Jan Kobuszewski. Patrzę w przyszłość (i przeszłość) z uśmiechem i radością...

Choć Jana Kobuszewskiego cenię jako wspaniałego aktora, ta książka jest nieporozumieniem. Jest to rozmowa Roberta Łukaszuka z Kobuszewskim o Bogu, Matce Boskiej, roli wiary, religii i wizyt na Jasnej Górze w życiu artysty. Nawet w ten sposób prowadzona jest cała narracja. Łukaszuk zadaje pytania w stylu: "Czy pamięta pan dzień swojej pierwszej komunii?", "Jak pan wspomina pielgrzymkę na Jasną Górę?", "Czy długo był pan ministrantem?", "Jak wyglądały pana kontakty z kościołem?" itd.
Kobuszewski dość ogólnikowo opowiada o dzieciństwie, studiach, małżeństwie, pracy aktora i w ogóle o czymkolwiek innym, niż religii. Zresztą wszystkie wspomnienia przepuszcza przez swój chrześcijański filtr. Nuda i czytelnicza pomyłka, album (bo to 96 stron, więcej tam zdjęć niż tekstu) zasługuje na 1*, dodaję jedną za kilka ciekawych fotografii. Choć tę z klęczącym przed obrazem częstochowskim Kobuszewskim ze złożonymi rękami i rozmodlonym wzrokiem mogliby sobie odpuścić, trąca kiczem. No, ale przynajmniej się pośmiałem.

Wartością tej książki jest jej bohater i właśnie ta Postać jest wartością samą w sobie.

Przed rozpoczęciem lektury tego albumu przeczytałam opinie na jego temat, w ktorych wyrażano zawód ze względu na zbyt obfite nasycenie kwestiami wiary i religii. Po przeczytaniu śmiało mogę stwierdzić, że te opinie są mylne. Całość stanowi wywiad z Janem Kobuszewskim, opowieści o jego życiu prywatnym jak i zawodowym. O jego wdzięczności za wszystko co w życiu osiągnął. Motyw wiary jest oczywiście istotny zważywszy na miejsce rozmowy między Janem Kobuszewskim a o.Robertem Łukaszukiem jakim jest Częstochowa. Dodatkowo pragnę dodać, że jeżeli sięgamy po książkę, która ma charakter biograficzny nie możemy krytykować odniesień do religii oraz wiary zwłaszcza, gdy jest ona tak istotna w życiu danej osoby. Bardzo polecam tę pozycję, zawarte w niej są nieznane fakty z życia Jana Kobuszewskiego, ciekawe anegdoty oraz piękne zdjęcia z niedostępnych dla zwykłych ludzi źródeł.

Rozczarowała mnie ta książka.

Spodziewałam się anegdot, wspomnień związanych z życiem zawodowym Kobuszewskiego, jego artystycznych refleksji (bo w końcu to doświadczony i inteligentny aktor),a dostałam przede wszystkim rozważania na temat religii, Matki Boskiej i jej roli w uzdrowieniu artysty itp. przemyśleń.
O udziale w kabarecie Olgi Lipińskiej pan Kobuszewski wspomina zaledwie w kilku słowach, rozwodzi się natomiast na temat swoich wizyt na Jasnej Górze, wiary, duchownych, którzy odegrali dużą rolę w jego życiu.

Szanuję poglądy każdego człowieka (o ile nie krzywdzą one innych),jednak w tym przypadku muszę nazwać książkę bardziej wyznaniem wiary niż artystyczną biografią.
Sięgając po tego typu biografie, nie liczę na skandaliczne wyznania, nawet ich nie lubię, jednak spodziewam się czegoś ciekawego i oryginalnego na temat życia zawodowego - tu mamy zaledwie garść takich informacji, podanych w dodatku ogólnikowo.
Wielka szkoda, bo wierzę, że pan Kobuszewski mógłby naprawdę uraczyć czytelników interesującymi opowieściami.

Wina na pewno leży w dużej mierze po stronie przeprowadzającego wywiad współautora, Roberta Łukaszuka, który może i był wspaniałym duchownym, ale o dziennikarstwie nie miał zielonego pojęcia (mimo iż przeprowadził kilka wywiadów ze znanymi osobistościami odwiedzającymi Jasną Górę).

Całości nie ratują w moich oczach nawet zdjęcia - część to archiwalne fotografie z różnych spektakli i filmów, ale ileż razy można patrzeć na wizerunek modlącego się aktora?

Przykro mi, ale taka "rekolekcyjna" forma i treść to nie moja bajka.

Rozczarowała mnie ta książka.

O udziale w kabarecie Olgi Lipińskiej pan Kobuszewski...

Do tej pory uważałam p.Jana Kobuszewskiego za wspaniałego aktora, a po przeczytaniu tej książki, wiem,że jest również wspaniałym,mądrym człowiekiem.

Stanowczo zbyt krótkie i przez to zapewne powstaje wrażenie, że wspomnienia potraktowane są ledwie pobieżnie, niemniej sprzedano je w interesujący sposób i naprawdę wybornie opakowano (niesamowite wrażenie sprawiają szczególnie zdjęcia). Nie każdemu pewnie odpowiada to, że Kobuszewski często odwołuje się do Boga i Jasnogórskiej Pani (ma swoje powody),ale ja to kupuję i przedkładam nad rzeczy (momentami lub całkiem) miałkie i takie, z których (bywa, że) wieje nudą, jak np.: "Ucho od śledzia" Pietraszaka czy "Kryzys w Babilonie" Brylewskiego. Okazja: na witrynie Wydawcy książkę można nabyć w promocji za 9zł!

• Przeczytane 2012
  • Przeczytane 2014
  • Biografie / autobiografie / wspomnienia / dzienniki
  • Literatura faktu
  • Biografie, pamiętniki, wspomnienia, wywiady, listy, świadectwa
  • Rok 2018

Jan Kobuszewski Jan Kobuszewski. Patrzę w przyszłość (i przeszłość) z uśmiechem i radością... Zobacz więcej