Rosja w zapaści

Rossija w obwalie
Politeja
1999-01-01
1999-01-01
Rosja literatura rosyjska Sołżenicyn polityka socjologia publicystyka eseje XX wiek literatura faktu

Aleksander Sołżenicyn (1918-2008) to niewątpliwie jeden z największych rosyjskich pisarzy XX wieku. Zarazem były więzień łagrów - ktoś, kto dobrze poznał, czym w praktyce był sowiecki komunizm. Po dwóch dekadach spędzonych na wygnaniu Autor przybywa do Rosji, by ze zgrozą oglądać opłakany stan, w jakim znalazła się jego ojczyzna. Odwiedzając najdalsze zakątki tego najrozleglejszego kraju świata, widzi głęboką degrengoladę materialną i duchową swojego kraju pod rządami alkoholika Jelcyna i innych byłych komunistycznych aparatczyków. Pan Sołżenicyn oddaje głos zwykłym, oszukanym ludziom. Tym, którzy kiedyś ciężko pracowali na rzecz swojego kraju i których na koniec liderzy cynicznie okradli z pieniędzy i złudzeń, a w najlepszym razie potraktowali jak niepotrzebną zawadę. W dalszej części książki Autor szuka recept, jak wyprowadzić Rosję z zastanej sytuacji. Przedstawia formy organizacji społeczeństwa ze schyłku czasów carskich (np. ziemstwa),ale też zastanawia się nad nowymi rozwiązaniami, biorąc pod uwagę bieżące położenie Rosji oraz specyfikę Rosjan jako narodu. Wzywa też do obrony praw mniejszości rosyjskiej w krajach, które uwolniły się spod sowieckiej dominacji. Interesująca lektura o Rosji sprzed dwóch dekad. A emocjonalny, potoczysty, jakże rosyjski styl Sołżenicyna sprawia, że trudno się od niej oderwać.

NIE DYSYDENT, LECZ PATRIOTA WRACAJĄCY DO KRAJU - Sołżenicyn, ocenia sytuację w Rosji we wszystkich aspektach, by stworzyć klimat do odbudowy idei Wielkiej Rosji. Mówi: /str.51/
„Jestem zdecydowanym przeciwnikiem „panslawizmu”; zawsze była to dla Rosji koncepcja przekraczająca jej siły. Nigdy nie aprobowałem naszej troski o los Słowian zachodnich /straszny błąd Aleksandra I z przyłączeniem Polski, a i Czechom do nas daleko/ czy południowych, gdzie za naszą opiekę i nasze ofiary odpłacano nam albo niewdzięcznością, jak w Bułgarii, albo wplątywaniem w niepotrzebną nam, a niszczycielską wojnę, jak z powodu Serbii”.
Cenię Sołżenicyna, lecz mu nie wierzę. Rezygnacja z budowy IMPERIUM. Raczej chwilowa konieczność odłożenia ambitnych planów na przyszłość. A co z jego patriotyzmem? Przepotwarzył się w nacjonalizm. Najpierw zazdrości mieszkańcom państw i republik, w których po upadku Imperium kwitnie skrajny nacjonalizm, aby w efekcie powiedzieć: /str.49/
„...Rosja.. ..nie może przyjmować.. ..wszystkich, którzy chcą się do niej przenieść z „bliskiej” czy „dalekiej” zagranicy. Wychodżcy z nowo proklamowanych państw WNP mogą być traktowani w Rosji tylko jako „obcokrajowcy”, a więc posiadać status ograniczony - zarówno pod względem praw obywatelskich, jak i działalności ekonomicznej”.
Poruszone przez Sołżenicyna problemy przerastają możliwości pojemnościowe mojej opinii, podam więc ino parę ciekawostek, by Państwa zachęcić do tej lektury. I tak bardzo mnie przypadło do gustu powiedzenie:
„NIE PRUJ, JEŚLI NIE UMIESZ SZYĆ”
W ogólnym szale „transformacji ustrojowej” nie umieliśmy tej zasady stosować i umiejętnie unicestwiliśmy wiele zdobyczy „znienawidzonego” PRL-u.
Trudno się nie uśmiechnąć czytając opis Dumy, pasujący jak ulał do naszego Sejmu: /str.35/
„To zabawiają nas jakąś błazenadą /z udziałem dyżurnych klownów/, kłótniami..., ..zupełnym chaosem podczas posiedzeń, to znowu demonstracyjnym opuszczaniem Sali przez całe frakcje... ..A sterta nie uchwalonych ustaw rośnie, butwieje - życie narodu może sobie poczekać. Proces legislacyjny przewlekły, powolny, ustawy nie dopracowane, watpliwej jakości, często przyjmowane od razu po pierwszym czytaniu. ...niektorzy deputowani - i jest takich niemało - trzy czwarte posiedzeń po prostu opuszczają: „kadencja biegnie”, grosz jak się należy kapie i wszystko w porządku”.
Sołżenicyn konkluduje, że „system przedstawicielski” traci rację bytu, jeśli nie wyraża „opinii ludu”, a tylko interesy poszczególnych partii. Podkreśla, że obecna władza „żyje tylko sobą i dla siebie”.
Bardzo szeroko omawia relacje z Ukrainą, podkreślając, że „Ameryka wszelkimi sposobami wspiera każdy antyrosyjski krok Ukrainy”, a pisze to 17 lat temu. Podaje definicję patriotyzmu: /str.99/
„..patriotyzm jest to integralne i trwałe uczucie miłosci do swojej ojczyzny, połączone z gotowością do poświęceń dla niej, do dzielenia z nią rozmaitych niedoli, do służenia jej - ale nie w sposób pochlebczy, przez popieranie jej niesłusznych roszczeń, lecz z trzeżwym spojrzeniem na jej wady i grzechy i ze skruchą za nie”.
I mówi o wolności:
„...dzisiejsze pojęcie wolności.. ..doprowadzone zostało do takiego punktu, gdzie zapomina się całkowicie o OBOWIĄZKACH człowieka i gdzie wolność oznacza brak jakiejkolwiek odpowiedzialności. A tymczasem tylko dopóty jesteśmy istotami ludzkimi, dopóki stale czujemy spoczywajacą na nas powinność”
Oczywiście, gorąco polecam książkę napisaną przez mądrego człowieka, ale nie RUSOFOBOM, bo jeden z nich utrudnił mnie czytanie, wypisując w bibliotecznym egzemplarzu ekstremalne idiotyzmy. Po co dureń bierze się za książki, których nie jest w stanie zrozumieć?

Zaskakująco sprawna jak na wieloletniego emigranta diagnoza rosyjskiego społeczeństwa. Sołżenicyn nie zawiódł, a jego refleksje odnoszą się nie tylko do Rosji...

Sołżenicyn bardzo trafnie przybliża realia a w zasadzie problemy Rosji po upadku ZSRR.

• Rosja
  • ZAKUPY