rozwińzwiń

On China

Okładka książki On China Henry Kissinger
Okładka książki On China
Henry Kissinger Wydawnictwo: Penguin Books reportaż
Kategoria:
reportaż
Wydawnictwo:
Penguin Books
Data wydania:
2011-07-01
Data 1. wydania:
2011-07-01
Język:
angielski
Tagi:
On China Henry Kissinger
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
14
7

Na półkach:

Kissinger- polityk budził kontrowersje. Autorem był świetnym, wnikliwym,

Kissinger- polityk budził kontrowersje. Autorem był świetnym, wnikliwym,

Pokaż mimo to

avatar
130
31

Na półkach:

Do lektury książki amerykańskiego noblisty podchodziłem sceptycznie, ale zachęciły mnie pozytywne rekomendacje osób interesujących się Chinami. Książka napisana jest przez myśliciela i dyplomatę i w znacznym stopniu oparta na doświadczeniach zawodowych Kissingera. Za niezwykle ważne uważam początkowe rozdziały, w których autor szkicuje sposób, w jaki Chiny widziały same siebie oraz swoją relację do świata zewnętrznego. Chiny - we własnych oczach i de facto były w przeszłości supermocarstwem, samowystarczalnym „Państwem Środka” otoczonym przez niższe, „barbarzyńskie” państwa i kultury. Takiego rozumienia oczekiwały też od innych, nawet najeżdżające na Chiny plemiona zwykle ulegały sinizacji i asymilacji z kulturą chińską. Autor omawia perypetie brytyjskiej delegacji do Chin pod koniec XVIII wieku, która dobitnie pokazuje, jak bardzo ten sinocentryczny punkt widzenia determinował pierwsze kontakty Chin ze światem Zachodu , a zarazem, jak bardzo Zachód nie rozumiał chińskiej specyfiki (przytacza ciekawe porównanie zachodnich szachów do chińskiej gry Weiqi, w której celem nie jest całkowite pokonanie przeciwnika, a raczej zdobycie przewagi i zdominowanie go). Choć Kissinger reprezentował, i w pewnym stopniu kształtował stanowisko amerykańskie w odniesieniu do relacji z Chinami i związanymi z tym relacjami z innymi państwami Azji, to czynił również z perspektywy chińskiej. Trudno powiedzieć, na ile do tej perspektywy autor doszedł post factum, patrząc wstecz na praktykę polityczną, a na ile przyświecała mu podczas spotkań i negocjacji ze stroną chińską. Ta umiejętność popatrzenia na daną kwestię oczyma drugiej strony jest chyba najważniejszym walorem pracy. O swoich chińskich partnerach, Mao Zedongu, Zhou Enlaiu, Jiang Zeminie pisze z szacunkiem, który czasem musi wręcz zdumiewać (oburzać?),kiedy myśli się o metodach , jakimi zarządzała krajem chińska partia komunistyczna. Jednak taki punkt widzenia wynika również z osobistych kontaktów i rozmów autora, a relacje z tych spotkań i rozmów z pewnością należą do najciekawszych wątków. Zbrodnie i szaleństwa Mao Zedonga zbywa dość lakonicznymi uwagami, skupiając się na jego geniuszu strategicznym i dalekowzroczności . Mao pod piórem Kissingera jawi się jako mędrzec i filozof, który – ku zaskoczeniu samego autora – korzysta w swych decyzjach z mądrości przodków i historycznych doświadczeń własnego narodu (nic nie wspomina o czarnych zębach Przewodniczącego). To bardzo odmienny punkt widzenia od tego, jaki np. prezentują Jung Chang i John Halliday w monumentalnej monografii poświęconej chińskiemu przywódcy, gdzie konsekwentnie ale zarazem w sposób dobrze udokumentowany Mao przedstawiony zostaje jako potwór opętany absolutną władzą.
Zapewne większość faktów, wydarzeń przedstawionych w książce przepadnie w morzu niepamięci, ale powinna np. pozostać ciekawa prawidłowość, na którą często wskazuje Kissinger, mianowicie jak bardzo wszystkie podmioty rozgrywki myliły się w ocenie intencji i planów pozostałych stron, np. w relacji Chiny-Wietnam-USA-ZSRR, gdzie właściwie każda ze stron błędnie rozumiała intencje pozostałych. Książkę ubarwiają też takie szczegóły, jak okoliczności nawiązania stosunków dyplomatycznych, kiedy to pracownicy ambasady chińskiej w Warszawie uciekali przed biegnącymi za nimi Amerykanami z pokazu mody jugosłowiańskiej, bojąc się jakiegokolwiek kontaktu, do którego nie uzyskali upoważnienia z Pekinu.

Do lektury książki amerykańskiego noblisty podchodziłem sceptycznie, ale zachęciły mnie pozytywne rekomendacje osób interesujących się Chinami. Książka napisana jest przez myśliciela i dyplomatę i w znacznym stopniu oparta na doświadczeniach zawodowych Kissingera. Za niezwykle ważne uważam początkowe rozdziały, w których autor szkicuje sposób, w jaki Chiny widziały same...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
6

Na półkach:

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie na najnowszą historię Chin i ich światowe znaczenie geopolityczne. Szczególnie ciekawa pierwsza część, dotycząca wydarzeń sprzed 2. poł. XXI wieku i obrazująca nam traumę jaką przeszedł naród przyzwyczajony do bycia centrum wszechświata, który w ciągu kilku dziesięcioleci został sprowadzony do roli niemalże kolonii. Minusem jest ewidentne samouwielbienie autora, które można jednak przeboleć (i warto to zrobić). Bardziej kłuć może ciągłe usprawiedliwianie Mao i jego kolejnych (morderczych dla dziesiątków milionów ludzi) rewolucji - trochę jakby dzisiaj usprawiedliwiać liderów III Rzeszy.

