Podglądając Innego. Polscy trawelebryci w Ameryce Łacińskiej

Marcin Florian Gawrycki Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Podglądając Innego. Polscy trawelebryci w Ameryce Łacińskiej
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
2011-01-01

Autor bierze pod lupę programy telewizyjne polskich podróżników celebrytów, czyli trawelebrytów. Konkretnie sześciu: Tony'ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej, Wojciecha Cejrowskiego, Roberta Makłowicza i Martyny Wojciechowskiej. Obudowane to teorią, także praca naukowa, nie można zaprzeczyć. Problem jest tylko taki, że ta analiza jest dość powierzchowna. I arbitralna. Trzeba...

Świetne, trafne, a zarazem - okrutnie smutne. Polecam wszystkim, którzy chcieliby dowiedzieć się, kim jest travelebryta.

Ta książka jest świetna. Jest opracowaniem naukowym, ale Pan Gawrycki, oprócz posiadania imponującej wiedzy w temacie, ma również bardzo lekkie pióro. ,,Podglądając innego" czyta się szybko, jest zabawnie, jest smutno, jest smutno-zabawnie.
Pozycja obowiązkowa dla każdej feministki, każdego obrońcy życia, demokracji i każdego walczącego z biedą czy też po prostu...

Pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego "włóczykija" czy wędrownika, bo jak wiadomo prawdziwych podróżników już nie ma. Nie ma czego odkrywać, bo nie ma już prawie białych plam na mapie.
Ksiazka pokazuje nam jak nas oszukują w telewizji i nie tylko.
Dowiadujemy się, że warto zaglądać do źrodła informacji, weryfikować je i przetwarzać.
Nie ufać ludziom tylko dlatego, że...

Przeczytałam ją przy okazji pisania pracy zaliczeniowej na studiach. Świetna, ironiczna, de-konstruująca. Bardzo szybko się ją czyta, a co ważniejsze - treść tam zawarta pozwala Czytelnikowi na zrozumienie, że bardzo często to, co widzimy nie jest tym, na co wygląda i warto odnaleźć drugie dno, by wyrobić sobie obraz Innego. Polecam z całego serca!

Świetna, ironiczna, de-konstruująca. Bardzo szybko się ją czyta, a co ważniejsze, treść tam zawarta pozwala Czytelnikowi na zrozumienie, że bardzo często to, co widzimy nie jest tym, na co wygląda i warto odnaleźć drugie dno, by wyrobić sobie obraz Innego. Polecam z całego serca!

Ciekawy temat i obserwacje.
Przeszkadzało mi jedynie styl pisania 'naukowca z polskiego uniwersytetu' - chętnie przeczytałabym "normalną" książkę, bo temat w sumie lekki.

• Przeczytane w 2014
  • Główna półka