Cztery lata w Białym Domu. Wspomnienia

1990-01-01
1990-01-01
8320907942
Z. Dziekoński

Okładka książki Dyktatura totalitarna i autokracja Zbigniew Brzeziński, Carl Joachim Friedrich
Dyktatura tota... Zbigniew Brzeziński...
Okładka książki Ameryka i Świat - rozmowy o globalnym przebudzeniu politycznym Zbigniew Brzeziński, Brent Scowcroft
Ameryka i Świa... Zbigniew Brzeziński...

Książka zdecydowanie zbyt wątła literacko i zbyt repetetywna, ale jednocześnie i tak warta uwagi. Ciekawe spojrzenie na wiele kluczowych dla tamtego okresu wydarzeń w światowej polityce.

Cztery lata w Białym Domu. Wspomnienia to książka autorstwa Zbigniewa Brzezińskiego, który pełnił funkcję doradcy do spraw bezpieczeństwa państwa w administracji prezydenta Jimmy’ego Cartera w latach 1977-1981. Książka jest cennym źródłem informacji o polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych w tym okresie, a także o osobistych doświadczeniach i poglądach autora na różne kwestie międzynarodowe. Brzeziński opisuje m.in. kryzys irański, inwazję sowiecką na Afganistan, stosunki z Chinami i ZSRR, a także rolę Polski i Solidarności w walce z komunizmem. Książka jest napisana w sposób żywy i anegdotyczny, a jednocześnie analityczny i krytyczny. Autor nie unika oceniania swoich własnych działań, jak i tych podejmowanych przez prezydenta Cartera i innych członków administracji. Jednak jako że autor nie był pisarzem, książka ma niską jakość literacką i stylistyczną. Niektóre fragmenty są zbyt długie i nudne, a inne są zbyt skrótowe i niejasne. Książka wymagałaby lepszego opracowania redakcyjnego i korekty językowej.

Chyba trudno będzie nam znaleźć lepszy opis pracy administracji Białego Domu widziany oczami Polaka niż właśnie tu. Opis setki zdarzeń i problemów okraszony subiektywnym komentarzem Pana Zbigniewa to skarb. Swoją drogą trudno pojąć ile taki prezydent USA ma na głowie a tu opisano tylko politykę zewnętrzną. Pan Zbigniew jakoś mało napisał o tym co im umknęło w Iranie ale w sumie co miałby napisać.

Tematyka bardzo ciekawa ale narracja bardzo trudna i ciężka. Świetny polityk ale nie pisarz, szkoda. Nie jest to łatwa lektura.

Doskonały opis ówczesnej sytuacji politycznej, z perspektywy tylko i aż Doradcy Prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Trochę się rozczarowałe. Słuchając wielkortonie wywiadów i analiz Profesora spodziewałem się ciekawszej książki.

Bardzo interesująca pozycja. Przez pryzmat tego co p. Brzeziński wspomina można do tej pory spojrzeć na politykę innymi oczami. Polecam wszystkim którzy chcą naprawdę zobaczyć jak było i jaki mają wpływ tamte zdarzenia nawet na sprawy dzisiejsze.

• Audiobooki
  • Audiobooki