Dragon Age: Asunder

Okładka książki Dragon Age: Asunder David Gaider
Okładka książki Dragon Age: Asunder
David Gaider Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Dragon Age (tom 3) fantasy, science fiction
Dragon Age (tom 3)
Tor Books
2011-12-20
2011-12-20
085768647X

Okładka książki Dragon Age: First Five Michael Atiyeh, Carmen Carnero, Nunzio DeFilippis, Alexander Freed, David Gaider, Chad Hardin, Terry Pallot, Greg Rucka, Christina Weir
Dragon Age: Fi... Michael Atiyeh, Car...
Okładka książki Dragon Age Library Edition Alexander Freed, David Gaider
Dragon Age Lib... Alexander Freed, Da...
Okładka książki DRAGON AGE LIBRARY EDITION VOLUME 1 Alexander Freed, David Gaider
DRAGON AGE LIB... Alexander Freed, Da...
Okładka książki Dragon Age: Until We Sleep vol. 1 Alexander Freed, David Gaider
Dragon Age: Un... Alexander Freed, Da...

Kawał porządnego fantasy. I nie chodzi tu o samą przynależność do serii Dragon Age, bo książka broni się sama swoją historią i bohaterami. Mamy tutaj dobrze już znany konflikt pomiędzy templariuszami a magami - templariusze chronią magów przed nimi samymi, często wykorzystując do tego siłę i zastraszanie, co doprowadza do buntów i jawnych aktów agresji.

Sam początek daje przedsmak tego, co będzie towarzyszyło bohaterom na każdym kroku, czyli ciekawy wątek "kryminalny". Ktoś zabija magów i nie można znaleźć winnego. Dosyć wcześnie dowiadujemy się, kto stoi za morderstwami, ale autor tak rozpisał bohaterów, że morderstwo nie zraża nas do osoby stojącej za nim. Wręcz przeciwnie, czytelnik może zrozumieć mordercę, a nawet mu współczuć.

Wracając do bohaterów, jak już wspominałem wyżej, są genialnie rozpisani. David Gaider zastosował typowy dla wątków romantycznych motyw, czyli zakazaną miłość, w tym wypadku maga i templariusza, odwiecznych wrogów. Mimo tej typowości romans pomiędzy Evangeline a Rhysem był całkiem ciekawy i nie budził jakichś większych zastrzeżeń.

Znajdzie się coś dla fanów gier, przy czym wielki plus dla autora, który często wspomina o "bohaterze, który zakończył plagę kilka lat temu". Tak, w tych momentach czułem się tak, jakby autor pisał właśnie o mnie i to było super uczucie, że moje decyzje i działania w grze faktycznie miały wpływ na świat przedstawiony w książce. Dodatkowo pojawia się Wynne, nasza towarzyszka, możliwa do zwerbowania w grze.

Ze wszystkich trzech tomów serii Dragon Age, ten jest chyba najciekawszy i najlepiej rozpisany, widać ogromną różnicę między Rozłamem, a Utraconym Tronem i Powołaniem, oczywiście na lepsze. Dodatkowo odniosłem wrażenie, że Rozłam można czytać jako niezależną powieść, pominąć poprzednie powieści i gry, a przy tym bawić się bardzo dobrze. W poprzednich tomach czuło się bardzo wyraźny klimat zaczerpnięty z gier, mroczny pomiot wypełzał na bohaterów na każdym kroku, a tutaj mieliśmy czyste relacje międzyludzkie, pełne cierpienia, miłości i nienawiści, z domieszką czystego fantasy.

Książkę serdecznie polecam, idealna do zachęcenia i wciągnięcia nowych czytelników/graczy w świat Dragon Age.

Sam początek daje...

Czy ktoś wie dlaczego tej części serii Insignis nie wydało? Zamiast trylogii w nowym wydaniu są dwie pierwsze części i przeskok do "Cesarstwa Masek".

Taka sama lepsza średniawka jak poprzednie tomy

Taka sama lepsza średniawka jak poprzednie tomy

Jest. w niej Cole z Dragon age inkwizycja

Jest. w niej Cole z Dragon age inkwizycja

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przyjemna lekka lektura na gorący dzień. Miło było znów "spotkać" Shale, szkoda tylko że na tak krótko. Z obecności Wynne i Leliany cieszę się nieco mniej, ale to dlatego że nigdy za nimi nie przepadałam.
Co do właściwych bohaterów książki - Rhys wydaje się sympatyczny, choć trochę niezdecydowany. Evangeline również budzi sympatię jako jeden z nielicznych przypadków rozsądnego templariusza. Cole'a już znałam z Inkwizycji i w dużej mierze dla niego sięgnęłam po tę pozycję. Troszkę mnie zirytowało (choć wiedziałam z gry żeby się tego spodziewać),że Rhys uwierzył że Cole jest demonem i nim manipulował - odbieram to jako moralną wygraną Lamberta i wcale mi się to nie podoba! Ale mój headcannon mówi że Inkwizytor wysłał wiadomość do Rhysa mówiąc mu kim tak naprawdę jest Cole i jak się znalazł w Białej Iglicy i tego się trzymam ;)

Arcydzieło

Arcydzieło

Właściwe wprowadzenie do gry Dragon Age: Inkwizycja. Pokazuje początki rebelii magów, jak doszło do konklawe i kto był uczestnikiem tych wydarzeń, pojawia się postać Cole'a i przybliża nam jego historię, a także spina różne drobne wątki z poprzednich książek, czy wrzuca interesujące wyjaśnienia do rzeczy pojawiających się w poprzednich grach. Świetna książka dla fana całego uniwersum.

GENIALNE! Ta książka to miłość, radość, szczęście i dostatek. Jacy w tej książce są wspaniali, charyzmatyczni bohaterowie to jest coś pięknego i charakterystycznego dla tego cuda jakim są gry z serii Dragon Age. Polecam!

Chyba najlepsza z książek towarzyszących grom Dragon Age. Możliwe, że do wysokiej oceny przyczyniła się moja miłość do DA:I. Możliwe, że sięgnęłam po książkę tylko po to, by spotkać się z tajemniczym łotrzykiem i wypatrywać w tle czerwonych włosów Lewej Ręki Boskiej. To w gruncie rzeczy nie ważne - bo dostałam całkiem niezłą i wciągającą historię, którą pochłonęłam z przyjemnością.

"Rozłam" w piękny sposób łączy dwie bardzo różne gry, będąc jednocześnie epilogiem do DA2 i prologiem do DA:I. Odnoszę jednak wrażenie, że przyjemność z lektury można w tym przypadku czerpać nie mając zielonego pojęcia o tym, co zdarzyło się w grze. Historia Cole'a jest po prostu wciągająca, trzyma czytelnika w niepewności i każe wątpić we wszystko. Niejednoznaczność bohaterów i ich cudownie ludzkie rozterki są fundamentem dla ciekawej fabuły, unikającej banalnych rozwiązań.

Polecam nie tylko fanom gry ;)

Ebook.Dziś grałem w Inkwizycja .Super

Ebook.Dziś grałem w Inkwizycja .Super