Ocal mnie od złego

literatura piękna
Magdalena Filipczuk, Michał Filipczuk
Historie Prawdziwe
dziecko cierpienie rodzina zastępcza sadystyczna matka

Niestety... w połowie książki z wielkim bólem odłożyłam. Nie dałam rady czytać tak okropnych rzeczy. Sam styl pisania dość nudnawy, a opisy przemocy wobec dzieci dla mnie naprawdę zbyt mocne.

Obok tej książki nie sposób przejść obojętnie. Porusza do głębi, szokuje, ale jest warta każdej chwili z nią spędzonej.

To książka tak wstrząsająca, szokująca i emocjonalna, że czytałam ją dwa miesiące. Opowieść ofiary fanatyczki religijnej, która torturowała adoptowane dzieci, wmawiając im przy tym, że do niczego się nie nadają i zasługują na to, co ich spotyka, bo są dziećmi zła. To też opowieść o tym, jak wyrwać się z piekła i wrócić do normalności. Dlatego daje tak mało gwiazdek.

Znęcanie się....
Źle popatrzyłaś? No to kladź się na ziemię, ja Ci wsadze kij do gardła, będę Cię bić po stopach. Później będę kazać Ci jeść płyn do naczyń, a jeśli to zwrócisz... No cóż musisz zjeść swoje wymioty.
Jeśli zjesz więcej, niż Ci pozwolę...
Zamknę Cię na piętrze całkiem nagą, bez jedzenia na miesiąc.
Ale pamiętaj jeśli wypróżnisz się na podłogę, będziesz to...

Nie jestem mistrzem w pisaniu recenzji. Pewnie robię dużo różnych błędów, ale wszystko co piszę jest z myślą o mnie samej. Dzięki pisaniu, jestem w stanie bardziej skupić się na tym, co działo się w książce, a działo się źle.
Nie mogę powiedzieć, żeby zmroziło mnie aż do szpiku kości. Czytałam ją jak jakąś fantazję, nierealną. W końcu wychowałam się w dobrej rodzinie,...

Temat okrucieństwa nie jest mi obcy z uwagi, iż spotykam się z nim w pracy. Jednakże, pomimo wszystko książka ta mnie bardzo zaskoczyła. Ukazuje jak złożona potrafi być psychika człowieka i do jakich okrutnych czynów zdolni są niektórzy ludzie. Ciagle nurtuje mnie pytanie jak można z jednej strony mówić o miłości do dzieci, przytulać te niewinne istotki, a zarazem stosować...

Dawno, a może nawet nigdy, nie czytałam książki, która mnie tak poruszyła. Fakt, że opisywana historia wydarzyła się naprawdę sprawia, że odczucia są jeszcze bardziej intensywne.

Można tylko po to, by uświadomić sobie do jakiego okrucieństwa zdolni są psychopatyczni opiekunowie dzieci. Innych powodów nie znajduję, a słów krytki oszczędzę, bo są bolesne.

Bardzo wstrząsająca historia. Wielokrotnie wzbudzała we mnie smutek i żal. Żal tej biednej dziewczynki... tego przez co musiała przechodzić... książka pełna emocji i dla ludzi o mocnych nerwach. Sama przyznam że nie raz musiałam przerwać czytanie ze względu na strasznie przykre treści w niej zawarte.

1974

Na półkach: , , , , , ,

To jedna z tych książek,które po przeczytaniu na zawsze zostają w pamięci. Skala okrucieństwa jakiego doznała Alloma wraz z przybranym rodzeństwem jest nie do pojęcia. W książce nie brakuje brutalnych opisów tortur jakie zafundowała swoim wychowankom Eunice.

Czytając miałam dreszcze,że ktoś tak bezlitośnie może katować dzieci. Ciągłe poniżanie i zadawanie bólu to była...

Dyskusje

• 2013