Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów

Okładka książki Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów Douglas Farah
Okładka książki Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów
Douglas Farah Wydawnictwo: Wydawnictwo M reportaż
reportaż
Blood from stones. The secret financial network of terror
Wydawnictwo M
2007-01-01
2007-01-01
Iwona Sobieraj
terroryzm Osama Bin Laden al Kaida

Okładka książki Handlarz śmierci Stephen Braun, Douglas Farah
Handlarz śmierci Stephen Braun, Doug...

Trochę myląca nazwa (albo błędne tłumaczenie),bowiem o diamentach jest mniej niż połowa lektury.
Może trochę straciła na aktualności, ale świetnie pokazuje mechanizmy rządzące finansami półświatka.
Z minusów - to wątki były do siebie podobne, dużo szczegółów, które trudno zapamiętać. Całości nie czytało się jak reportażu, a bardziej jak suche sprawozdanie. Trudno komukolwiek postronnemu polecić tę książkę, a nawet zainteresowani tematyką odbiją się od niej. Pozycja rozciągnięta jakby na siłę, bez wyraźnej puenty.

Autor pisze m.in o tym że terroryści sprzedają i kupują diamenty oraz o tym że CIA nie wierzy w takie historie. FBI zatajało przed 11 września informacje Iracka Żydówka próbowała za wszelką cenę doprowadzić do wymiany informacji pomiędzy poszczególnymi jednostkami służb amerykańskich ale to się niestety nie udało. terroryści pojawili się w hotelach które były najbliżej lotnisk. Wiadomość o której odlatywały samoloty została podana szyfrem którego w tej chwili nie jestem w stanie sobie przypomnieć.

"Trzeba pokory, by przyznać się do niewiedzy. Dlatego tak łatwo o tej niewiedzy zapomnieć".

11 września 2001 roku świat zamarł. Porwanie przez terrorystów samolotów pasażerskich Stanów Zjednoczonych i w następnej kolejności skierowanie ich na dwie wieże World Trade Center i Pentagon zmieniło na zawsze oblicze całego globu. Od tej chwili każdy człowiek na świecie wiedział kim jest Osama bin Laden i co oznacza sieć islamskich terrorystów. Jak się okazuje, cała tajna siatka finansowa, dzięki której terroryści mogli prowadzić swoją działalność sabotażową była budowana na terenie Ameryki od wielu, wielu lat.

Douglas Farah to amerykański dziennikarz i reporter wojenny "The Washington Post". Konsultant bezpieczeństwa narodowego, ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet w Kansas. Po zamachach z 11 września zaczął prowadzić międzynarodowe śledztwo dotyczące powiązań nielegalnego handlu diamentami, a działalnością terrorystyczną. Śledztwo to zaprowadziło go do Dubaju i Afganistanu. Śledztwo, które zagrażało życiu jego i rodziny.

"Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów" to publikacja składająca się z dziewięciu rozdziałów. Douglas Farah prezentuje w niej owoce swojego dziennikarskiego śledztwa, ukazując powiązania między nielegalnym handlem diamentami z Afryki, a organizacją Osamy bin Ladena. Oprócz przedstawienia tychże zależności, autor wskazuje również na nieudolność i brak współpracy organów państwowych USA. Ten swoisty reportaż pokazuje w pełnej krasie czemu służą diamenty, nie bez przyczyny nazwane krwawymi.

Profesja dziennikarza śledczego jak pokazuje przykład Douglasa Faraha nie jest łatwym kawałkiem chleba. Autor w swojej książce, którą można zdefiniować jako obszerny reportaż dotyka wielu płaszczyzn zorganizowanej przestępczości oraz demaskuje skalę prania brudnych pieniędzy, o jakiej przeciętny zjadacz chleba nie ma pojęcia. Warto podkreślić, iż ogrom przedstawianych informacji jakimi dosłownie naszpikowana jest książka, może przytłoczyć potencjalnego czytelnika, który do tej pory nie miał większej styczności z takim zakresem tematycznym. W kontekście tym warto więc poszczególne rozdziały czytać z czasowymi przerwami, by usystematyzować sobie nabytą podczas czytania wiedzę lub doczytać co nieco z innych źródeł.

