Soból i panna

Świat Książki
2012-03-17
1913-01-01
Warszulka romans mezalians Litwa

Jest to książka przede wszystkich o polowaniach i romansach, z tym, że autor polowania opisuje ze znacznie większą pasją niż romanse pokazując jednoznacznie, co dla niego było bardziej atrakcyjne. W pewnym momencie powieści, co zaskakujące, pojawia się młody ksiądz, który snuje filozoficzne rozważania na temat popędu płowego. Owej siły jego zdaniem nie można potępiać, bo jest darem Boga samego, ale trzeba używać tak żeby jej nie zmarnować. A ksiądz zobowiązany do celibatu powinien zwierzęcą energię płciową przekształcać na wyższą, duchową energię intelektualną. Piękne, choć szkoda, że Weyssenhoff nie napisał na ile to się księdzu udało.

Do książki podchodziłam z pewną dozą ostrożności z powodu licznych niepochlebnych ocen. Czekało mnie jednak przyjemne rozczarowanie.
Motyw polowań owszem, dominuje. Mogłoby się to wydawać sporym minusem, szczególnie dla kogoś, kto nie ma do myślistwa pozytywnego stosunku. Tym bardziej cieszył fakt, że historia bardzo mnie wciągnęła i pozwoliła przyjrzeć się nieco niezrozumiałej dla mnie dotąd sferze, poznać motywy łowczych, zwyczaje, przebieg obławy, uczucia temu towarzyszące itp. Wątek romantyczny wydał mi się również żywy i ciekawie przedstawiony. Prawdziwy dramat okraszony pięknym językiem, do którego stale zagląda natura- bez wątpienia wielka miłość głównych bohaterów.
Oprócz powyższych, wątki, które mnie najbardziej ujęły to m.in.:
- wyprawa na polowanie łódką Michała z wikarym, ich kompletnie inne poglądy, które paradoksalnie zbliżały ich do siebie
- las 'komentujący' przebieg romansu Michała i Warszulki
- pożegnanie na górce w jesiennej aurze
- poboczny wątek miłosny Stacha, również z chłopką
- mimo oczywistego uwielbienia Michała do polowań od czasu do czasu wkradała się także krytyka
- zakończenie, w którym w dość poetycki sposób zostaje podsumowana podjęta przez Michała decyzja

Oczywiście nie jest to książka o wartkiej, wciskającej w fotel akcji. Dla mnie jednak była ineteresującą, subtelną podróżą w czasie, przestrzeni, wśród ludzi z zupełnie innej epoki i o zgoła innym nastawieniu do życia. Polecam.

Taka kresowa „anty-Trędowata”. Nostalgiczna powieść o miłości ludzi z różnych sfer i z różnych narodów, rozgrywająca się na Litwie pod carskim panowaniem przed pierwszą wojną światową,
Główny bohater – Michał Rajecki - to polski szlachcic i student, zaś jego wybranka Warszulka to litewska chłopka. Wiele ich dzieli, ale wydaje się, że uczucie potrafi przełamać wszystko. Tym bardziej, że przyjaciel Michała – Stanisław Pucewicz – również chce się ożenić z chłopką Aliną. Początek bajkowy, ale rozwój akcji już mocno prozaiczny.
Przy tak prostej fabule zaletą wydają się opisy przyrody oraz życia szlachty oraz tzw. polowań – wszak autor był ich namiętnym uczestnikiem. Dodatkowo w książce wspomniany jest narastający konflikt polsko-litewski, jakoby ciągle nieobecny w tym powiecie. Czyli zaklinanie rzeczywistości. Wbrew intencjom autora można to odczytać jako podzwonne dla polskiego ziemiaństwa na Kowieńszczyźnie.
Jednym słowem temat na krótką nowelkę rozciągnięty na siłę do rozmiaru powieści. Dla dzisiejszego czytelnika trudny do zgryzienia, z powodu konieczności poznania historii i realiów ówczesnego życia na Litwie. Opisy rzezi zwierząt zwanej polowaniem trudno nazwać zaletą. Ale jest nią niewątpliwie nie osunięcie się przez autora w kicz, co byłoby łatwe i w jego czasach (ale nie tylko – dziś również) opłacalne ekonomicznie.

