Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego

Okładka książki Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego Krzysztof Bobrowski
Okładka książki Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego
Krzysztof Bobrowski Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza literatura piękna
110 str. 1 godz. 50 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Warszawska Firma Wydawnicza
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
110
Czas czytania
1 godz. 50 min.
Język:
polski
ISBN:
987-83-7805-196-1
Tagi:
opowiadania publicystyka
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
520
73

Na półkach: ,

Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego jest debiutanckim zbiorem opowiadań Krzysztof Bobrowskiego. Ten bliżej nieznany pisarz w swej twórczości w intrygujący sposób lawiruje pomiędzy fikcją literacką, a publicystyką. Nie stroni od mocnych, jadowitych uwag i docinków; komentuje świat dosadnie, ironicznie, ale jak to u początkującego literata – trochę chaotycznie i nieporadnie…
Lekturę zaczynamy tytułowym opowiadaniem traktującym o specyficznym – choć z drugiej strony dobrze nam znanym – podgatunku zwierzęcia politycznego. Autor prezentuje nam nie rekina salonowego, a bezwzględną, podstępną murenę chowająca się w każdej niemal systemowej rozpadlinie. To persona pozbawiona całkowicie kręgosłupa moralnego, konformista najgorszego sortu – lizus i sprzedawczyk. Potrafi dostosować się do każdej opcji politycznej, a już szczególnie, gdy jest to sfera rządząca. Wszak chce, by życie jego było „poczciwe”.
Mam wrażenie, że to prywatny rozrachunek autora z otaczająca nasz rzeczywistością. Choć sam zapewnia w przedmowie, że nie identyfikuje się z poglądami bohatera, oczywistym jest, że próbuje jedynie ukryć niewygodne treści. To znany chwyt, więc nie dajcie się nabrać! Identyczną rzecz zrobił w Gnoju Wojciech Kuczok zaprzeczając biograficzności swej pierwszej powieści. Wracając jednak do Pana Bobrowskiego, tekst wprowadzający intryguje, bawi, ale i uczy. Wciąga ciężarem oskarżeń, cieszy uszczypliwością i naiwnością toku myślenia bohatera, zaś uczy tego, by naszym kochanym politykom za nic w świecie nie wierzyć.
Tematy niewygodne politycznie ciągną się jeszcze dalej. Kolejny tekst – Miasto szpiegowskie ma w sobie coś z mrożkowskiej ironii i groteski. Wieje tu także Lemem i to dość mocno. To absurdalna opowieść o miejscowości całkowicie opanowanej przez tajne służby. Sto procent społeczeństwa stanowią szpiedzy oraz inni funkcjonariusze agencji wywiadowczych. W tekście, autor poddaje analizie obraz manii informacyjnej jaka ogarnia świat i nasz kraj (swoją drogą, Polska, na tle Europy, przoduje inwigilacji swych obywateli). Bawi się konwencją kreując rzeczywistość odrealnioną, a z drugiej strony – zabójczo aktualną. Bezpieczny dystans jednak zachowano.
Idąc dalej za asami wywiadu przekraczamy granicę jednego z najbardziej zagadkowych i niebezpiecznych państw świata – Korei Północnej. Opowieść wietnamska jest tzw. historią alternatywną, opowiadającą o teoretycznych zmianach jakie miały nastąpić w tym azjatyckim kraju. Na dzień dzisiejszy insynuacje autora, właściwie bajka jaką nam podsuwa, jest absolutnie niemożliwa do spełnienia. Aczkolwiek żałuję, że to wymysł, a nie faktyczna relacja dziennikarska.
W tym też tekście pisarz zamienia się w publicystę, reportera tworzącego coś na kształt reportażu sprzężonego z esejem społeczno-politycznym. Robi to z pewnym zacięciem dziennikarskim, lecz stylistycznie wypada już nieco słabiej w odniesieniu do wcześniejszych historii.
I na koniec… do trzech razy sztuka, jak to się mówi. W tym wypadku do czterech. Tekst kończący zbiór opowiadań, zatytułowany Zwą mnie żul wypada niestety najsłabiej. O ile poprzednie utrzymane są odpowiednio w humorystycznym, ironicznym i groteskowym klimacie, to ten stanowi twór raczej coś z pogranicza traktatu moralnego tudzież kazania. Wcześniejsze opowiadania wciągają swą dynamicznością, dość dobrym warsztatem stylistycznym i pomysłem. Tu – o dziwo – męczymy się z lekturą. Wychodzi na wierzch nieporadność debiutanta i coś, co nazwałbym barierą swobodności. Autor ewidentnie nie czuje się dobrze w monologu przedstawiciela marginesu społecznego. Tekst zdaje się być pisany na siłę.
Reasumując, dostajemy do ręki książkę, która daje nadzieję na przyszłość. Sporo tu drobnych wad. Przykładowo niepotrzebne wstępy odautorskie, w których pojawiają się nic nie wznoszące tłumaczenia i próby narzucenia dróg interpretacji. Tak, jakby autor zrzekał się własnych słów… Strzał w stopę. Na szczęście pistoletem na plastikowe kulki. Te wprawki są bowiem niwelowane przez to co zawarto w tekstach podstawowych – opowiadaniach.
Czekam na więcej i liczę, że autor pójdzie w kierunku jaki obrał w pierwszych trzech tekstach, a więc w ironię i komentarz rzeczywistości daleki od moralizatorstwa. Stanowczo lepiej wychodzi mu cięta riposta wystosowana do czytelnika niż wykład etyczny.
Polecam.


Tytuł: Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego.
Autor: Krzysztof Bobrowski
Wydawca: Warszawska Firma Wydawnicza
Premiera: 2011
Stron: 110
Gatunek: publicystyka, powiadania (obyczajowe)

Ocena: 7/10

Literacka Kanciapa

http://literacka-kanciapa.blogspot.com/2012/04/recenzja-zywot-czowieka-nadzwyczaj.html

Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego jest debiutanckim zbiorem opowiadań Krzysztof Bobrowskiego. Ten bliżej nieznany pisarz w swej twórczości w intrygujący sposób lawiruje pomiędzy fikcją literacką, a publicystyką. Nie stroni od mocnych, jadowitych uwag i docinków; komentuje świat dosadnie, ironicznie, ale jak to u początkującego literata – trochę chaotycznie i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2
  • Posiadam
    2
  • Przeczytane
    2
  • 2017
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żywot człowieka nadzwyczaj elastycznego


Podobne książki

Przeczytaj także