Bieg

2012-03-25
2012-03-25
9788378051923
powieść

„Mężczyzna w taki czy w inny sposób zawsze płaci za seks. Zaangażowaniem, opieką, miłością, wiernością, swoim czasem, pieniędzmi”

Marek Żak, warszawski pisarz, który pracował w zagranicznych koncernach farmaceutycznych. „Bieg” to jego trzecia powieść w dorobku literackim. Twórczość autora charakteryzuje się wielką dawką czarnego humoru. W jednej recenzji znalazłam opinię, że jego powieści to pornol. Autor zdecydowanie się z tym nie zgadza. Polecam audycję z jego udziałem w „Kurierze Literackim” w Radiu Aktywnym jak również bloga pisarza.

Na amerykański rynek farmaceutyczny wkroczył niemiecki lek Pipolay, skutecznie obniżający poziom cholesterolu we krwi i w rezultacie zmniejszający ryzyko wystąpienia zawału. Bardzo szybko zdobył dużą część rynku, ku niezadowoleniu rodzimych koncernów farmaceutycznych produkujących podobne leki. Lekarze z kliniki kardiologicznej, która finansowana jest przez konkurencję Pipolayu, doktor Andrzej Soris – Czech z pochodzenia oraz profesor Wolf, wpadają na pomysł zorganizowania zawodów dla ludzi narażonych na zawał, który spowoduje dużą ilość zgonów wyselekcjonowanych osób. Dzięki temu zabiegowi, popularny lek zostanie ukazany opinii publicznej jako przyczyna śmierci amerykanów. W ten sposób zostanie wyeliminowany z rynku. A to tylko pierwsza postać doskonale zorganizowanej intrygi, w grę której wchodzą wielkie pieniądze.

Autor wykazał się świetną znajomością tematu. Dzięki książce poznajemy świat wielkich firm farmaceutycznych, dużych pieniędzy i ludzi zdolnych zrobić dla nich wszystko. Powieść nacechowana jest dużą dawką czarnego humoru z nutką surrealizmu. Bohaterowie są swoistymi symbolami obecnego konsumpcjonizmu. Liczą się tylko pieniądze i władza. I mimo, że pojawia się miłość, jest ona moim zdaniem egoistyczna, gdyż każda ze stron czegoś oczekuje w zamian. W tle pojawia się wątek emigracyjny (pojawia się również Polka) i cięte riposty dotyczące Holocaustu.

Żadnemu z bohaterów nie udało się ocalić wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek. Wręcz przeciwnie. Większość była zadowolona z wyniku dobrze rozegranej intrygi, doprowadzającej do wycofania leku z rynku. Mimo tego, że wszyscy byli materialistami, cynikami, wykazywali się obłudą, a do tego część z nich była erotomanami, bohaterowie wzbudzili we mnie pozytywne odczucia. Pewnie dzięki zręcznym dialogom wplatanym w fabułę. W książce znajdziemy seks, pieniądze i władzę, czyli tak naprawdę trzy rzeczy, które rządzą naszym światem bez dwóch zdań.

Marek Żak wykazał się dobrym przygotowaniem warsztatowym. Zastrzeżenia mogę mieć jedynie do ciągłego wplatania opisu seksualności Magdy, asystentki profesora. W pewnym momencie zaczynało być to dla mnie irytujące.

Książkę czyta się szybko. W całej okazałości pokazuje co tak naprawdę rządzi naszym życiem i całym światem. Smutne ale prawdziwe. Poza tym okładka jest genialna. Bardzo przyciąga wzrok i kusi do zakupu tej pozycji. Jeśli będę miała okazję to na pewno zajrzę do wcześniejszych powieści autora. Jestem ich bardzo ciekawa.

Autor na swoim blogu napisał: „To nie jest książka o aferze, w rezultacie której lek Bayera ,,Lipobay" został wyeliminowany z rynku na całym świecie. Wszystkie nazwy są oczywiście przypadkowe. Swoją drogą sama afera była ciekawa. Poszukajcie w Googlach”. Ja też polecam poczytać coś nie coś na ten temat, troszkę zmieni to wasze podejście po przeczytaniu „Biegu”.

Pod koniec roku ma ukazać się nowa powieść Marka Żaka, a póki co zapraszam do „Biegu”. Książka jest oryginalna i warto ją mieć w swojej biblioteczce.

"Los Angeles. Młody lekarz, imigrant z Czech, dziennikarz meksykańskiego pochodzenia, młode dziewczyny szukające miejsca w życiu, prawnik ze znanej kancelarii marzący o wielkiej sprawie – wszyscy wplątani w międzynarodowe rozgrywki korporacyjne. Czy uda się wyeliminować najpotężniejszego konkurenta na rynku leków obniżających poziom cholesterolu, niemiecki Pipolay, choćby poświęcając życie kilku osób? I czy uda się komuś w świecie globalnego konformizmu ocalić wartości?
Słońce, plaże, dobre jedzenie, świetne wino, piękne kobiety na wyciągnięcie ręki, szybkie samochody, luksusowe domy – tak niewiele trzeba, by to osiągnąć i porzucić życiowe troski… Kto zwycięży w wyścigu po wygodne życie?
Powieść, pełna czarnego humoru, bezlitośnie demaskuje mechanizmy funkcjonowania konsumpcyjnego społeczeństwa, jego hipokryzję i brak etycznego rdzenia." *
Patrząc na okładkę książki można mieć wrażenie, że akcja książki dzieje się w złych, szemranych dzielnicach miast/miasta amerykańskiego. Z tego też powodu miałam trochę obawy, czy wiedziałam co robię godząc się na jej przeczytanie. Jednak czytając książkę, musiałam sobie zdać sprawę, że: "nie osądza się książki po okładce". Oczywiście akcja toczy się wokół nieuczciwych interesów, dużych pieniędzy i seksu, ale wszystko w białych rękawiczkach. Eleganccy, przystojni mężczyźni (niektórzy są przystojni tylko dlatego, że mają pieniądze),piękne kobiety, które godzą się na wszystko, byle mieć pieniądze i lepszą karierę. Chociaż niektórzy chcą być uczciwi, ale dla pieniędzy zrobią wszystko.
Czytając książkę polskiego autora ma się wrażenie, że jest pisana przez amerykańskiego autora, całkiem różni się od tego typu książek pisanych w Polsce. Sprawia to, iż książka staje się atrakcyjna w czytaniu, szybko się ją czyta i chociaż wg mnie za dużo w niej seksu, to człowiek nie może się oderwać od czytania i jest się ciekawym co dalej będzie.
Kłamstwa, seks, pieniądze, władza - w tej książce ukazane jest jak wiele człowiek zrobi, aby mieć pieniądze i władzę, nie zwracając uwagi, że może czynić krzywdę drugiemu człowiekowi. W dzisiejszym społeczeństwie nie liczy się nic, drugi człowiek, tylko ja sam, a inni ludzie są tylko marionetkami, którzy mają pomóc w osiągnięciu sukcesów.
Czy książkę polecam? Trudno mi osądzić, ale na pewno dzięki tej książce nie będziesz się nudził czytelniku, tym bardziej, że jest to książka, którą naprawdę szybko się czyta.

Dodaj cytat z książki Bieg