Czołg A7V

Okładka książki Czołg A7V Piotr Zarzycki
Okładka książki Czołg A7V
Piotr Zarzycki Wydawnictwo: Bellona Seria: Typy Broni i Uzbrojenia militaria, wojskowość
32 str. 32 min.
militaria, wojskowość
Typy Broni i Uzbrojenia
Bellona
1994-01-01
1994-01-01
32 min.
czołg A7V

Książka z serii: "Typy Broni i Uzbrojenia". Bitwa pod Cambrai z 1917 roku, gdzie po raz pierwszy Brytyjczycy użyli czołgów, była dla Niemców motorem do opracowania swoich konstrukcji. Co ciekawe, podobne konstrukcie były już proponowane wojsku niemieckiemu w 1911, ale nie zwracano na to uwagi. Warto zwrócić uwagę na narodowość dział, w które to czołg był uzbrojone. Mowa o zdobniczym, belgijskim 5.7 cm Maxim-Nordenfelt.

Publikacja wydawnictwa Bellona z serii „Typy Broni i Uzbrojenia” (nr 165).
Książeczka, do której mam sentyment i którą czytałem jako nastolatek niezliczoną liczbę razy. Mój pierwszy kontakt z tematem czołgu A7V, bardzo później przeze mnie lubianym. Pamiętam zakup tej publikacji w księgarni Bellony w Warszawie (miałem wtedy pewnie 13-15 lat) i fascynację tą mało wówczas znaną maszyną, której Niemcy zbudowali zaledwie 20 sztuk - śmiesznie mało w porównaniu z tysiącami czołgów brytyjskich i francuskich podczas I wojny światowej.
Pozycja ta jest siłą rzeczy krótka, zawiera z dzisiejszej perspektywy kilka błędów (badania tematu poszły do przodu),lecz mimo to autorowi należy się szacunek za podjęcie tej tematyki. Przez 22 lata (do momentu publikacji książki autorstwa Witolda J. Ławrynowicza, którą zdecydowanie polecam) była ona najobszerniejszym tekstem o A7V w języku polskim.

Publikacja wydawnictwa Bellona z serii „Typy Broni i Uzbrojenia” (nr 165).

• I wojna światowa
  • Militaria