Paranormality. Why we see which isn't there

Iluzjonista opowiada o historii iluzji i wyjaśnia sztuczki, polegające na iluzji. Ciekawie, lekko i zabawnie i tak dość powierzchownie. To znaczy dobrze wyjaśnia, przekonywająco, ale jednak to wyjaśnianie tak jakoś kojarzyło mi się z kolejnymi sztuczkami iluzjonisty.Tylko bardziej zaawansowanymi. Jakby to była iluzja iluzji

Kilku ciekawych sztuczek można się też z ksiazki nauczyć - w kazdym razie zawiera wiele pomysłów na sztuczki, na takie iluzjonistyczne odwracanie uwagi, pokazywanie duchów czy wychodzenie poza ciałem, ale do tego potrzeba też pewnej zdolności -nie wystarczy tylko wiedzieć jak to zrobić.
Z drugiej strony, o czym autor tez wspomina, cała fizyka jest wielką iluzją dla tych wszystkich, którzy nie znają jej zasad, albo może w zakresie tych zasad, których nie znają. Wystarczy przecież wykorzystać prawdziwe zjawiska, aby stworzyć iluzję zjawisk niesamowitych i tajemniczych. Ludzie są tacy naiwni. I tacy spragnieni oszustów.

Z trzeciej strony miałam wrażenie, że jednak każdy z tych sławnych i znanych iluzjonistów, szczegolnie tych którzy twierdzili, że są prawdziwymi mediami i kontaktują się z duchami, lub przedstawiali się jako osoby mające nadprzyrodzone zdolności -rzeczywiscie mieli niezwyczajne zdolności, tyle, że nie w kontaktach z duchami ale takie fizyczne. Np potrafili stukać głośno i tajemniczo jakąś częścią nogi, którą przeciętny człowiek nie postuka, albo byli świetnymi psychologami, doskonałymi trenerami czy potrafili zdumiewająco dmuchać.

Bo w sumie co jest bardziej szokujące i fascynujace ? -jakiś koń, który umie liczyć, czy to, że ktoś tak potrafił wyszkolić konia, że koń reagował na prawie nieuchwytne mikro znaki, kiedy ma stukać kopytem, a kiedy przestać.? Moim zdaniem bardziej fascynujace są takie zdolności trenera -bo są powtarzalne wobec innych zwierząt czy może też ludzi. A sam cudowny koń byłby tylko jednorazowym wybrykiem natury - esencją matematyki.

Tak samo bardziej fascynujace jest to, że ktoś potrafi wmówić wielu ludziom , że jest jasnowidzem -bo mimo podpowiedzi autora jak to zrobić , wcale nie jest to łatwa umiejętność - niż rzeczywiste przepowiadanie przyszłości, bo przecież taka przepowiednia i tak by determinowała to co się ma zdarzyć.
I prawdziwych jasnowidzów pewnie by ograniczała jakaś dyrektywa czasowa, która by zabraniała mówić co się zdarzy w przyszłości, bo to by ingerowało w oś czasu. Czyli , opierając się na zasadach matematyki, ktoś kto twierdzi, że jest jasnowidzem i przepowiada przyszłość albo jest cudownie zdolnym psychologiem, albo przestępcą, który narusza dyrektywę czasu. Czyli nawet jeśli ktoś byłby takim prawdziwym jasnowidzem, i miałby wgląd w przyszłość, to przy sprawdzaniu przez naukowców czy jest autentyczny powinien udawać, że jest tylko zgrabnym psychologiem -dla własnego bezpieczeństwa. A naukowcy sprawdzali wszystko tylko w jednym kierunku -nie sprawdzali czy ktoś nie udaje, że jednak nie ma tych zdolności -tylko na potrzeby ich badania - czyli jest iluzjonistą tylko dla nich.

Kilku ciekawych sztuczek można się też z...

Świetna! O tym, jak nasz mózg potrafi nas wyprowadzić w pole. I w dodatku napisana lekko i z humorem :) Serdecznie polecam!

Książka dobra. Autor w przystępny sposób wyjaśnia większość zjawisk nadprzyrodzonych. Nie pozostawia możliwości na jakiekolwiek gdybania albo przypuszczenia. Żadne przypadki paranormalności nie istnieją, a wszystko ma naukowe wytłumaczenie. Nasz mózg jest podatny na sugestie i łatwo go oszukać. Autor jest bardzo rzetelny w wyjaśnianiu, język, którym operuje, jest przystępny i zrozumiały, a wszelkie zaawansowane terminy są skrupulatnie tłumaczone na zrozumiały dla każdego sposób. Super pozycja, pozwalająca zrozumieć, dlaczego ludzie nauki są zamknięci i nie wierzą w zjawiska nadprzyrodzone.

Bardzo lekkie i przyjemne.
Mechanizmy omówione zrozumiale i dowcipnie. Autor z nikogo się nie śmieje, po prostu tłumaczy, skąd w nas bierze się wiara w duchy i tym podobne zjawiska.
Przy tym to jest książka typowo rozrywkowa, kwestie techniczne są omówione tylko w takim stopniu, by czytelnik wiedział, o co chodzi. Dla czytelnika, który chce po prostu miło spędzić wieczór będzie to zaleta. Bardziej wkręceni mogą poczuć niedosyt.

