rozwińzwiń

Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych

Okładka książki Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych Irena Domańska-Kubiak
Okładka książki Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych
Irena Domańska-Kubiak Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
192 str. 3 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2004-05-10
Data 1. wyd. pol.:
2004-05-10
Liczba stron:
192
Czas czytania
3 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
8320717612
Tagi:
dwory ziemiaństwo życie codzienne XIX wiek kresy wschodnie Rzeczypospolitej
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1733
1075

Na półkach: , , ,

Bardzo przyjemna i pouczająca podróż do XIX wiecznego świata dworków szlacheckich.

Bardzo przyjemna i pouczająca podróż do XIX wiecznego świata dworków szlacheckich.

Pokaż mimo to

avatar
1219
438

Na półkach: , ,

Rewelacyjna pozycja poświęcona życiu codziennemu w XIX-wiecznych dworkach kresowych. Jest to oczywiście skrótowe przedstawienie tematu, bowiem książka liczy niecałe 200 stron, jednak autorka z wyczuciem przedstawia kolejne kwestie z nim związane. Nie czuć więc zbytniego uogólnienia a jednocześnie nie ma tu sztucznego wydłużania tekstu. Cytaty pojawiają się w odpowiednich miejscach, by lepiej zilustrować poruszaną w danej chwili kwestii, ale nie służą za zwyczajowe zapychacze. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby, którym XIX wiek jest zupełnie obcy (bowiem tekst jest napisany w bardzo przystępny sposób),jak i ci, którzy trochę się tą tematyką interesują. Nawet jeśli większość rzeczy będzie im znana, to chociażby właśnie dla tych fragmentów, w których autorka odwołuje się do dzieł literackich, jako swoistych ilustracji odległej przeszłości, warto po tę pozycję sięgnąć.

Rewelacyjna pozycja poświęcona życiu codziennemu w XIX-wiecznych dworkach kresowych. Jest to oczywiście skrótowe przedstawienie tematu, bowiem książka liczy niecałe 200 stron, jednak autorka z wyczuciem przedstawia kolejne kwestie z nim związane. Nie czuć więc zbytniego uogólnienia a jednocześnie nie ma tu sztucznego wydłużania tekstu. Cytaty pojawiają się w odpowiednich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
80
67

Na półkach:

Papierowy wehikuł do podróży w czasie:-)

Papierowy wehikuł do podróży w czasie:-)

Pokaż mimo to

avatar
747
343

Na półkach: ,

Wiele pamiętników, skupia się na prowadzeniu gospodarstwa i obyczajach i jest to dobre

Wiele pamiętników, skupia się na prowadzeniu gospodarstwa i obyczajach i jest to dobre

Pokaż mimo to

avatar
443
442

Na półkach:

Przy dziedzińcu dom chędogi... Półtoraczne ławy w ganku...

Przy dziedzińcu dom chędogi... To pierwsze słowa wiersza Wincentego Pola. Dwór szlachecki, bo o nim mowa w wierszu od lat stanowi tradycję polskości nie tylko pod względem wyglądu i wystroju, ale przede wszystkim pod względem zachowanej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.


Dwór określenie to miało, szersze znaczenie niż mogłoby się wydawać. W jego zakres wchodziły budynek mieszkalny, chłopskie czworaki, stajnie, stodoły, ogrody etc. Dwory najczęściej zbudowane były z drewna, otynkowane i pobielone. Najczęściej stały na wzniesieniu i górowały nad okoliczną wsią. Budowa tych pięknych domów ich wyposażenie, otoczenie tworzyły wspaniałą polską tradycję. Na terenie takiej posiadłości nie mieszkali tylko właściciele dworu, ale również pracownicy: służący, kucharki czy parobki. Przed rokiem 1831 polski dwór szlachecki rozkwitał dobrobytem, gościnnością, kulturą... Jednak wielka Emigracja z roku 1831 to osiem do dziewięciu tysięcy osób, w trzech czwartych szlachty, ludzi, którzy musieli wyjechać z kraju w obawie przed carskimi represjami.

