Manitou

2012-07-01
2012-07-01
Wiesław Marcysiak
masterton erskine manitou

Historia opisuje losy głównego bohatera - jasnowidza, który dowiaduje się o istnieniu wielkiego guza w szyi młodej dziewczyny. Jak się okazuję to nie jest zwykły guz, a embrion... zachęcam do poznania dalszych losów.
Książka w genialny sposób opisuje kult manitou - tajemniczej siły przenikającej całą przyrodę. Bardzo przyjemnie się czyta, dodatkowo książka jest bardzo krótka i treściwa, więc jeden dłuższy wieczór na jej przeczytanie w zupełności wystarczy :)

Świetna książka. Czytałem jeszcze stare wydanie więc przyjemność podwójna.

Świetna książka. Czytałem jeszcze stare wydanie więc przyjemność podwójna.

Szpital grozy.

Po moim pierwszym zetknięciu się z twórczością Grahama Mastertona w "Domu kości" postanowiłem sięgnąć do korzeni i wziąść na warsztat jego debiut literacki "Manitou" by sprawdzić gdzie to wszystko miało swój początek.

Historia jasnowidza Harrego Erskina który staje w obliczu śmiertelnego zagrożenia, gdy pewnego dnia zgłasza się do niego młoda kobieta, z nietypową naroślą na szyi która ma zostać jej usunięta, lecz owa kobieta ma dziwne, nawiedzające ją koszmary, myśli że to z powodu ów narośli, a to napawa ją niepokojem przed operacją. Wkrótce wszystko przybiera bardzo niefortunny obrót. Harry wraz z przyjaciółmi stara się rozwikłać zagadkę, co tak naprawdę stoi za tajemniczą naroślą, która z chwili na chwilę zabija jego właścicielkę, a z którą nie potrafią sobie poradzić lekarze. Śledztwo prowadzi ich do specjalisty od Indiańskiej kultury, okazuje się że sytacaja w której wszyscy się znaleźli ma związek z pradawnym szamanem, który żył na tych ziemiach przed trzystu laty, a który teraz chcę powrócić na ziemię, przybierając ludzką formę. Zaczyna się wyścig z czasem, oraz walka z potężnymi siłami, z którymi nie każdy może wyjść cało.

Powieść dość krótka, podobnie jak u Kinga i jego "Carry" Ale nie mogę odmówić jej szczególnego klimatu, który niekiedy potrafi wywołać niepokój, oraz akcji trzymającej w napięciu aż do samego końca. Wciąga nas coraz bardziej, im dalej się posuwamy. Od zawsze lubiłem wszelakiego rodzaju legendy i wierzenia dawnych ludów, dlatego ta pozycja zasługuje ode mnie na dodatkowego plusa. Ogólnie to dobra pozycja, jest niezbyt wymagająca, ma może kilka niedociągnięć i odrobinę uogólnień, ale koniec końców z chęcią przeczytam "Zemstę Manitou" by zobaczyć jak to wszystko potoczy się dalej.

Szpital grozy.

"Manitou" to krótka historia o odrodzeniu wielkiego szamana z dawnych czasów, który powraca, by dokonać zemsty na białych ludziach, w odwecie za okrucieństwo okazane indianom kilkaset lat temu.

Motyw jest więc bardzo intrygujący, a do tego sprawia, że trudno potępiać szamana. Czasem aż chce się mu kibicować 😂 Klimat indiańskiej magii bardzo do mnie trafił. Wypada to intrygująco, tajemniczo i czuć, że jest inna od magii europejskiej.

Główny bohater również bardzo mi się spodobał. Harry Erskine to szarlatan. Podaje się za jasnowidza i wyłudza od starszych pań pieniądze. I wcale się z tym mocno nie kryje 😅 to zabawne, że właśnie ktoś taki, kto wątpi w zjawiska nadnaturalne, ale się na nich bogaci, trafia w sam środek wydarzeń, których nie da się wyjaśnić za pomocą nauki.

Kontrast między myśleniem i mentalnością Indian a ludzi wywodzących się z kultury europejskiej został bardzo dobrze podkreślony, uwielbiam śledzić tego rodzaju różnice.

No ale niestety, mimo tylu plusów książka mnie nie porwała. Mimo małej objętości dosyć długo ją czytałam. Do tego wykonanie pozostawia wiele do życzenia. W przypadku tak króciutkiej książki można by było zadbać o tekst i pozbyć się pewnych luk i niespójności. Wiem, że to debiut, ale nawet z tą świadomością i łagodniejszą oceną trudno mi powiedzieć, by była to książka szczególnie dobra.

