Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym

Okładka książki Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym Emilia Nyka, Elżbieta Zubrzycka
Okładka książki Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym
Emilia NykaElżbieta Zubrzycka Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) literatura dziecięca
59 str. 59 min.
literatura dziecięca
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2008-01-01
2008-01-01
59 min.
szczęście

Książka, która uczy, że skrajności nie są zbyt dobre w życiu.

Nie można być przesadnie ostrożnym, bo życie traci wiele ze swego koloru, ale też nie można być zupełnie lekkomyślnym, bo wtedy może się komuś stać krzywda.

Owszem, uczy, ale wszystko w takim dość poważnym, oficjalnym, dydaktycznym tonie. Nie ma tu lekkości, styl bardzo ociężały, ilustracje nie przyciągają wzroku.

Dwójka chłopców odgrywa tutaj skrajne role: jeden jest przesadnie ostrożny i nazywany jest Marudkiem, a Pogodek to jego całkowite przeciwieństwo i niczym się nie przejmuje.

Ich rodzice są tacy sami.

Jeden pomysł autorki aż razi w trakcie czytania. Kto puściłby dwójkę jedenastoletnich chłopców na godzinną wycieczkę samych, za granicą, w góry, w trasę, której absolutnie nie znają? Przynajmniej miałem o czym z młodym porozmawiać, bo nawet on był oburzony taką ideą :).

Z drugiej strony z życia wzięte, nie dalej niż lipiec 2023:

Czyli jednak można i autorka książki tutaj może i chciała przesadzić, ale znajdą się ludzie, dla których to wcale nie przesada, ale jedna z realnych, "sensownych" możliwości :).

Treść tej książeczki jednak nie porywa, ale skoro zaczęliśmy, to udało się dobrnąć do finału.

Książka, która uczy, że skrajności nie są zbyt dobre w życiu.

Dla dzieci 5+

Na początku trochę nas nudziła, na szczęście później akcja trochę przyspieszyła ;-)

Jednak najważniejsze, ze miłe wrażenie pozostało. A teraz łapiemy sie na tym, ze mówimy "mówisz jak Marudek" albo "tak by zrobił Pogodek", wiec czegoś nas ta książka nauczyła, a dzięki dwóm bohaterom łatwiej będzie zapamiętać i wdrażać w życie pozytywne zachowania.

Fajnie, że autorka wymyśliła taki temat dla dzieci, by pokazywać im od najmłodszych lat, jak wiele tak naprawdę zależy od nich samych, od ich nastawienia do życia, np. czy będą sie dobrze bawić czy nie.

Dla dzieci 5+

Fajnie,...

Jest to mądre i bardzo pouczające opowiadanie o wakacjach dwóch chłopców.

Marudek i Pogodek są kolegami. Razem ze swoimi rodzicami lecą w Tropiki na wakacje.
Oboje są od siebie zupełnie inni. Kompletne przeciwieństwa.
Marudek ciągle tylko narzeka, wszystko mu nie pasuje, wymyśla przeróżne zagrożenia i niebezpieczeństwa. Nie chce próbować żadnych nowych rzeczy tak bardzo się obawia. Jest po prostu aż nadto ostrożny.
Pogodek natomiast jest ogromnym optymistą. Ze wszystkiego się cieszy, jest żądny przygód, niczego się nie obawia i przez to często wpada w tarapaty.

Książka przedstawia przygody tych dwóch chłopców. Ukazuje nastawienie ostrożnego Marudka oraz szalonego Pogodka. Czytając tą książkę dowiadujemy się, że ani jedno, ani drugie zachowanie nie jest odpowiednie.

Marudek przez swój strach i wieczny zły humor bardzo wiele traci z życia. Chociażby takie fajne wakacje w ciepłych krajach...
Pogodek natomiast przez swój brak ostrożności omal nie doprowadził do tragedii, ponieważ chłopcy zgubili się przez niego w górach...

Z książki wynika, że najważniejsze jest to by znaleźć złoty środek. Nie jest dobre przesadzać, ani w jedną, ani w drugą stronę. A do szczęścia potrzebna jest zarówno zabawa jak i ostrożność

Książka ma bardzo mądre przesłanie. Czyta się ją szybko ponieważ jej treść jest ciekawa i bardzo "wciągająca" :)
Ilustracje są takie "gryzmołkowe", rysowane jakby cienkopisem. Są bez koloru, ale myślę, że w niczym to nie przeszkadza :)

Jest to mądre i bardzo pouczające opowiadanie o wakacjach dwóch chłopców.

Oboje są od siebie zupełnie inni. Kompletne przeciwieństwa.

• Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
  • Gdy byłam dzieckiem
  • Dzieci: do zdobycia
  • Dziecięce
  • literatura dziecięca
  • KRESY - zbieram dla Polaków na Kresach
  • Podróże: sekcja dziecięca

Dodaj cytat z książki Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym