Dziennik 1961-1969

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
2001-01-01
1997-01-01
Wydawnictwo Literackie
dziennik dzienniki literatura polska
biografia, autobiografia, pamiętnik
2001-01-01
dziennik dzienniki literatura polska

Powracam do tej lektury po latach. Pierwszy raz czytałem to na studiach ok roku 1975 w wydaniu paryskim. To była wtedy rewelacja do tego stopnia, że nie mogłem kontynuować studiów zatopiony w tej lekturze. Gombrowicz odkrywał nas samych przed nami samymi, chociaż jak twierdził jego celem było tylko jego własne "kim jestem" w obliczu formy. Oczywiscie lata od tamtego czasu...

Gombrowicz jest dla mnie chyba najbardziej fascynującą postacią polskiej literatury. Pełno w nim paradoksów- wywodzący się ze szlacheckiej rodziny, ale cierpiący biedę na emigracji; megaloman, ale wciąż jakby zawstydzony swoją osobą; człowiek walczący z maskami, ale sam nieustannie je zakładający. Za życia Gombrowicz poddawany był nagonce przez komunistów, dziś...

Gombrowicz osiągnął sukces. Nie da się określić do jakiej ,,kategorii pisarzy" należy. Nie sposób także dokładnie sprecyzować styl jego pisania. On stoi obok (albo ponad) innych twórców. Niewątpliwie pisarz jedyny w swoim rodzaju.

Osobiście lubię go. Pomimo, że niekiedy mnie denerwował, to jednak w wielu przypadkach miał sporo racji.
Czy jestem nim zafascynowana? Raczej...

Przyznaję, pod koniec trochę się pogubiłam. Nie jestem pewna ile w Gombrowiczowskich dziennikach jest „gry i pozoru” czyli „teatru”; ile „zgrywy” i zwykłego „nabierania gości”; ile "kreacji"; a ile „prawdy”; ale właściwie jest mi to obojętne i tak mogłabym jeść Gombrowicza łyżkami – koniec i bomba, taka ze mnie trąba! (jerychońska)

• Chcę w prezencie
  • Do kupienia