Germania

Okładka książki Germania Jerzy Kolendo, Publiusz Korneliusz Tacyt
Okładka książki Germania
Jerzy KolendoPubliusz Korneliusz Tacyt Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Seria: Fontes Historiae Antiquae historia
historia
Fontes Historiae Antiquae
Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
2008-01-01
2008-01-01
Tomasz Płóciennik

"Germania" została napisana przez rzymskiego historyka Publiusza Korneliusza Tacyta będącego archiwistą cesarskim na początku II wieku n.e. Jej właściwy tytuł brzmi: "De origine et situ Germanorum" (dosłownie: O pochodzeniu i kraju Germanów). Jest to typowy traktat etnograficzny. Dzieło to traktuje na temat plemion germańskich zamieszkujących tzw. Germanię Wielką (Germania Magna) i Germanię Wschodnią w Barbaricum, a więc poza granicami Cesarstwa Rzymskiego. Trzeba nadmienić, że Tacyt miał ogromną wiedzę o Germanach, którą w części czerpał z relacji rzymskich kupców przemierzających tereny Germanii i z dokumentów o tematyce wojskowej, którymi nierzadko były sprawozdania rzymskich oficerów z wypraw do Germanii. Sam Tacyt wcześniej napisał podobny (jakkolwiek krótszy) esej o ziemiach i plemionach Brytanii w "Żywocie Agrykoli" (rozdziały od 10-13). "Germanię" autor rozpoczyna opisem terytoriów, praw i obyczajów plemion germańskich (rozdziały 1-27),następnie płynnie przechodzi do części przedstawiającej poszczególne plemiona – od zamieszkujących najbliżej terenów rzymskich, a kończąc na najbardziej oddalonych brzegach Bałtyku, pośród których znajdowali się gromadzący bursztyn Estiowie, prymitywni i brutalni Fennowie oraz inne nieznane plemiona. Tworząc swoje dzieło rzymski historyk pragnął zapewne też zaznaczyć zagrożenia, jakie dla Cesarstwa Rzymskiego niosły z sobą germańskie plemiona. Tacyt skupił się nie tylko na opisie obyczajów Germanów, ale także na ich wojskowości, wierzeniach, nazewnictwie plemion oraz ich rozmieszczeniu. Jego uwagi o konnicy batawskiej czy armii Gotów są bardzo przydatne dla historyków wojskowości. Opisy charakteru Germanów przez Tacyta są miejscami nader przychylne, kontrastujące z opinią o Rzymianach z jego czasów. Za bardzo wartościową uważa ścisłą monogamię i cnoty panujące w germańskich małżeństwach, w przeciwieństwie do wad i braku moralności szerzących się wśród ówczesnych Rzymian, jak również podziwia germańską gościnność, prostotę oraz męstwo w boju (cechy te wyszczególniono zapewne z racji ich podobieństwa do wyidealizowanych cnót starorzymskich). Jednakże przedstawienie przez autora obyczajów Germanów nie obejmuje wyłącznie cech dodatnich, gdyż zauważa on też m.in. ich skłonność do nałogowego pijaństwa, lenistwa i barbarzyńskich zwyczajów. Plemiona germańskie w opisie "Germanii" Tacyta zostały przedstawione jako dość wojownicze, zróżnicowane kulturowo i językowo. Dla przykładu Kotynowie zamieszkujący Germanię Wschodnią posługiwali się językiem Galów. W kontekście wierzeń germańskich Tacyt wspomina również, że Germanowie czcili boginię Nerthus. Jego opis germańskiej bogini Nerthus wywołał wiele spekulacji wśród badaczy mitologii nordyckich (a także indoeuropejskich),gdyż wizerunek ten stanowi jedyny ślad zawarty w źródłach pisanych przed powstaniem Eddy (spisanej setki lat później) i mało przypomina tamtejsze opisy. Podsumowując traktat etnograficzny "Germania" Tacyta jest źródłem historycznym bardzo przydatnym historykom, archeologom i etnografom do badań nad Germanami, w tym również historykom wojskowości starożytnej do badań nad wojskowością germańską. Jego lekturę można doskonale połączyć z lekturą "Roczników", "Dziejów" i "Żywotu Gnejusza Juliusza Agrykoli" Korneliusza Tacyta. Wspomniane źródło pisane powinno znaleźć się w biblioteczce każdego historyka starożytności.

