Nowoczesność i tożsamość. „Ja” i społeczeństwo w epoce późnej nowoczesności

Okładka książki Nowoczesność i tożsamość. „Ja” i społeczeństwo w epoce późnej nowoczesności Anthony Giddens
Anthony Giddens Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Socjologiczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Socjologiczna
Modernity and Self- Identity. Self and Society in the Late Modern Age
Wydawnictwo Naukowe PWN
2001-01-01
2001-01-01
Alina Szulżycka
socjologia tożsamość jednostki współczesność globalizacja postmodernizm

Z jednej strony mało konkluzywna, ale z drugiej strony mam poczucie, że jest w niej bardzo wiele drobnych refleksji, które są bardzo trafne, a Giddens ma duże wyczucie socjologiczne. W książce znalazłem bardzo dużo interesujących przemyśleń o tożsamości w nowoczesności, zwłaszcza w perspektywie związków intymnych i psychoterapii.
Przykładowo Giddens stwierdza, że egzystencja we współczesności (w świetle psychologii) to projekt ciągłej samorefleksji i samorozwoju, za który jednostka musi wziąć odpowiedzialność i wychodzić ze strefy komfortu, balansując między szansą a ryzykiem, mimo że musi jednocześnie pozostać autentyczną (s. 107-114). W tym kontekście psychoterapia jawi się jako „metodologia planowania życia” (s. 240). Jednocześnie kapitalizm wsiąka także w sferę prywatną i zaczyna tworzyć indywidualne potrzeby oraz specyficzny styl życia, a sama samorealizacja staje się rynkowo wytwarzana (s. 264-265). Jeżeli zaś chodzi o związki intymne, czysta relacja zmusza do ciągłego zastanawiania się, czy związek intymny jest wystarczający, a także do nieustannej pracy nad relacją, co ma prowadzić do intymności (s. 125-136). Jednocześnie we współczesności nawet metoda naukowa nie jest pewna, bowiem polega na ciągłym wątpieniu co do istoty świata, co budzi w ludziach niepokój egzystencjalny (s. 37). Tak czy inaczej, wolność w nowoczesności musi budzić jednocześnie lęk (s. 100).

Przykładowo Giddens stwierdza, że...

Myślę, że mogę uznać książkę Giddensa za jedną z najważniejszych książek w moim życiu. Świetnie strukturyzuje bliskie mi przemyślenia na temat tożsamości.

• Socjologia
  • Kolejka