Na właścicieli ziemskich, którym udało się pozostać we dworach, rząd carski nałożył ogromne latami spłacane kontrybucje. Jednocześnie zdecydowano się na uwłaszczenie chłopów. To wszystko podcięło podstawy gospodarcze majątków szlacheckich. Kiedy doszedł do tego kryzys, dwory zaczęły upadać. Konieczne okazało się przewartościowanie ideału szlachcica. Aby przetrwać, musiał on zacząć oszczędzać, poprzestawać na tym co ma i rezygnować z wielu udogodnień i zachcianek. Wielu z nich zwłaszcza tych wykształconych poradziło sobie z trudami i pozostało w swoich domach jeszcze przez wiele lat.

„Ten kraj szczęśliwy, ubogi i ciasny
Jak świat jest boży, tak on był nasz własny!
Jakże tam wszystko do nas należało,
jak pomnim wszystko, co nas otaczało;
Od lipy, która koroną wspaniałą
Całej wsi dzieciom użyczała cienia
aż do każdego strumienia, kamienia.
Jak każdy zakątek ziemi był znajomy
aż po granicę, po sąsiadów domy”
A. Mickiewicz

Dwór był nie tylko mieszkaniem. Był też miejscem pracy, ośrodkiem kultury, miejscem nauczania dzieci... W dużej mierze był samowystarczalny, pod względem zaopatrzenia w żywność i wiele innych dóbr. Bardzo dużą wagę przywiązywano do wejścia do domu. Drzwi były duże majestatyczne, ale skromne swoją urodą. Na Święta zawsze pięknie ozdobione. Ganek przed domem wsparty na wspaniałych białych kolumnach. Zapraszał on gości i przyjaciół. Tak naprawdę wizytówką domu był salon. Zawsze czysty i świeży, elegancki, lecz równie skromny. Kusił on swoim czarem ozdobnością oraz przytulną przestrzenią, która sprawiała, że nasi goście chcieli zostać na dłużej. Oczywiście była również sień, sypialnia państwa oraz buduar. Do tego ogromna kuchnia z wielkim paleniskiem, z której dochodziły wspaniałe zapachy.

Życie w polskim dworze toczyło się według własnego ustalonego rytmu, który był zależny od pór roku. Jednak trzeba wspomnieć, że staropolski dom pełen był ludzi. Każdy znajdował tutaj nie tylko ciepłe przyjęcie, ale i zatrudnienie. Dzień typowy dla dworu zaczynał się bardzo wcześnie. Pan domu wstawał o świcie i rozdzielał pracę. Jednak najważniejszą częścią posiadłości stanowiła gospodyni - pani domu. Wnosiła ona do niego piękno starała się urządzić dom wspaniale nawet jeśli miała ograniczone środki. Pani dworu zaczynała dzień nieco później niż jej małżonek jednak i dla niej był on bardzo wyczerpujący. Mimo iż państwo mieli służbę, pani zaglądała do kurników i do obory. Rozmawiała z ogrodnikiem, a także sama dbała o pieczywo dla rodziny. Wstępowała do kuchni gdzie pomagała kucharce. Południe spędzała z dziećmi, które pilnowane przez nią uczyły się, i bawiły...

Wraz z dworami zniknął ten jakże ważny styl życia tak naprawdę nie do odtworzenia. Patriarchalny dom z zapracowanym Ojcem, wspomagającym gospodarstwo dziadem i matką, która dbała o wszytko i starała się o wszelkie dobra dla siebie i rodziny. Niezapomniany klimat i wspaniałe wartości. W swojej książce „Zakątek Pamięci - życie w XIX wiecznych dworkach kresowych” Pani Irena Domańska- Kubiak opisuje nie tylko świetność domu. Autorka skupia się na ludziach, tradycji, oddaniu polskiej ziemi, rodzinie i wszystkich tych wartościach, które dziś już prawie zanikły.

Przyznam szczerze, że do pozycji tej byłam nastawiona sceptycznie. Myślałam, że będzie to, kolejna z książek opisujących wybrane dwory w Polsce co nie zbyt mnie interesowało. A naprawdę potrzebowałam publikacji z duszą. I byłam w szoku, że Pisarka spełniła wszystkie moje oczekiwania. Jestem tą publikacją niesamowicie oczarowana. Tradycja, wartości, obyczaje, staropolskie przepisy, lekkość tekstu. A przede wszystkim wspaniale oddany czar... Czar dworu polskiego. Przeczytałam wiele książek tego typu. Do każdej miałam jakieś, ale. Jednak ta pozycja pokazała mi nie tylko jak się żyło kiedyś, ale to, że warto wrócić do przeszłość, aby tworzyć przyszłość. Do tego wspaniała, barwna stara polszczyzna sprawia, że do tej książki chce się wracać bez końca.