Germania Tacyta jest nieocenionym źródłem traktującym o Germanach grupie ludów, którzy w czasach współczesnych Tacytowi zamieszkiwali także tereny współczesnej Polski. Miałem okazję przeczytać to źródło podczas przygotowywania się na egzamin z historii starożytnej powszechnej. Dowiedziałem się z niego wiele na temat wierzeń Germanów, ich zwyczajów , trybu życia czy kulturze. Tacyt w niewielkim źródle doskonale zarysował poszczególne ludy germańskie, które także gdy spojrzeć szerzej były wewnętrznie zróżnicowane.

Klasyk

Klasyk

Miałam kiedyś okazję przeczytać dzieło Publiusza Korneliusza Tacyta - Germania. Do dziś jestem zachwycona! A właściwie dlaczego?

Germania jest najstarszym istniejącym zapisem o naszych sąsiadach - Germanach, a co więcej zawiera również zapisy i Nas - Słowianach. Została napisana przez Tacyta około 98 r. n.e. A więc mamy do czynienia z dokumentem o niezwykle dużej wartości historycznej. Na pewno zastanawialiście się kiedyś jak wyglądało życie w centralnej Europie w okresie Cesarstwa Rzymskiego.

Jacy byli Germanie? Co jedli? W co wierzyli? Jak wyglądało ich życie codzienne? Jakie było miejsce i rola kobiety? Czy kobiety germańskie nosiły w tamtych czasach biżuterię? To tylko niektóre z pytań, na które znajdziemy odpowiedzi w Germanii.
Czytając Germanię znajdziemy też i źródło dzisiejszych stereotypów dotyczących naszych zachodnich sąsiadów. W końcu skądś się wzięły ;)

Zdecydowanie polecam! Bardzo ciekawie się czyta. A ja z pewnością wrócę do Germanii jeszcze raz.:)

Zapraszam również na mój blog: www.pokochaj-ksiazki.blog.pl

Takiego wydania "Germanii" Tacyta było nam trzeba! Mamy tu (w wydaniu UAM z 2008 r.) zupełnie nowy przekład autorstwa Tomasza Płóciennika (z tekstem oryginalnym obok). W niektórych miejscach przekład jest lepszy od starszych, szczególnie najbardziej rozpowszechnionego S. Hammera, w innych niekoniecznie. W każdym bądź razie mamy tu szczegółowe opracowanie, przypisy i komentarze wybitnego specjalisty Jerzego Kolendo. Dzięki temu nie tylko zapoznajemy się z dziełem Tacyta w najlepszym jego dzisiejszym rozumieniu, ale dowiadujemy się jak dzieło powstawało, skąd autor czerpał wiedzę, jakie jego informacje zostały potwierdzone a jakie wymagają korekty.

"Germania" jest dla nas szczególnie cenna ze względu na to, że jest to właściwie jedyny opis naszych ojczystych ziem polskich w starożytności zawierający tak szczegółowe informacje jak podziały plemienne, religia, zwyczaje. Inne źródła, jak Ptolemeusz, umiejscawiały u nas tylko kilka nazw, nic więcej, za to popełniając przy tym mnóstwo błędów.

Każdy naród jest dumny z dzieła opisującego najstarszą historią swej ojczyzny. W ich szkołach powtarza się z dumą wyjątki z Herodota odnośnie swojej ziemi. Dlaczego nie stało się tak w Polsce z Tacytem? Dlaczego Polak nie tylko nie jest dumny z odpowiedniego opisu Tacyta, ale nawet nie potrafi wskazać, że taki starożytny opis istnieje? To oczywiście kolejny spadek po PRL-u i agresywnej polityce antyniemieckiej, kiedy priorytetem było dowodzenie za wszelką cenę odwiecznej słowiańskości terenów między Odrą a Bugiem. Dzieło opisujące te ziemie, które Germanię miało już w samym tytule było wobec tego skazane u nas na wymazanie z podręczników a w najlepszym wypadku na negatywną ocenę.

Teraz możemy się już zapoznać z tekstem spokojnie a chcąc pogłębić naszą wiedzę co do jakiegoś fragmentu znajdziemy przydatne odnośniki. Uwagi samego Kolendo są często bardzo ciekawe, np. przedstawiające okoliczności w jakich Rzymianie mieli okazje zdobywać dane na temat Wisły i okolic i wskazujące najnowsze odkrycia, czy to archeologiczne, czy interpretacyjne.

• Starożytność
  • Historyczne
  • Przeczytać ponownie lub zdobyć egzemplarz
  • Starożytność
  • Chcę mieć :)