Wystarczy

Wisława Szymborska Wydawnictwo: a5 Seria: Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5 poezja
a5
poezja polska nagroda nobla
poezja
Biblioteka Poetycka Wydawnictwa a5
poezja polska nagroda nobla

Oficjalne recenzje i

Wiersze obnażone

[ 16 ] Link do recenzji

po latach bycia aktywną czytelniczką niechęć do szymborskiej kojarzy się ze mną tak bardzo jak miłość do "lalki". na fali szalonego zainteresowania wszystkim, co przypomina wiersz, sięgnęłam po ten tomik. i zaskoczyłam się, jak trafne i ciekawe spostrzeżenia miała ta niegdyś nielubiana przeze mnie poetka.

Urzekła mnie twórczość tej kobiety. Kiedyś nie pałałam wielką miłością do poezji, ale Szymborska zmieniła moje zdanie.

Chapeau bas!

Dobra.

Wystarczy... a mi nie wystarczy! Brawo! cudowna, mądra z pazurem, w punkt!

Idealna dla kobiet! Polecam

wielka szkoda, że to już ostatni raz

O tak, to jest przypieczętowanie tego, że Szymborska jest wielka i że Nobel jednak ma znaczenie. Te wiersze mnie ruszają, one są takie z głębi duszy, dla fanów słowa, dla lingwistów jakby pisane. Zabawy słowne są prawdziwie wyrafinowane, a jednocześnie treść kryje w sobie opowieść, obie warstwy są głębokie, piękne, szlachetne.
Chociaż w zupełnie inny sposób, w taki piękny,...

Im dłużej Szymborska pisała wiersze, im starsza była tym forma jej utworów prostsza, a sensy ostre jak brzytwa. To nie była poetka, która pisała o motylkach i kwiatkach, ale trafiała w samo sedno naszego człowieczeństwa:
Dwadzieścia siedem kości,
trzydzieści pięć mięśni,
około dwóch tysięcy komórek nerwowych
w każdej opuszce naszych pięciu palców.
To zupełnie wystarczy,...

W zgiełku codzienności czas zabiera nieczytane lektury
A stosik rośnie, bo drzemiące w nich światy
Kuszą blurbami okładek…

Jakoś tak ostatnio życie się plecie, że brak mi czasu na (swoje własne) czytanie, nad czym niezmiernie ubolewam. A gdy moja wrażliwość domaga się słowa pisanego, sięgam po poezję, by choć trochę ukoić pragnienie…

Dzisiaj powróciłam więc do wierszy...

Słowa które płyną, które nie spiętrzają się nadmiarem, Wystarczy - tyko czytać. Dotrą do celu, cel jest oczywisty - Wpaść, do oceanu duszy.

Dyskusje

• Poezja