Książka zawiera mnóstwo wątków i nieznanych dotąd faktów, które z pewnością zainteresują głodnych wiedzy w zakresie terroryzmu. Tytułowe krwawe diamenty to diamenty wydobywane przez ludzi - niewolników w Liberii, w Zachodniej Afryce. Autor również dość szeroko przedstawia szokujące fakty dotyczące byłego prezydenta Liberii, okrutnego dyktatora Charlesa Ghankaya Taylora, który współpracując m. in. z Osamą Bin Ladenem oraz innymi przestępcami poszukiwanymi przez CIA i Interpol, zasłynął ze szkolenia dzieci - zabójców. Kolejnym poruszanym wątkiem jest także handel bronią oraz interesujący system "hawala", czyli transakcje handlowe oparte wyłącznie na słowie, bez żadnych materialnych dowodów, które można byłoby wytropić. Te i wiele innych informacji do jakich doszedł reporter przedstawiają w całek krasie sieć finansową dzięki której al Kaida mogła prowadzić swoją sieć terrorystyczną. Trzeba przyznać, że wszystko to budzi grozę i niedowierzanie.

Zainteresowanie czytelników mogą wzbudzić także liczne nawiązania do nieudolności organów państwowych Stanów Zjednoczonych takich jak CIA oraz FBI, oraz pojawiające się między tymi dwiema instytucjami konflikty. Trudno znaleźć w dostępnych na co dzień źródłach informacje na ten temat, dzięki czemu reportaż Douglasa Faraha zyskuje na wartości.

Dziennikarz w swojej książce zastosował bardzo przystępny język, dzięki czemu wielość informacji z pewnością będzie jasna i klarowna dla potencjalnego czytelnika. Jedyne co może utrudniać lekturę to zbyt duża ich ilość, co jednak nie dziwi przy tak obszernym temacie, jakim jest międzynarodowy terroryzm.

"Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów" to publikacja skierowana dla specyficznego grona odbiorców, szczególnie zainteresowanych tematyką terroryzmu i jego tajnymi układami i powiązaniami. Jeśli wpisujecie się w taką grupę, to lektura dla was.

Douglas Farah, jest znanym reporterem wojennym oraz autorem między innymi „Krwawych Diamentów”. Autor ryzykując życie, zarówno swoje jak i swej rodziny, podjął się śledztwa mającego dać odpowiedz na ważne pytania, na które nie dało do tej pory odpowiedzi żadne inne źródło: skąd biorą pieniądze dyktatorzy; handlarze bronią, ludźmi, narkotykami - w ciągle pogrążonej wojną Afryce?

Reporter zwraca uwagę na bardzo istotne tematy. Można by rzec, na tematy tabu, o których milczą Rządy oraz media. W powieści, czy raczej w reportażu bo tym są „Krwawe Diamenty” autor przedstawia nam wielkie imperium diamentowe. Imperium splamione krwią. W czasie największych niepokojów w zachodniej Afryce, a dokładnie w Liberii oraz Sierra Leone.

„ – Czy walczący w buszu naprawdę składają ofiary z ludzi i jedzą serca swoich ofiar, aby zdobyć ich siłę?”

Autor opisuje życie jednego z najokrutniejszych dyktatorów naszych czasów - Charlesa Ghankaya Taylora oraz ludzi z nim współpracujących tj. Ben Laden, Nassor i kilku innych znanych z listów gończych CIA oraz Interpolu zbrodniarzy. Taylor, były prezydent Liberii, zasłynął z powiązań z rebeliantami z RUF, którym rekrutował, szkolił oraz którym dostarczał broń. Szkolono dzieci, wcześniej porwane i nauczone zabijać. Inicjacja, tak doskonałych zabójców - jak twierdził dyktator, zaczęła się od zmuszenia dziecka do zabicia własnej rodziny. Wpajano przyszłym rekrutom, że ich nowym ojcem jest dowódca, a nową rodziną są rebelianci z RUF. Dziecko dostawało nowe imię. W traumie po zabójstwie bliskich często zapominało starego. Otrzymywało broń, najczęściej karabin Kałasznikow oraz narkotyki, które miały sprawić, że nowy rekrut poczuł się niezwyciężony. Armia dofinansowana była z największego bogactwa do którego miał dostęp Taylor, diamentów Sierra Leone. Celem armii była ochrona i zduszanie wszelkiej opozycji. Chroniono głównie źródła dochodów, czyli pola diamentowe. Miliony, które zdobył na „krwawych diamentach” Charles Taylor, posłużyły także jako środki dla utrzymania terrorystów z Al – Kaidy oraz innych grup terrorystycznych. Diamenty stały się środkiem płatniczym w ogarniętych walkami krajach Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Farah śledzi całą drogę jaką przemierzają diamenty aż do Europy. Po przez swoje artykuły próbuje dotrzeć do opinii publicznej oraz służb wywiadowczych. Rząd Stanów Zjednoczonych ignorował wówczas fakty, które podawał reporter, a samo CIA próbowało sprawę sprowadzić do minimum, czy po prostu zatuszować. Okazało się, że wiele spraw, o których pisał autor wyprzedzało informacje wywiadów. Późniejsza tragedia z 11 września 2001 roku, zamach na Word Trade Center oraz Pentagon, była dofinansowana przez Taylora i jego „krwawe diamenty”. Planowane były również inne zamachy, o których wspomina autor, między innymi na osobę Ojca Świętego.

