Dziennik 1957-1961

Witold Gombrowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
2001-01-01
1989-01-01
Wydawnictwo Literackie
dziennik dzienniki literatura polska
biografia, autobiografia, pamiętnik
2001-01-01
dziennik dzienniki literatura polska

Jedna z lepszych ksiażek jakie czytałem. Nie jest to lektura na popołudnie, ale solidne czytanie. KSiażka nad którą człowiek siedzi i myśli i ma rozmaite refleksje. Polecam, to klasyka literatury światowej.

co sie stalo z tym jebanym psem

W 1957 roku Gombrowicz (1904 – 1969) przebywa dalej w Argentynie, a na temat okresu omawianego w tym tomie "Dziennika", z Wikipedii wiem:
"...W 1950 r. nawiązał korespondencję z Jerzym Giedroyciem i od 1951 r. publikował w paryskiej „Kulturze", tam w 1953 r. rozpoczął druk fragmentów 'Dziennika'. W tym samym roku Instytut Literacki w Paryżu ...

Excellence.

Podtrzymuję opinię, że Gombrowicz to trochę taki Diogenes z Synopy na miarę XX wieku. Z jednej strony ten jego cynizm mnie denerwował, ale z drugiej trzeba przyznać, że niekiedy Gombrowicz mówił bardzo mądre rzeczy. Cóż można powiedzieć więcej po przeczytaniu jego ,,Dzienników"?

Druga część Dziennika równie mi się podobała jak pierwsza. Przy tej jednak miałam pewien niedosyt jego poglądów, jakie mogłabym przygarnąć do moich.
Tu zdałam sobie sprawę, jak ciekawe życie miał. Wiele podróżował i świetnie się odnajdywał w różnych miejscach. Pisał i żył jak wolny człowiek.
Pisał, mając cel. Chciał wpływać na ludzi, dzieląc się swoim odbiorem...

Myślałam, że nie polubię Gombrowicza, że taki arystokratyczny snob i zapatrzony w siebie egocentryk. A tu dostałam od pisarza prztyczka w nos (nie polubi?, jak to nie polubi?!) i wpadłam w dzienniki jak przysłowiowa śliwka w kompot, i to jaki kompot! Najbardziej spodobało mi się to, że Gombrowicz tak bezpośrednio i wprost wali z grubej rury co mu leży na wątrobie, bez...

Fatalny bełkot! Lubiłem Gombro po Ferdydurke, ale Dzienniki przekraczają jakiekolwiek normy bełkotliwości i perswazyjności. Treść - albo nijaka, albo zupełnie lunatyczna. Forma - męcząca i nieposkładana. Są miłe momenty, głównie opisy życia w Argentynie, ale większość to wojenki z krytykami, albo furiackie polemiki zupełnie nieciekawe w naszych czasach.
Najlepszy fragment...

Czytam nie po kolei z musu. Podsumuję po skończeniu wszystkich tomów, ale na razie mogę stwierdzić na pewno, że Gombrowicz ma coś z geniusza, nawet jeśli bywa irytujący.

Dobre, dobre, świetne. Czytałam kilkakrotnie. Dzienniki uczłowieczają nam Gombrowicza. Nie wiem czy widzimy tu prawdziwego człowieka ale bez wątpienia człowieka,z jego troskami i słabościami.
Napisane to jest to wszystko - jak przystało na mistrza- z wyjątkowym kunsztem literackim ale takim nonszalanckim, ot mamy genialnego poete który postanowił coś zapisać, nie sili się...

• Literatura polska
  • Chcę w prezencie