Komentarz do ksiąg Starego Testamentu

Okładka książki Komentarz do ksiąg Starego Testamentu Jan Paweł II (papież)
Okładka książki Komentarz do ksiąg Starego Testamentu
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo M religia
religia
Wydawnictwo M
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7595-399-2
powołanie wiara Bóg biblia Chrystus kapłan papież jan paweł ii ksiądz

Lektura Pisma Świętego jest niejako wpisana w życie każdego chrześcijanina. Spotykamy się z nim na Mszy Świętej, na różnych spotkaniach wspólnotowych, widzimy go w literaturze, w mediach i na półce w domu. Jednak czy samo posiadanie lub nawet czytanie to wszystko? Tekst Biblii jest tekstem trudnym. Samo tłumaczenie z języków oryginalnych jest zadaniem mozolnym. Istnieje wiele sposobów interpretacji Pisma Świętego. Źle zinterpretowane fragmenty niejednokrotnie mogą oddalić czytelnika od prawdziwego ducha biblijnego zamiast go do niego przybliżyć.

Do czytania Pisma Świętego w duchu biblijnym potrzebny jest komentarz, który będzie objaśniał teksty święte i pomagał we właściwym ich zrozumieniu. Przez jakiś czas przyglądałem się różnym wydaniom różnych komentarzy. Uwagę moją w końcu przykuł wydany przez Wydawnictwo M obszerny trzytomowy komentarz biblijny oparty na nauczaniu Jana Pawła II. Nie jest to typowy komentarz egzegetyczny lecz stanowi kompilację tekstów i wypowiedzi Jana Pawła II na temat przesłania zawartego w Biblii.

„ Błogosławiony Jan Paweł II każdego dnia rozważał teksty biblijne, modlił się nimi. Każdy z papieskich dokumentów jest owocem głębokiego obcowania ze Słowem Bożym, szczególnie odnosi się to do katechez wygłaszanych podczas audiencji generalnych oraz do homilii mszalnych.” (Wstęp, str.5)

Oto przykładowe fragmenty:
Iz 63,19 „Obyś rozdarł niebiosa i zstąpił.” Wielkie wołanie Izajasza trafnie streszczające oczekiwanie na Boga wypełniające przede wszystkim dzieje biblijnego Izraela, ale także serce każdego człowieka, nie pozostało w próżni. Bóg Ojciec przekroczył próg swej transcendencji: za pośrednictwem swego Syna, Jezusa Chrystusa, wszedł na drogi człowieka, a Jego Duch życia i miłości przeniknął do serc Jego stworzeń. (Komentarz do ST, str 688)

Ap 1,8 „Człowiek współczesny winien zwrócić się na nowo do Chrystusa, aby uzyskać od Niego odpowiedź na pytanie, co jest dobrem, a co złem. To Chrystus jest Nauczycielem, Zmartwychwstałym, który ma życie w sobie i pozostaje zawsze obecny w Kościele i w świecie. To On otwiera wiernym księgę Pisma i objawiając w pełni wolę Ojca, naucza prawdy o postępowaniu moralnym. Jako źródło i szczyt ekonomii zbawienia, Alfa i Omega ludzkich dziejów, Chrystus objawia kondycję człowieka i pełnię jego powołania”. (Komentarz do NT, str 706)

Autorytet błogosławionego Jana Pawła II , jego życie przesiąknięte duchem Pisma Świętego czynią ten komentarz godnym polecenia - biblistom, teologom oraz każdemu chrześcijaninowi.

Komentarz można nabyć na stronach WYDAWNICTWA M

• Jan Paweł II