On China

2011-07-01
On China Henry Kissinger

Kissinger- polityk budził kontrowersje. Autorem był świetnym, wnikliwym,

Kissinger- polityk budził kontrowersje. Autorem był świetnym, wnikliwym,

Do lektury książki amerykańskiego noblisty podchodziłem sceptycznie, ale zachęciły mnie pozytywne rekomendacje osób interesujących się Chinami. Książka napisana jest przez myśliciela i dyplomatę i w znacznym stopniu oparta na doświadczeniach zawodowych Kissingera. Za niezwykle ważne uważam początkowe rozdziały, w których autor szkicuje sposób, w jaki Chiny widziały same siebie oraz swoją relację do świata zewnętrznego. Chiny - we własnych oczach i de facto były w przeszłości supermocarstwem, samowystarczalnym „Państwem Środka” otoczonym przez niższe, „barbarzyńskie” państwa i kultury. Takiego rozumienia oczekiwały też od innych, nawet najeżdżające na Chiny plemiona zwykle ulegały sinizacji i asymilacji z kulturą chińską. Autor omawia perypetie brytyjskiej delegacji do Chin pod koniec XVIII wieku, która dobitnie pokazuje, jak bardzo ten sinocentryczny punkt widzenia determinował pierwsze kontakty Chin ze światem Zachodu , a zarazem, jak bardzo Zachód nie rozumiał chińskiej specyfiki (przytacza ciekawe porównanie zachodnich szachów do chińskiej gry Weiqi, w której celem nie jest całkowite pokonanie przeciwnika, a raczej zdobycie przewagi i zdominowanie go). Choć Kissinger reprezentował, i w pewnym stopniu kształtował stanowisko amerykańskie w odniesieniu do relacji z Chinami i związanymi z tym relacjami z innymi państwami Azji, to czynił również z perspektywy chińskiej. Trudno powiedzieć, na ile do tej perspektywy autor doszedł post factum, patrząc wstecz na praktykę polityczną, a na ile przyświecała mu podczas spotkań i negocjacji ze stroną chińską. Ta umiejętność popatrzenia na daną kwestię oczyma drugiej strony jest chyba najważniejszym walorem pracy. O swoich chińskich partnerach, Mao Zedongu, Zhou Enlaiu, Jiang Zeminie pisze z szacunkiem, który czasem musi wręcz zdumiewać (oburzać?),kiedy myśli się o metodach , jakimi zarządzała krajem chińska partia komunistyczna. Jednak taki punkt widzenia wynika również z osobistych kontaktów i rozmów autora, a relacje z tych spotkań i rozmów z pewnością należą do najciekawszych wątków. Zbrodnie i szaleństwa Mao Zedonga zbywa dość lakonicznymi uwagami, skupiając się na jego geniuszu strategicznym i dalekowzroczności . Mao pod piórem Kissingera jawi się jako mędrzec i filozof, który – ku zaskoczeniu samego autora – korzysta w swych decyzjach z mądrości przodków i historycznych doświadczeń własnego narodu (nic nie wspomina o czarnych zębach Przewodniczącego). To bardzo odmienny punkt widzenia od tego, jaki np. prezentują Jung Chang i John Halliday w monumentalnej monografii poświęconej chińskiemu przywódcy, gdzie konsekwentnie ale zarazem w sposób dobrze udokumentowany Mao przedstawiony zostaje jako potwór opętany absolutną władzą.
Zapewne większość faktów, wydarzeń przedstawionych w książce przepadnie w morzu niepamięci, ale powinna np. pozostać ciekawa prawidłowość, na którą często wskazuje Kissinger, mianowicie jak bardzo wszystkie podmioty rozgrywki myliły się w ocenie intencji i planów pozostałych stron, np. w relacji Chiny-Wietnam-USA-ZSRR, gdzie właściwie każda ze stron błędnie rozumiała intencje pozostałych. Książkę ubarwiają też takie szczegóły, jak okoliczności nawiązania stosunków dyplomatycznych, kiedy to pracownicy ambasady chińskiej w Warszawie uciekali przed biegnącymi za nimi Amerykanami z pokazu mody jugosłowiańskiej, bojąc się jakiegokolwiek kontaktu, do którego nie uzyskali upoważnienia z Pekinu.

Ciekawe i wnikliwe spojrzenie na najnowszą historię Chin i ich światowe znaczenie geopolityczne. Szczególnie ciekawa pierwsza część, dotycząca wydarzeń sprzed 2. poł. XXI wieku i obrazująca nam traumę jaką przeszedł naród przyzwyczajony do bycia centrum wszechświata, który w ciągu kilku dziesięcioleci został sprowadzony do roli niemalże kolonii. Minusem jest ewidentne samouwielbienie autora, które można jednak przeboleć (i warto to zrobić). Bardziej kłuć może ciągłe usprawiedliwianie Mao i jego kolejnych (morderczych dla dziesiątków milionów ludzi) rewolucji - trochę jakby dzisiaj usprawiedliwiać liderów III Rzeszy.

Książka dobrze napisana ciekawa napisana przez brzydko się wyrażę starego lisa dyplomacji. Na minus i to dość mocny to przemilczenie komunistycznych zbrodni przez autora. Za Mao zginęło kilkadziesiąt milionów Chińczyków ale niestety ani słowa w książce.

Zdecydowanie poszerza rozumienie współczesnej geopolityki i historii chińsko-amerykańskich relacji.

Wciąż bardzo aktualna. Kissinger - polityk który dobrze pisał. Lub pisarz, który znał się na polityce.

Prawdopodobnie najlepszy sekretarz stanu w historii USA. Tak twierdzą znawcy. Tego nie wiem, ale myślę że mogą mieć rację. Książka naprawdę świetna. Czytana w okresie kiedy bardzo mocno fascynuje się Chinami, ich kulturą, mentalnością i niesamowitym wzrostem gospodarczym. Książka poświęcono historii Chin w zasadzie od zwycięstwa Mao w wojnie domowej i ustanowieniu KPCH (1949) aż do pierwszej dekady XXI w. Bardzo dokładna, rzetelna i niesamowicie analityczna. Osią narracji jest odwrócenie sojuszy dokonane wspólnie przez Nixona i autora oraz relacje Chińsko – Amerykańskie. Książka bardzo szczegółowa, opasła, ale bardzo warta przeczytania.

Styczeń bez kryminału zakończyłem świetną lekturą z pogranicza historii i polityki. Warto.

Dla mnie średnia. Mocno się męczyłem, żeby ją skończyć. Początek, opisujący historie Chin, na prawdę solidny. Potem niestety książką skupia się na detalach dyplomatycznych: sposobie myślenia, różnicach pomiędzy stronami, prywatnych relacjach etc. Trzeba być chyba z zawodu dyplomatą żeby ją w pełni docenić. Za mało dowiedziałem się o Chinach, a za dużo o tym jak wyglądają spotkania dyplomatyczne.

Oczekiwałem czegoś innego. Może mój błąd.

• Chiny
  • Polityka