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie na najnowszą historię Chin i ich światowe znaczenie geopolityczne. Szczególnie ciekawa pierwsza część, dotycząca wydarzeń sprzed 2. poł. XXI wieku i obrazująca nam traumę jaką przeszedł naród przyzwyczajony do bycia centrum wszechświata, który w ciągu kilku dziesięcioleci został sprowadzony do roli niemalże kolonii. Minusem jest ewidentne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
688
137

Na półkach:

Książka dobrze napisana ciekawa napisana przez brzydko się wyrażę starego lisa dyplomacji. Na minus i to dość mocny to przemilczenie komunistycznych zbrodni przez autora. Za Mao zginęło kilkadziesiąt milionów Chińczyków ale niestety ani słowa w książce.

Książka dobrze napisana ciekawa napisana przez brzydko się wyrażę starego lisa dyplomacji. Na minus i to dość mocny to przemilczenie komunistycznych zbrodni przez autora. Za Mao zginęło kilkadziesiąt milionów Chińczyków ale niestety ani słowa w książce.

Pokaż mimo to

avatar
505
206

Na półkach: , , , ,

Zdecydowanie poszerza rozumienie współczesnej geopolityki i historii chińsko-amerykańskich relacji.

Zdecydowanie poszerza rozumienie współczesnej geopolityki i historii chińsko-amerykańskich relacji.

Pokaż mimo to

avatar
126
2

Na półkach:

Wciąż bardzo aktualna. Kissinger - polityk który dobrze pisał. Lub pisarz, który znał się na polityce.

Wciąż bardzo aktualna. Kissinger - polityk który dobrze pisał. Lub pisarz, który znał się na polityce.

Pokaż mimo to

avatar
162
145

Na półkach:


avatar
839
826

Na półkach: , ,

Prawdopodobnie najlepszy sekretarz stanu w historii USA. Tak twierdzą znawcy. Tego nie wiem, ale myślę że mogą mieć rację. Książka naprawdę świetna. Czytana w okresie kiedy bardzo mocno fascynuje się Chinami, ich kulturą, mentalnością i niesamowitym wzrostem gospodarczym. Książka poświęcono historii Chin w zasadzie od zwycięstwa Mao w wojnie domowej i ustanowieniu KPCH (1949) aż do pierwszej dekady XXI w. Bardzo dokładna, rzetelna i niesamowicie analityczna. Osią narracji jest odwrócenie sojuszy dokonane wspólnie przez Nixona i autora oraz relacje Chińsko – Amerykańskie. Książka bardzo szczegółowa, opasła, ale bardzo warta przeczytania.

Prawdopodobnie najlepszy sekretarz stanu w historii USA. Tak twierdzą znawcy. Tego nie wiem, ale myślę że mogą mieć rację. Książka naprawdę świetna. Czytana w okresie kiedy bardzo mocno fascynuje się Chinami, ich kulturą, mentalnością i niesamowitym wzrostem gospodarczym. Książka poświęcono historii Chin w zasadzie od zwycięstwa Mao w wojnie domowej i ustanowieniu KPCH...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1135
978

Na półkach:

Styczeń bez kryminału zakończyłem świetną lekturą z pogranicza historii i polityki. Warto.

Styczeń bez kryminału zakończyłem świetną lekturą z pogranicza historii i polityki. Warto.

Pokaż mimo to

avatar
70
25

Na półkach:

Dla mnie średnia. Mocno się męczyłem, żeby ją skończyć. Początek, opisujący historie Chin, na prawdę solidny. Potem niestety książką skupia się na detalach dyplomatycznych: sposobie myślenia, różnicach pomiędzy stronami, prywatnych relacjach etc. Trzeba być chyba z zawodu dyplomatą żeby ją w pełni docenić. Za mało dowiedziałem się o Chinach, a za dużo o tym jak wyglądają spotkania dyplomatyczne.

Oczekiwałem czegoś innego. Może mój błąd.

Dla mnie średnia. Mocno się męczyłem, żeby ją skończyć. Początek, opisujący historie Chin, na prawdę solidny. Potem niestety książką skupia się na detalach dyplomatycznych: sposobie myślenia, różnicach pomiędzy stronami, prywatnych relacjach etc. Trzeba być chyba z zawodu dyplomatą żeby ją w pełni docenić. Za mało dowiedziałem się o Chinach, a za dużo o tym jak wyglądają...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    774
  • Przeczytane
    311
  • Posiadam
    106
  • Teraz czytam
    40
  • Chiny
    19
  • Chcę w prezencie
    15
  • Ulubione
    10
  • Historia
    10
  • Polityka
    7
  • Reportaż
    5

Cytaty

Więcej
Henry Kissinger O Chinach Zobacz więcej
Henry Kissinger O Chinach Zobacz więcej
Henry Kissinger O Chinach Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także