Toksyczni ludzie

Toxic People - 10 Ways of Dealing with People Who Make Your Life Miserable
Rebis
2009-07-07
2006-01-01
relacje z innymi toksyczni ludzie

Książka o toksycznych ludziach napisana przez toksyczną osobę. Zadbaj o swój mózg i nie czytaj jej na serio. Ciekawa lekura, jeśli nie weźmiesz jej zbyt serio.

Warto przeczytać dosłownie sam początek i koniec. Podanych jest dużo męczących przykładów sytuacji, które są rozciągnięte. Typy osobowości są hiperbolizowane. Przeczytana na kilka podejść i to z dużym oporem. Jedyny wartościowy przekaz dotyczy samorozwoju i bycia dobrym człowiekiem, ale gryzie się to z radami pokroju „niemiłe riposty”.

Książka napisana przystępnym językiem, konkretnie. Polecam.

Książka napisana przystępnym językiem, konkretnie. Polecam.

Zainteresowałam się tą pozycją, ponieważ w moim bliskim otoczeniu znajduje się toksyk, którego chciałam lepiej zrozumieć i nauczyć się, jak z nim postępować. Po przeczytaniu książki wiem niewiele więcej, poza tym, że mogę albo pozbyć się go ze swojego życia lub reagować na jego kąśliwe uwagi troską i miłością. Książka jest rozciągnięta do granic możliwości opisami różnych typów toksyków oraz, o zgrozo, licznymi przykładami z życia autorki. Wiele różnych opisów sytuacji, które mogą co najwyżej wskazywać na to, że ktoś miał po prostu zły dzień, a nie od razu jest osobą toksyczną. Nie wyniosłam po tej lekturze tego co chciałam, choć kojące jest to, że nie jest się samemu z tym problemem.

opinia o tej książce podobnie jak wielu poprzedników oceniam dość słabo, za wyjątkiem że lektura tej książki osobiście bardzo mi pomogła uzmysłowić mi jak bardzo toksyczną osobą jest mój już były przyjaciel. Otóż nie zdawałam sobie sprawy jak duże spustoszenie sieje w moim życiu. Kiedyś, niedługo po wypadku komunikacyjnym kiedy miałam zespół stresu pourazowego, przyjechał do mnie i gadał gadał gadał. Po jego wyjeździe poczułam się straszliwie źle zarówno psychicznie jak i fizycznie. Byłam przerażona. Następne spotkanie bardzo dobra restauracja lato miły wieczór i znów po powrocie do domu podobne samopoczucie. Mówiłam sobie że może on chce seksu a tego ode mnie nie dostaje i dlatego ja się jakoś podświadomie żle czuję itp. Mówiłam do koleżanek on jest moim najlepszym przyjacielem itp. i nagle po lekturze książki prawie o każdym typie o którym czytałam myślałam o nim. Nie zdawałam sobie sprawy że osoba z którą przyjaźnię się od 6 lat jest tak toksyczna, wiedziałam, że jest gadułą, przemądrzalcem, narcyzem, ale nie wiedziałam, że tak negatywnie na mnie oddziałowuje. Książka przyniosła mi dosłownie objawienie. Odcięcie było sposobem dobrym i do uzyskania ponieważ on się przeprowadził a tel. przestałam po prostu odbierać. Nagle skończyły się moje problemy ze zdrowiem po spotkaniu z nim. Rozmowy z nim to były dyrady dosłownie on się napawał tym co mówi, wiecznie dawał rady, nie słuchał, sprytnie umniejszał moją wartość, manipulował. Inne rady typy niewiele mi dały do myślenia. Książkę czytałam 2 razy w odstępie kilkuletnim, niewiele daje jeśli chodzi o kontakty w pracy z klientami itp. nieraz myślałam autorka robi igły z widły. Np. typ żartowniś serio taki toksyczny, chłodnia serio? ale z typem kilku jej typów np. katarynka, zawodnik itd trafiła w sedno mojej przyjaźni i dlatego ta pozycja pozostanie mi bardzo bliska, ponieważ znacząco przyczyniła się do mojego dobrostanu. Jednak niektóre typy i anegdoty typowe amerykańskie chodź nieraz również nie pozbawione mądrości i sensu.

Pierwsze 60 stron pozwala zdiagnozować obecność toksyków w naszym życiu - może być pomocne. Kolejne strony to już bardzo szczegółowe rozgraniczenia konkretnych typów osób toksycznych z poradami, jak sobie z nimi radzić.

Polecam w pełni. Trzeba ją przeczytać.

Polecam w pełni. Trzeba ją przeczytać.

Jak dla mnie jedna z najważniejszych książek w życiu.
Dobrze napisana i dla każdego - amatora i profesjonalisty.

Niżej niektórzy skrytykowali tę książkę za to, że zniechęca ogólnie do ludzi, ale to nieprawda. Zdając czyjeś absurdalne nawyki możesz lepiej porozumieć się z taką osobą, zwłaszcza, że autorka podpowiada konkretne sposoby radzenia sobie z poszczególnymi "toksycznymi" osobami. W ten sposób książka pomaga poprawić relacje z tymi, którzy są "toksyczni", ale mimo wszystko wartościowi, ale też zachęca by zakończyć znajomość z tymi, którzy tylko odzierają nas z godności.

Po latach mogę powiedzieć po samej sobie, że zgadzam się z autorką - pewne znajomości lepiej zakończyć, a pewnych ludzi lepiej definitywnie unikać, bo tylko nam szkodzą i prędzej czy później te znajomości i tak pewnie by się zakończyły, tyle że po dopiero wielu szkodach dla nas samych.

Trzeba się cenić i szanować, bo to droga do poznania, tych drugich - fajnych, mądrych, ciepłych i życzliwych osób. Ja tak właśnie miałam i ta książka była pierwszym znaczącym krokiem.
Nieraz nawet nie czujemy jak ktoś wysysa z nas energię, a autorka celnie opisuje każdy trudny typ osobowości.

No i wszystko jest opisane zabawnym językiem. Płakałam ze śmiechu czytając o samej sobie ;)

Polecam :)

Jak dla mnie jedna z najważniejszych książek w życiu.
Dobrze napisana i dla każdego - amatora i profesjonalisty.

Interesująca książka. Polecam

Interesująca książka. Polecam

Ta książka jest toksyczna...

Ta książka jest toksyczna...

• Psychologia
  • Poradniki