Zakątek pamięci. Życie w XIX-wiecznych dworkach kresowych

2004-05-10
2004-05-10
83-207-1761-2
dwory ziemiaństwo życie codzienne kresy wschodnie Rzeczypospolitej XIX wiek

Papierowy wehikuł do podróży w czasie:-)

Wiele pamiętników, skupia się na prowadzeniu gospodarstwa i obyczajach i jest to dobre

Przy dziedzińcu dom chędogi... Półtoraczne ławy w ganku...

Przy dziedzińcu dom chędogi... To pierwsze słowa wiersza Wincentego Pola. Dwór szlachecki, bo o nim mowa w wierszu od lat stanowi tradycję polskości nie tylko pod względem wyglądu i wystroju, ale przede wszystkim pod względem zachowanej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Dwór określenie to miało,...

Wehikuł czasu przeniósł mnie do ziemiańskiego dworu sprzed ponad stu lat. Z subtelną precyzją autorka oprowadza po kolejnych pomieszczeniach, pokazuje przedmioty, o których istnieniach nie miałam pojęcia, opisuje zapomniane zapachy, zwyczaje, klimat epoki. Robi to nienachalnie, bardzo ciekawie, nie ma tam zbędnego słowa, zbędnego opisu. Ech, chciałoby się tam zostać....

Szybko brnie się przez tę pozycję. I to nie tylko dlatego, że nie jest zbyt obszerna, ale również dlatego, że jest ciekawa. Niby takie wszystko oczywiste, ale jednak szczegółowe.

Ciekawa.

Po prostu cudowna - nie da się przestać czytać, wyobraźnia pracuje, cieszę się, że mam ją na półce.

Książkę Ireny Domańskiej- Kubiak "Zakątek pamięci" przeczytałam z niekłamaną przyjemnością. Przeniosi ona w świat, dawno już niestety miniony, XIX-wiecznych kresowych dworków szlacheckich. Dowiadujemy się jak one wyglądały, poznajemy rozkład pomieszczeń ich funkcje i umeblowanie, widzimy ich mieszkańców, właścicieli, rezydentów i służbę na co dzień i od święta. Lektura...

Po przełomie 1989 roku Polska nie tylko odzyskała suwerenność, ale również z biegiem czasu zaczęły się w niej odradzać dworki szlacheckie, które w polskiej kulturze stały się synonimem prawdziwego domu, patriotyzmu i gościnności. Właśnie o tym traktuje opowieść Ireny Domańskiej – Kubiak, absolwentki etnografii na Uniwersytecie Warszawskim.
Autorka w przystępny sposób...

• historia
  • Historia