Pozycję tę chciałabym polecić wszystkim. Jednak szczególnie polecam ją paniom domu, które chciałyby wprowadzić staropolski czar do swoich czterech ścian. Zapewniam, że ta książka pomoże im stworzyć dom z duszą, tradycją, wartością. Każdy rozdział nie tylko pozwala nam wejść w środek dawnego życia, ale również szczegółowo odtworzyć je w naszych rodzinach, mieszkaniach i domkach.

„Przy dziedzińcu dom chędogi,

Półtoraczne ławy w ganku,

Sień obszerna, a przy wianku

Wiszą strzelby, smycze, rogi,

Kordy, rzędy, drożne burki

I wyprawne pękiem skórki.

Drzwi na oścież – a w pokoju

Stół dębowy, woskowany,

Pod nim niedźwiedź rozesłany,

Dzban cynowy do napoju,

A na ścianach antenaty,

A na półkach srebrne blaty…”

Przy dziedzińcu dom chędogi... Półtoraczne ławy w ganku...

Przy dziedzińcu dom chędogi... To pierwsze słowa wiersza Wincentego Pola. Dwór szlachecki, bo o nim mowa w wierszu od lat stanowi tradycję polskości nie tylko pod względem wyglądu i wystroju, ale przede wszystkim pod względem zachowanej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.


Dwór określenie to miało,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2527
814

Na półkach: , , ,

https://slowemmalowane.blogspot.com/2016/10/irena-domanska-kubiak-zakatek-pamieci.html

https://slowemmalowane.blogspot.com/2016/10/irena-domanska-kubiak-zakatek-pamieci.html

Pokaż mimo to

avatar
3
3

Na półkach: ,

Wehikuł czasu przeniósł mnie do ziemiańskiego dworu sprzed ponad stu lat. Z subtelną precyzją autorka oprowadza po kolejnych pomieszczeniach, pokazuje przedmioty, o których istnieniach nie miałam pojęcia, opisuje zapomniane zapachy, zwyczaje, klimat epoki. Robi to nienachalnie, bardzo ciekawie, nie ma tam zbędnego słowa, zbędnego opisu. Ech, chciałoby się tam zostać. Koniecznie muszę wrócić do tej książki, w ogóle kupię ją sobie.

Wehikuł czasu przeniósł mnie do ziemiańskiego dworu sprzed ponad stu lat. Z subtelną precyzją autorka oprowadza po kolejnych pomieszczeniach, pokazuje przedmioty, o których istnieniach nie miałam pojęcia, opisuje zapomniane zapachy, zwyczaje, klimat epoki. Robi to nienachalnie, bardzo ciekawie, nie ma tam zbędnego słowa, zbędnego opisu. Ech, chciałoby się tam zostać....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1007
326

Na półkach:

Szybko brnie się przez tę pozycję. I to nie tylko dlatego, że nie jest zbyt obszerna, ale również dlatego, że jest ciekawa. Niby takie wszystko oczywiste, ale jednak szczegółowe.

Szybko brnie się przez tę pozycję. I to nie tylko dlatego, że nie jest zbyt obszerna, ale również dlatego, że jest ciekawa. Niby takie wszystko oczywiste, ale jednak szczegółowe.

Pokaż mimo to

avatar
167
44

Na półkach: ,

Ciekawa.

Ciekawa.

Pokaż mimo to

avatar
521
136

Na półkach: ,

Po prostu cudowna - nie da się przestać czytać, wyobraźnia pracuje, cieszę się, że mam ją na półce.

Po prostu cudowna - nie da się przestać czytać, wyobraźnia pracuje, cieszę się, że mam ją na półce.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  103
 • Przeczytane
  54
 • Posiadam
  31
 • Ulubione
  4
 • Historia
  4
 • historia
  3
 • Z historią w tle
  2
 • XIX wiek
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Kresy
  2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne