Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat

Okładka książki Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat Hugh Kennedy
Okładka książki Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat
Hugh Kennedy Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
historia
The Great Arab Conquests. How the Spread of Islam Changed the World We Live In
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
Mateusz Wilk
historia Średniowiecze Arabowie historia Arabów islam Bliski Wschód Afryka Północna

Hugh Kennedy jest angielskim mediewistą, który przez większą część swojej kariery zajmuje się muzułmańskim średniowieczem. Nic dziwnego, że to spod jego pióra wyszła jedna z najlepszych książek o podbojach Saracenów. Autor świetnie wyjaśnia związki przyczynowo skutkowe poszczególnych wojen, fantastyczne je opisuje na podstawie źródeł historycznych. Czytając pozycję od razu wiadomo, że napisał ją ekspert w dziedzinie. Zdecydowanie polecam.

Hugh Kennedy posiada rzadką zdolność jasnego i zwięzłego pisania o najbardziej skomplikowanych kwestiach. To jeden z powodów, dla których jego książka o ekspansji islamu w okresie wielkich podbojów z VII-VIII w. jest tak udana. Drugi to ogromna erudycja autora, z łatwością korzystającego z pełnych sprzeczności źródeł arabskich. Autor sięgnął również po teksty koptyjskie, greckie, łacińskie oraz perskie, w tym poezję, czy eposy, dzięki czemu w książce przemawiają zarówno zdobywcy, jak i ujarzmieni. Towarzysząc kolejnym wyprawom muzułmanów poznajemy na tyle pełne i szerokie spektrum tamtych wydarzeń, na ile pozwalają na to zachowane materiały.

Narracja jest niesłychanie gęsta w informacje i wbrew tytułowi nie ogranicza się do ustalenia porządku chronologicznego arabskiej ekspansji. Autor uwielbia dygresje i np. w samym środku opisu brutalnej kampanii militarnej możemy poczytać co nieco o archeologii i obecnym stanie zabytków, które przetrwały do naszych czasów. Nie brakuje iście epickich opowieści, jak te o długich walkach toczonych o Transoksanię, jak i bardziej akademickich rozważań nad różnicami kulturowymi, czy wpływem tożsamości plemiennej na odnoszone sukcesy. Niesamowicie ciekawy jest opis arabskiego Blitzkriegu w Egipcie i Afryce Północnej. Gdzieś pomiędzy pojawiają się informacje na temat zakładania wojskowych miast, czy organizacji nowej władzy. Mamy tu również analizę pamięci historycznej w czasach już po podbojach i stosunek podbitych do ekspansji islamu. Zainteresowały mnie zwłaszcza fragmenty poświęcone tradycji perskiej, czy koptyjskiej. Oczywiście to orientalne bogactwo informacji umieszczone na ponad 300 stronach potrafi przytłoczyć. Zdecydowanie jest to książka do wielokrotnego czytania i studiowania, a bogata bibliografia zachęca do dalszych poszukiwań na własną rękę. Bardzo warto.

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Udana książka na temat ekspansji wczesnego islamu. Autor bardzo dobrze omawia przyczyny sukcesu arabskich najazdów. Unika wyjaśnień akcentujących tylko jedną przyczynę, weryfikuje pewne dawne opinie dotyczące tego tematu (np. współdziałanie monofizytów z najeźdźcami). Dobrze dobrany został podział podbojów według klucza geograficznego, który zresztą w dużej mierze pokrywa się z ich chronologią. Można mieć wprawdzie wrażenie, że Autor starając się dać spójny i ciągły opis wydarzeń, uprościł i aż za łatwo rozwiązał pewne problematyczne kwestie, ale wobec raczej syntetycznego charakteru pracy da się to zrozumieć. Bardzo dobrą pracę wykonał też Tłumacz, który dodatkowo wiele zagadnień rozszerzył w przypisach, zwracając choćby uwagę na pewne interpretacje Kennedy'ego, które nie są zgodne z aktualną communis opinio badaczy albo pomijają aspekty zrozumiałe dla odbiorcy brytyjskiego, ale niekoniecznie polskiego.

Tomasz Babnis

Wspaniała i porywająca lektura dla wszystkich miłośników historii. Dla tych zaś, którzy wiedzą (i chcą wiedzieć) więcej na temat podbojów arabskich, lektura rekomendowana.
Narracja oparta na kanonicznych źródłach (At-Tabari, Al-Baladhuri, Ibn 'Abd Al-Hakam) oraz najlepszych opracowaniach szczegółowych (np. Burton, Gibb, Kaegi). Dodatkowo dla dociekliwych spora bibliografia.

• Średniowiecze
  • historia
  • Bliski Wschód
  • Iran i świat irański

Dodaj cytat z książki Wielkie arabskie podboje. Jak ekspansja islamu zmieniła świat