„Błędem popełnianym przez CIA i innych jest mówienie, że [terroryści] nie pracują razem, ponieważ my mówimy, że nie pracują razem…”

Twórca „Krwawych Diamentów” porusza więc tematykę, o której nie mogliśmy usłyszeć nigdy wcześniej. Pokazuje Afrykę od najgorszej, krwawej strony. Afrykę pełną bólu, nie znającą litości, ogarniętą nieustanną wojną. Dostarcza nam informacje, które wzbudzą w nas niesamowite emocje. Dlatego jest to książka tylko dla ludzi o mocnych nerwach. Jest bowiem pełna drastycznych opisów, które nie mieszczą się nawet w naszej wyobraźni.

W lekturze nie znajdziemy dialogów, nie jest to powieść sensacyjna, a dramat wojenny napisany w formie reportażu. Książka wygląda więc, jak dobrze zebrany zbiór artykułów z reportaży i wywiadów. Dowiedziałam się sporo o wydarzeniach, o których się zwyczajnie nie mówi na ramach prasy. Dlatego gorąco polecam tę właśnie publikację. Wiedza zawarta w reportażu autorstwa Douglasa Farah powinna dotrzeć do społeczeństwa. Może dzięki tej książce nauczymy się zapobiegać podobnym dramatom.

Terroryzm. Zamachy terrorystyczne. Nie ma chyba roku, w którym w mediach nie byłoby głośno o przynajmniej jednym zamachu na ogromną skalę, który pochłonął setki niewinnych ofiar. Kto za nimi stoi i kto finansuje zamachowców? Te i inne informacje Douglas Farah zebrał w swoim dziennikarskim śledztwie. Owocem poszukiwań jest książka "Krwawe diamenty" opisująca tajną sieć finansową islamskich terrorystów.

Autor zwraca uwagę na coś, co dla większości z nas może wydawać się dziwne: jest wiele organizacji, które popierają terroryzm, śmierć niewinnych ludzi i wspierają grupy zamachowców, przesyłając im ogromne kwoty. Bardzo smutne, ale niestety prawdziwe. Farah demaskował tajne układy, narażając przy tym zdrowie i życie swoje oraz swoich najbliższych.

Lektura tej pozycji nie jest łatwa, gdyż brak jakichkolwiek dialogów, budowania napięcia, czy typowo powieściowej kreacji bohaterów. Autor podaje mnóstwo faktów, ale czyni to w bardzo przystępny sposób, dzięki czemu nawet laikowi łatwiej jest zrozumieć mechanizmy rządzące światem terrorystycznym.

Douglas Farah ujawnia nieporadność ważnych organów państwowych Stanów Zjednoczonych, które początkowo bagatelizowały przesłanki o finansowania terrorystów, o ich powiązaniach z nielegalnym handlem diamentami na ogromną, międzynarodową skalę.

Dla mnie bardzo ciekawą informacją była wiadomość o planowanej serii zamachów w 1995 r., które miały zniszczyć wiele strategicznych punktów Stanów Zjednoczonych, a także o zamiarach zamordowania papieża Jana Pawła II i Billa Clintona.

Publikacja była dla mnie tym bardziej interesująca, że mogłam poczytać o wydarzeniach, o których nie miałam do tej pory pojęcia, których nie miałam prawa pamiętać, a o których media teraz nie wspominają.

• 5*Polityka
  • Non fiction
  • Własna biblioteczka
  • Terroryzm
  • O001
  • INNE
  • Reportaż

Dodaj cytat z książki Krwawe diamenty. Tajna sieć finansowa islamskich terrorystów