Anna Karenina

Ekranizacje:
Anna Karenina (2012)
Anna Karenina Lew Tołstoj
Inne

Kocham to za mało powiedziane! Kolejna perła literatury, po którą bałam się sięgać z obawy przed nudą, ilością stron, epoką, w której została osadzona historia. Moje ukochane love stories, mój numer jeden. Prześciga nawet Przeminęło z wiatrem, które cenię tak samo mocno. Wrócę nie raz do Anny i jej losów. Polecam z całego czytelniczego serca!

W Rosji tradycyjna patriarchalna rodzina utrzymała się prawdopodobnie najdłużej w Europie. Przekonała się o tym Anna jako osoba niespełniona. Moim zdaniem powieść traktuje trochę o rozdźwięku między wzorcami a codziennością i między absolutem a koniunkturą a trochę o wewnętrznej presji czynienia zła, o przymusie samooklamywania się. Kim naprawdę okazali się główni bohaterowie? Karenin jako carski gubernator nie był mimo wszystko typowym sługą cara - postępował uczciwie i wykazał się dużą ofiarnością. Nie życzył nikomu źle i... został ukarany za dobro. To samo dotyczy pozostałych postaci, które dla mnie stały się po prostu bohaterami naszej codzienności. Dlaczego taki sympatyczny chłopak jak Wroński udał się na wojnę serbską? Może nie wiedział że działa na rzecz bądź co bądź najeźdźcy? Oprócz rozważan o miłości (tu zakazanej tristanicznej skłóconej ze społeczeństwem) na kartach utworu pojawiają się też przemyślenia patriotyczne etyczne a nawet proeko: młody inteligent pochodzenia ziemiańskiego Konstanty Lewin traktuje zwierzęta niemal na równi z ludźmi. Okazuje się że głównym tematem jest nie tyle namiętność ile wyobcowanie i niezrozumienie, narzucanie człowiekowi ról przez społeczeństwo. Anna odebrała sobie życie między innymi dlatego że została odtrącona potraktowana przedmiotowo że spadła do roli kozla ofiarnego wspólnego wroga którego obecność spaja obcych sobie ludzi. Nie wytrzymała przemocy jakiej doświadczyła. A przecież przyganialy kotły garnkowi...

Nie dlamnie jedno i to samo niedaleko się czytać

Nie dlamnie jedno i to samo niedaleko się czytać

Uwielbiam dziewiętnastowieczny klimat, przesiadywanie w arystokratycznych salonach, przechadzki po ówczesnej wsi i przyglądanie się relacjom międzyludzkim w tamtych czasach, więc zaczytywałam się w tej książce z ogromną przyjemnością.

Ta wyjątkowa historia zagłębia się w odmęty ludzkiej psychiki, pozwalając lepiej zrozumieć problemy, z jakimi borykają się bohaterowie. Chęć bycia szczęśliwym, poszukiwanie wiary i sensu życia, przeplata się z nieszczęśliwą miłością i zdradą, łącząc ze sobą postacie tej niezwykłej książki. Przyglądając się trudnym wyborom, przed jakimi stawiali bohaterowie, obserwowałam zmiany, jakie w nich zachodziły.. i gdy jedni triumfowali, inni chylili się ku upadkowi. Kiedy jedni trwali w związku bez miłości, inni zostali potępieni, za chęć bycia szczęśliwym.

„Anna Karenina” jest historią wielowarstwową i pełną kontrastów. Na tle obyczajowym i politycznym toczą się sceny nie tylko opowiadające o namiętności, zdradzie i upadku, ale również o wyższości pozycji społecznej, która obdzierana jest z maski nieszczerości. Po drugiej stronie stoi szczęśliwa miłość, skromność, poszanowanie tradycji, wartości i wiara w życie.

Fantastyczna, głęboka, poruszająca i misternie skonstruowana powieść psychologiczna. Wybitna proza.

Lew Tołstoj – Anna Karenina (1878) (9.5)

Lew Tołstoj – Anna Karenina (1878) (9.5)

Kocham i lubię do niej wracać, w całości lub fragmentami. Bezapelacyjnie powieść ponadczasowa!

Nienasycenie przepięknym dziełem. Zaczynam 3 część.

Nienasycenie przepięknym dziełem. Zaczynam 3 część.

Absolutna doskonała klasyka. O miłości niszczącej samą siebie \Anna\ i o miłości, która niszczy \konwenanse społeczne\. Jedyna postać, która potwornie mnie irytowała za naiwność i pustotę to Kitty...

Tołstoj jest bardzo dojrzały, jeżeli idzie o relacje miłosne. Anna rzuca na nas urok, ale Wroński to też kawał galanteryjnej postaci. Historia stara jak świat. Zdrada mężatki. To wydaje się takie odległe, ale tu jest bliziutko. Druga kwestia to Lewin i Katia. To również wspaniały wątek, szczególnie zapadł mi w pamięć moment, gdy Lewin żegna się z nieznośnym adoratorem. Tam gdzie jest spokój, w drugim związku ciągle coś się zmienia, aż do tragicznego finału. Bardzo nieszablonowa powieść, wielce intrygująca. To wielka historia.

• Klasyka
  • Literatura rosyjska