Fałszywi Bogowie

Okładka książki Fałszywi Bogowie Graham McNeill
Okładka książki Fałszywi Bogowie
Graham McNeill Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Herezja Horusa (tom 2) fantasy, science fiction
Herezja Horusa (tom 2)
False Gods
Fabryka Słów
2012-07-01
2012-07-01
Michał Kubiak

Okładka książki Oko Terry Nick Kyme, Graham McNeill, Gav Thorpe
Oko Terry Nick Kyme, Graham M...
Okładka książki Blood of the Emperor: An Anthology Mike Brooks, Andy Clark, David Guymer, Nick Kyme, Graham McNeill, Chris Wraight
Blood of the E... Mike Brooks, Andy C...

Nie ma co oczekiwać nie wiadomo czego po książce, która ma podbić sprzedaż figurek. Powiedziałem sobie po raz drugi...
I znów! Akcja jest świetnie poprowadzona i choć zbyt banalna to mnie w pełni sadysfakcjonuje. Karabiny robią pium pium, miecze robią brum brum a ja czytam z zapartym tchem!

Drugi tom serii warhammer 40k prezentuje się rewelacyjnie. Bardzo ciekawe wydarzenia, dziwny zwrot akcji. zaskakujące zakończenie. Bardzo polecam.

1966

Początek powolny, ale rozkręca się szybko. Podoba mi się to uniwersum coraz bardziej.

„Byłem tam, owego dnia, kiedy rozpoczął się upadek Horusa…” czyli drugi akt trylogii wprowadzającej w serię Herezja Horusa.

Moje wydanie pochodzi z 2009 roku i nosi tytuł „Kłamliwi Bogowie”, jednakże w nowym wydaniu tytuł zmieniono „Fałszywi Bogowie” co bardziej odpowiada oryginałowi „False Gods”.
Jest to jedno z pierwszych wydań tej książki w wykonaniu Copernicus Corporation i kolejny „biały kruk” w mojej bibliotece.
Autorem tej części jest Graham McNeil, czyli tym razem inny autor kontynuuje wątki z „Czasu Horusa”. Czy udanie ? Zapraszam do dalszej lektury.

Fabuła według opisu wydawcy:
"Z dala od Terry XVI Legion, przemianowany na Synów Horusa, kontynuuje Wielką Krucjatę. Horus zaczyna bagatelizować obowiązki Mistrza Wojny. W obliczu zazdrości okazywanej przez innych Prymarchów zamyka się w sobie i planując kolejne kampanie, w coraz większym stopniu polega na doradcach. Szlachetny kapitan Garviel Loken żywi obawy względem potajemnych działań podejmowanych przez wielu spośród swoich braci, ale gdy Legion zostaje wysłany, by odbić księżyc Davin, jasnym staje się, że osobisty interes może przyćmić zdrowy rozsądek Horusa. Czy Prymarcha i jego wojownicy zostali wciągnięci w pułapkę zastawioną przez spiskujące przeciwko nim mroczne siły?"

A teraz kilka słów od siebie, bez spojlerów oczywiście.
Fabuła jest poprowadzona wielowątkowo i nielinearnie jak to było w poprzedniej części. Część akcji dzieje się już podczas lądowania na księżycu Davina, cześć po, a część przed. Jednakże z biegiem akcji wszystko się układa w całość. Ot mała różnica w stosunku do pierwszego tomu, ale można się przyzwyczaić.

Akcja jest dość wartka, nie mamy tutaj wyjątkowo długich monologów czy opisów krajobrazów co sprawia, że książka się nie nudzi.
Same opisy bitew które mają miejsce na kartkach książki są dość barwne i dynamiczne. Pomimo skakania po osi czasu cały czas mamy świadomość gdzie się w danym momencie znajdujemy i tutaj widać talent autora.

Co najważniejsze, autorowi udało się ukazać powolny rozpad solidarności wewnątrz legionu, pomiędzy braćmi, których więzy powstały w walce. A naprawdę ciężko jest takie więzi rozerwać. Pęknięcia jedności, ale na tyle wiarygodnie ukazane, że sami możemy sobie zadać pytanie, jak my byśmy postąpili ?

W kwestii pewnych skrótów fabularnych, mamy tutaj obraz Horusa już pogrążonego w myślach i stroniącego od swoich zaufanych ludzi i według mnie nie do końca jest to wyjaśnione dlaczego. Sam fakt zazdrości braci do mnie nie przemawia. Jest to jedna ze słabszych stron powieści.

W tej części poznajemy także parę nowych postaci, m.in. załogę Tytana „Dies Irae” i tutaj mamy całkiem ciekawy przekrój osobowości, osobistą upamiętniaczkę Horusa Petronellę Vivar i jej ochroniarza Maggarda oraz przede wszystkim szarą eminencję Erebusa.

Mamy też okazję doświadczyć spotkania z bratem Horusa Angron’em oraz jego pierwszym kapitanem Kharn’em. Możemy zobaczyć jak wygląda ich sposób prowadzenia wojny. Ostrzegam, poleje się mnóstwo krwi i niepotrzebnych ofiar.