Nie żałuję, że po nią sięgnęłam, chciałam poznać tego autora, a ten tytuł uchodzi za klasyk, czuć w nim przyjemną odmienność tamtych czasów. Więc cieszę się, że wzbogaciłam się literacko o ten tytuł, ale niestety to raczej nie są moje klimaty.

Audiobook. Superprodukcja Audioteki. Najpierw o treści. Opus Magnum Mastertona. Dzieło proste, solidne, krwawe i klimatyczne - czuć dobrze zbudowaną atmosferę grozy. Język przystępny - bez zbędnych udzienień. Bohaterowie nie są zbyt rozbudowani - ale na potrzeby fabuły wystarczą tacy jacy są. Nie robi już takiego wrażenia jak kilkanaście lat temu, ale nadal mogę spokojnie polecić fanom "opowieści z dreszczykiem".
Audiobook - bardzo fajnie zrobiona rzecz. Lektorzy/aktorzy zagrali sugestywnie, efekty dźwiękowe i muzyka na przyzwoitym poziomie. Dobra robota.

„Manitou” Graham'a Masterton'a to książka po jaką sięgnęłam w ramach październikowego wyzwania czytelniczego. Już od dawna chciałam sięgnąć po książki tego autora, który został mi polecony jakiś czas temu.
Spodziewałam się przerażających scen, a dostałam mit fantastyki, baśni i czegoś jeszcze.
Historia rozpoczyna się w Nowym Jorku. Po 300 latach wraca duch indiańskiego szamana, Misquamacusa, by dokonać zemsty za dusze swoich braci. Odrodza się w ciele Karen Tandy. Duch próbuje sprowadzić z przeciwnej strony bytu inne demony. W szpitalu na Manhattanie rozpętuje się walka tytanów, która może pochłonąć całą ludzkość. Jasnowidz Harry Erskine z pomocą indiańskiego szamana, Śpiewającej Skały, podejmuje walkę ze starożytną magią i siłami nadprzyrodzonymi.
Przeczytam dalsze części tego cyklu, bo nie lubię kończyć przygody zanim rozkręci się na całego.

Historia rozpoczyna się w Nowym Jorku. Po 300 latach wraca duch indiańskiego...

„Legendarny horror” mówili... „Klasyka gatunku” mówili... a ja, czytając "Manitou" miałem wrażenie, że czytam jakąś wprawkę pisarską, ocierającą się o grafomanię. Postaci są nijakie, jakby wycięte z papieru i słabo pokolorowane. W zasadzie nieodróżnialne bez psychologii i bez osobistej historii. Fabuła...hm...straszliwie uboga, jak słaby scenariusz na szkolne przedstawienie. Zwroty akcji...yyy...nie istnieją. Horrorowatość prymitywna i płytka. W zasadzie Autor musi nas specjalnie przekonywać, jak bardzo straszne są straszydła, bo generalnie są...groteskowe. Atmosfery tajemniczości jeżącej włosy na karku, albo przyprawiającej o ciarki brak. Zakończenie, jak cała reszta sztuczne, automatyczne. Po tej historii w głowie nie zostaje absolutnie nic.

Najbardziej znana książka Mastertona. Pierwszy raz przeczytałam dawno dano temu i "robiła robotę". teraz jednak po latach przeczytana po raz drugi i czar prysł.

Przeczytałam jako że Mastertona nawet lubię, a ta konkretna pozycja to przecież klasyka - której wcześniej nie czytałam.
Miałam problem żeby ocenić, bo w sumie jak na debiut to całkiem w porządku pozycja, ale jakoś tak za mało się bałam ;) Może powinnam była przeczytać ponad 20 lat temu, i wtedy bałabym się bardziej.

Maniek tu
Audiobook zdecydowanie wzbudza niesamowicie mocne emocje, byłem z początku podekscytowany słuchając tych poważnych głosów. Fabuła jest dynamiczna i to może się podobać. Losy Harry’ego wciągnęły mnie i czekałem co dalej.
Od połowy poczułem lekkie zniesmaczenie, na prawdę chciałem, żeby ten wielki starożytny szaman przyzwał duchy, demony i się pobawił niszcząc ludzkość. Tymczasem wiadomo z góry, że zostanie pokonany. Dlatego czuję niedosyt, ale ogólnie audiobook jako słuchowisko zrealizowany perfekcyjnie.
Przy ostatnich dwóch rozdziałach zamiast czuć przerażenie wybuchałem śmiechem, zwłaszcza na końcowej walce. Teraz myślę, że to był taki przyjemny i rozrywkowy absurd czytelniczy. Ale mino to nie żałuję spotkania z tą książką, czuje nawet intrygującą ciekawość innych dzieł Mastertona.

Maniek tu