Soból i Panna - J. Weyssenhoff
Jeśli chcecie się dowiedzieć o niezliczonej różnorodności leśnych zwierząt to polecam przeczytać bo autor musiał chyba kochać polowania żeby mieć taka wiedzę.
A poważnie, to książka opisująca nam życie ziemianskie na Litwie kowienskiej. Obok łowiectwa mamy też wątek miłosny i kwestie społeczne, które omawialiśmy w lekturach szkolnych.
5/10

Soból i Panna - J. Weyssenhoff
5/10

Możliwe spojlery (duh.)

Książka przeczytana na uczelnię w ramach zaliczenia. Dawno nie miałam żadnej lektury, ale okazuje się, że na starość podchodzi się do tego nieco inaczej. Już nie miałam tak wielkiego buntu jak w czasach liceum, bo i nie było po co, oraz lata już nie te.
W każdym razie lubię polowania, więc książka mi się w większości podobała, bo dużo w niej polują. Naprawdę nieźle zachowany kawałek kultury. Oraz doskonały przykład, jak całkiem przyzwoitą książkę może popsuć wątek miłosny. Naprawdę, po co ludzie dodają takie wątki do książek, które nie są romansami, uch.
Główny bohater, Michał, na którego wołają Miś (ale przypał),zakochuje się w chłopce imieniem Warszulka. I trochę ją bałamuci, a później jednak stwierdza, że on ją za bardzo szanuje, żeby ją zbałamucić do końca i każe jej odejść z innym mężczyzną. I trochę żałuje. Ale w sumie ma polowania, więc nie jakoś bardzo. Poza tym, że każdy mu mówi, że jest frajerem, bo się z nią nie ochajtał. To tak wątek miłosny w skrócie.
Oczywiście poza pięknie opisaną kulturą polowań (naprawdę mi się podobało) i złym wątkiem miłosnym, mamy też wątki społeczne. Mówią one o brataniu się szlachty z niższymi klasami. I o podziałach społecznych. I trochę o tym, że kobietom z niższych klas jest ciężko i że szlachta-pany to głupia jest i nie chce się bratać. W każdym razie nihil novi, można by te wątki pominąć jak dla mnie, chociaż tworzyły znacznie milsze tło od romansu i nie mam do nich wielkich wątów.
Nie polecam tej książki, bo klasyki się nie poleca, nie trzeba.

Możliwe spojlery (duh.)

Sięgnęłam po nią zwabiona romansami w stylu Mniszkówny, czy Rodziewiczówny. Przyciągnięta wizją chwili odprężenia pośród kolejnego barwnego mezaliansu. Zaskoczona... obszernymi opisami przyrody i polowań, tudzież dzikiego ptactwa i zwierzyny. Romansu tam jak na lekarstwo i niczego zdrożnego. Jednak obroniła się stylem i przyjemnością czytania. Wbrew pozorom rozbudowane opisy nie nudzą, a wręcz zaciekawiają.

Macanie wiejskich dziewuch oraz bigos, skutkiem nadmiernej konsumpcji którego bohaterowie popadają w rozmaite wewnętrzne rozterki i konflikty. Idylliczne obrazki z życia naszych przodków w erze premodernistycznej.
Plus znakomicie udzielona odpowiedz na pytanie o prawdziwa przyczynę niechęci Litwinów do mieszkańców Korony.

1982

W dawnych czasach pewnie było ciekawe, dziś czyta się inaczej.

W dawnych czasach pewnie było ciekawe, dziś czyta się inaczej.

Moja ocena to moja opinia na temat romansów...nigdy mnie nie interesowały a ta książka trafiła mi w ręce przypadkiem więc ją jakoś zmęczyłam.

Piękne opisy lasów, zwierząt, dworskich zwyczajów łowieckich. Czytałam z przyjemnością. Jeśli chodzi o sam wątek miłosny, rozwija się on zupełnie inaczej, niż się spodziewałam! Wielki plus za to dla autora.

• Kresy
  • Klasyka polska