A przy okazji ofiar, w tym tomie będziemy musieli się pożegnać z paroma znanymi nam już postaciami. Którymi? Zapraszam do lektury.

Ocena 9/10

Jest to jedno z pierwszych wydań tej książki w wykonaniu Copernicus...

Ja rozumiem, że to seria napisana, żeby podbić sprzedaż prostej figurkowej gry wojennej, której lore z grubsza można streścić jako fantasy w 40 000 roku, z rdzeniem w postaci niekończącej się wielkiej, galaktycznej wojny na piłomiecze, włócznie, boltery i 100 metrowe mechy. Nastawienie miałem chyba odpowiednie. Początkowo nawet dobrze mi się czytało.
Mimo, że całościowo tom pierwszy mi się nie podobał, dałem szansę tomowi drugiemu. Jednak tu było jeszcze gorzej. Nie dam rady przetrawić tego natłoku infantylnego banału. Ta seria, to zastrzyk testosteronu dla nastoletnich sympatyków epickiego fanatasy, bo sci-fi bym tego nie nazwał. Po tom trzeci nie sięgam.

Mimo, że całościowo...

Pierwsza część herezji była dla mnie trochę zbyt patetyczna i wyniosła. Czytając jednak jej końcówkę czułem, że to celowy zabieg. Fałszywi bogowie to pozycja znacznie bardziej mroczna, widać w niej zmiany, które zachodzą w imperium i nieubłaganie prowadzą do... Tego na razie mogę się domyślać. Tą część przeczytałem w kilka dni wiedząc już od początku, że będę kontynuował cykl.

Świetne

Świetne

Czytałem ją, ową książkę, w której upadł Horus...

Myślę, że każdy, kto przeczytał "Fałszywi Bogowie", może wypowiedzieć na głos to samo zdanie.
Kiedy zabierałem się za tą serię książek, w pierwszej z nich (Czas Horusa) dane nam było Horusa jako przykład pewnego ideału, nieskazitelności, bohatera i wojownika - dosłownie Mistrza Wojny.
Jednakże ten cykl książek nosi niesławną nazwę "Herezja Horusa", zatem myślę, że każda osoba, która zabrała się za owy cykl, z góry wiedziała czego oczekiwać. Pytanie pozostawało tylko jedno - w jaki sposób do tego dojdzie? I niestety doszło do tego w sposób wręcz odrażający i smutny.

"Fałszywi Bogowie" w bardzo dobitny sposób ukazują, iż Adeptus Astartes niczym się nie różnią od zwykłych ludzi, mimo iż przez cały czas sami Astartes próbują dowieść, że tak nie jest.
Astartes to nie bogowie, to też ludzie! I mają swoje słabości; chciwość, zazdrość i gniew, a przede wszystkim pychę. I między innymi to właśnie to ostatnie zgubiło Horusa Luperkala.

Historia ta ukazuje nam, w jaki sposób działa Chaos. Jak wdziera się do umysłu człowieka i mąci w nim, nawet kogoś tak doskonałego jak Mistrz Wojny. Sam Horus również nie jest bez winy, po kimś takim jak on moglibyśmy się spodziewać, że nic nie będzie w stanie zachwiać jego fundamentów, jego miłości do Imperatora, jego honoru oraz przysiąg, które złożył. Tak się jednak nie stało. Po lekturze tej książki można stracić do Horusa cały szacunek, który się wcześniej miało. Tak samo, jak i do innych Astartes.
Za to moją sympatię zdecydowanie zyskał Garviel Loken, który jako jedyny pozostał trzeźwy, w tej całej burzy zwanej szaleństwem.

Oczywiście nie mówię, że sam Imperator, jak i imperium ludzkości jest bez skaz, im też mam wiele do zarzucenia i nigdy nie uważałem Imperatora oraz jego prawa za coś dobrego. Ale po prostu sam Horus sprawiał, że za Imperatora aż chciało się walczyć, a za imperium ludzkości - umierać. Teraz już tak nie jest...

Witamy w świecie Warhammera 40K - świecie, w którym nie ma tych dobrych i tych złych. Jest to świat, w którym wszyscy są obrzydliwi na równi.

Czytałem ją, ową książkę, w której upadł Horus...

Jednakże ten cykl książek nosi...

Świetne militarne s-f w moim ulubionym uniwersum. Ta część była nawet jeszcze lepsza od poprzedniej. Intryga się zawiązuje, nadchodzą mroczne czasy dla Imperium. Przerysowane i napompowane patosem z ukrywająca się porcją testosteronu postaci (ale tak ma być! ),mnóstwo opisów zmagań bitewnych i wartka akcja. To jest to! Polecam w szczególności fanom Warhammera 40k, ale też pozostałym. Warto sięgnąć i zanurzyć się w tym przebogatym świecie.

Doskonała kontynuacja narracji z poprzedniej części, choć napisał ją inny autor. Warto! Trzecia książka już zerka na mnie z regału.

• Warhammer
  • Science Fiction