Ogólnie polecam.

Bardzo lekkie i przyjemne.

NIE ma ŻADNYCH rzeczy NIEISTNIEJĄCYCH. WSZYSTKO istnieje. Wszystko jest możliwe. Duchy, reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne są faktem i zgodne z prawami natury zresztą, fizyki. Świadomość, duch, dusza = to samo i nie ginie zgodnie z prawami natury i zachowaniem masy i energii szczególnie dla układów izolowanych jak na przykład mózg. Nadprzyrodzone to sfera religijna, wiary. Paranormalne to trudne, sprzeczne lub niemożliwe do wyjaśnienia. Niegdyś piorun kulisty, intuicja. Magią i cudem jest wszystko. Nie tylko pierdoły w stylu Harry Potter, Witcher. Zjawiskiem paranormalnym jest wszystko. Gdyby nie zjawiska paranormalne nic by nie było ani nigdy nie powstało. Nie ma i nie było nicości ani niebytu. Natura i określenie "naturalność" czy "natura" to wyłącznie subiektywny konstrukt ludzki. Nie ma znaczenia. I nie. Nie zjawiska paranormalne "one nie istnieją". Tylko tak, one istnieją. I nie. To nie siła sugestii a oczywisty fakt. Wszystko jest ponadnaturalne. Nie ma rzeczy naturalnych.

Bardzo ciekawa książka, która wyjaśnia, dlaczego ludzie wierzą w zjawiska paranormalne. Autor opiera się na badaniach oraz wiedzy psychologicznej, a dodatkowo opisuje zjawiska w sposób zrozumiały, a czasem nawet zabawny. W książce znajdziemy także proste eksperymenty, które możemy przeprowadzić wśród znajomych czy rodziny.

Jak wykazuje szybka przebieżka po forach gromadzących racjonalistów, nierzadko za maską sceptyka kryje się zwykły buc, który lubi odmieniać przez wszytkie przypadki takie słowa jak "ciemnogród". Richard Wiseman, ex-iluzjonista i psycholog badający zjawiska paranormalne, na szczęście do tej kategorii ludzi nie należy. Co więcej, bardziej od pytania "w co ludzie wierzą" zajmuje go "dlaczego ludzie wierzą".

Dzięki temu jest w stanie pokazać czytelnikowi, jak chociażby dzięki praktykom spiritualistycznym udało się odkryć ważne zjawiska psychologiczne i zadać kilka świetnych pytań na temat działania ludzkiego mózgu. Dlaczego w ogóle ewolucja dopuściła do doszukiwania się zjawisk paranormalnych? Kiedy nasz precyzyjny mózg okazuje się niedorzecznie tępy? By poznać odpowiedzi na te pytania, przyjrzymy się relacjom ludzi opuszczających swoje ciała, sektom, liczącym koniom, wróżbitom, duchom komunikującym się przez tańczące stolki i proroczym snom.

"Paranormalność" z tym całym psychologizmem i medytowaniem "czy tak naprawdę to my kontrolujemy nasze ciała?" brzmi poważnie, ale to lekka pozycja pełna entuzjazmu oraz przystępnych przykładów. Ciekawe jest wplecenie w treść kodów QR, pozwalających przenieść się na stronę internetową z dodatkowymi filmikami, wywiadami i opisami eksperymentów. Nie brakuje także bardziej tradycyjnych dodatków, tj. instrukcji uczących prostych sztuczek magicznych w sam raz na obiad ze znajomymi.

Bywa, że "Paranormalność" nie trafia z humorem albo zabawia nas ciekawą historyjką, która końcem końców zmierza niestety donikąd. Jednak mimo tych niewielkich wad to wciąż sympatyczna pozycja, której bardziej zależy na analizie zdumiewającego świata, niż płytkiego nabijania się z "I want to believe".

Dla tych co rozkmniniają nad istotą OOBE

Dla tych co rozkmniniają nad istotą OOBE

Ciekawe historie, choć widać parcie na kasę pisarza i, niestety, zakochanie w sobie.

Wywoływanie duchów, prorocze sny, wróżbiarstwo, doświadczenie wychodzenia z ciała itd. Analiza zjawisk paranormalnych. Jak to się dzieję, dlaczego jesteśmy podatni na owe zjawiska?
Autor to iluzjonista, psycholog i badacz. Przystępnie napisana odpowiedź na zagadki dręczące wielu ludzi. Nie brakuje elementów humoru, a nawet przykładów jak zwieść inne osoby.
Kolejna z książek wzbogacająca wiedzę o człowieku, gdzie istotnym elementem jest nasza percepcja i psychologia. Dla osób zainteresowanych tymi zjawiskami, będzie to ciekawe doświadczenie. Choć i dla całej reszty ciekawskich zapewne również.

Kolejna z...

• Do kupienia

Dodaj cytat z książki Paranormality. Why we see which isn't there