co sprawiło, że znalazł się tam, gdzie wielu przed nimi i wielu po nim nie doszło nawet w drobnym ułamku. Nie każdy autor z serii BSL porusza się w tych rejonach z równie ciekawym efektem. Kolejną rzeczą która rzuca się w oczy podczas czytania tej znakomitej książki jest to, że autor skupia się wyłącznie na osobie Aleksandra (z wyjątkiem pierwszych kilkudziesięciu stron poświęconych Filipowi),jego polityce, sprawom wojska, kampaniom i bitwom. Ktoś może uznać, że jest to zubożenie tematu, bo przecież działo się wtedy tak dużo w sprawach społecznych, gospodarczych, kultury, etc. Są oczywiście różne szkoły pisania biografii, a tej daleko od wzorców uprawiania historii charakterystycznych dla francuskiej szkoły Annales. Jest wiele innych książek, gdzie możemy odnaleźć te pominięte przez Greena tematy, lecz ciężko będzie znaleźć w nich jego świetny styl.
Na uwagę zasługują jeszcze dwie rzeczy. Bardzo interesujące, ocierające się o historiozofię uwagi autora poczynione pod koniec biografii, w których odnosi się on do wcześniejszego dorobku uczonych zajmujących się Aleksandrem, oraz aneks poświęcony bitwie nad Granikiem. W obu tych aspektach pokazuje swój doskonały kunszt uczonego, oraz ilość pracy (najczęściej bardzo mozolnej),którą trzeba wykonać, żeby wyłuskać ze źródeł to co nazywa się „prawdą historyczną”.

Solidna i wciągająca biografia Aleksandra Wielkiego, człowieka ogarniętego własną wizją zarządzania wielkiego imperium, systematycznie przez niego rozszerzonego poprzez szaleńczą ekspansję. Wielki wódz, doskonały taktyk wojenny, wizjoner, człowiek a może Bóg ? Z całą pewnością niezwykle charyzmatyczna osobowość jak najbardziej zasługująca na pomnik historyczny, niezależnie od interpretacji jego czynów, dokonań i pobudek, jakimi się motywował.
Peter Green napisał prawdziwie namiętną biografię nie koncentrując się wyłącznie na przedstawieniu króla Macedonii w pozytywnym świetle. Jest to rzetelna dawka wiedzy, oparta na licznych materiałach legendarnych historyków i badaczy. Napisana w bardzo przystępny, wyrazisty sposób, staje się niesamowitą i zapierającą dech w piersiach opowieścią o starożytnych czasach.

Wielkim atutem tej książki jest niesamowicie przystępny język. Czyta się rewelacyjnie, a kronikarskie "krok po kroku" nie nuży. Może też dlatego, że autor odpuścił sobie przytaczanie słowo w słowo starożytnych źródeł (co pewnie niektórzy odbiorą za minus). Chciałem się dowiedzieć wszystko o życiu Aleksandra Wielkiego i tak książka mi to dała. Minus: momentami ciężko było się połapać, gdzie Aleksander się znajduje - przytaczanie starożytnych nazw geograficznych nie powie nic a nic zwykłemu czytelnikowi. Przydało by się więcej map z trasy króla. Ale pozycja i tak jest godna polecenia.

Bardzo dobra biografia. Treśćiwa, odbrązawiająca postać Aleksandra Wielkiego. Styl autora tylko trochę nużący.

Jest to jedna z najlepszych biografii historycznych - bogactwo rzetelnie traktowanych źródeł, analiza postaci z wielu perspektyw i etapów życia, i oczywiście opis dokonań oraz ich konsekwencji. Autor celnie też dobrał sobie postać do opisania... powodem, dla którego tę książkę czyta się świetnie jest przede wszystkim to, że żywot Aleksandra Macedońskiego jest niesamowity. Nikt nigdy nawet nie zbliżył się do skali jego wyczynów. Jego kampania to podróż po egzotycznych krainach, od Grecji, przez Egipt i Anatolię, a na Indiach kończąc. Peter Green świetnie nam przewodzi w tej literackiej wyprawie.

Bardzo dobrze napisana biografia o niewątpliwie wielkiej postaci, jaką był/jest Aleksander Wielkie. Co prawda sam sposób pisania nie porywa, ale na pewno w większości fragmentów nie sposób się nudzić. Na plus mnogość źródeł, z których autor korzystał.

• Biografie
  • Starożytność