The Night Circus

Doubleday
2011-09-13
2011-09-13
Inne

Od dawna byłam ciekawa tej książki i nie spodziewałam się, że aż tak się na niej zawiodę. Choć początek bardzo mnie zaciekawił, to jednak mój entuzjazm szybko został ostudzony. Sam motyw magii był naprawdę fajny, jednak cała realizacja pomysłu wypadła bardzo kiepsko. Potwornie wynudziłam się podczas czytania i jedynie przerzucenie się na audio trochę uratowało tę sytuację. Słuchając historii bardziej odczułam klimat cyrku, ale w dalszym ciągu to nie było to, czego oczekiwałam.

Bohaterowie książki byli bardzo różnorodni, jednak mało charakterni. Z żadnym z nich się nie zżyłam, a ich losy były mi totalnie obojętne. W relację między Celią, a Markiem nie uwierzyłam, chociaż gdzieś tam w głębi serca trochę im kibicowałam.

Autorka poruszyła wiele wątków, jednak każdy z nich został potraktowany po macoszemu, a szkoda, bo kilka z nich mogłoby sprawić, że fabuła byłaby bardziej interesująca. Najbardziej ciekawiło mnie to, jak rozwiąże się sprawa pojedynku i dlatego też za wszelką cenę chciałam skończyć tę książkę, mimo że naprawdę było ciężko. Niestety to, co zastałam na końcu sprawiło, że pożałowałam poświęconego jej czasu. Dawno nie byłam aż tak rozczarowana.

Jest to specyficzna i trochę dziwna historia, ale wiem, że ma ona swoich zwolenników i może nie jedną osobę zachwycić. Mnie niestety nie porwała i szybko o niej zapomnę.

Fantastyczne książka o magii📚💜
Polecam

Fantastyczne książka o magii📚💜
Polecam

Czytam opinie czytelników i uderza mnie jedna rzecz. Wszyscy krytykują brak akcji. Fakt niewiele się dzieje, trupy tylko dwa, żadnych strzelanin, pościgów czy seksu.
Ale może o to właśnie chodzi. By czarować słowem. By wyobraźnia mogła wędrować razem z cyrkiem, by czuć zapach jabłek w cynamonowym syropie. Po co więcej? To jest po prostu piękna książka, a to że nic nie jest ostatecznie wyjaśnione jest przecież atrybutem iluzji.

Książki Morgenstern są dziwne, ale to taka przyjemna dziwność. Cyrk nocy bardzo mi się podobał

Dotarłam do połowy i porzuciłam bez żalu. Strasznie nudna i rozwlekła historia, w którą nie zdołałam się zaangażować :(

To druga książka Erin Morgenstern, którą wysłuchałam w audiotece. Pierwsza kompletnie do mnie nie przemówiła. Po "Cyrk nocy" sięgnęłam tylko dlatego, że książka została wpisana na listę najlepszych książek fantasy (co po lekturze bardzo mnie dziwi). Historia cyrku ani mnie nie porwała, ani nie poruszyła. Słuchało się dość przyjemnie ponieważ książka faktycznie jest bardzo klimatyczna a Peszek przyjemnie czyta. Fabułę można właściwie poznać czytając opis książki. Sama historia miłosna kompletnie do nie nie przemawia. Nie przekonuje mnie ta miłość. Czasem wydaje mi się, że ludzie nie rozumieją czym jest prawdziwa miłość. Być może z takiego niezrozumienia tworzy się takie historie. Książkę tę można słuchać wyłącznie dla klimatu. Niestety nie znajdziemy tam nic więcej. Dlatego świetnie nadaje się na do słuchania w bezsenne noce. Czytać nie polecam, można się mocno wymęczyć.

Dramatycznie nudna książka. Lekarstwo dla cierpiących na kłopoty z zaśnięciem. Piękne dekoracje, ale po pewnym czasie odkrywasz, że pod tymi namiotami w pasy hula wiatr i wieje pustką.

Ładnie napisana książka-wydmuszka. Nie ma akcji, napięcia, ciekawych bohaterów. Do końca czekałam na wyjaśnienie, bo spodziewałam się, że wszystko jest zagmatwaną metaforą i w końcu odkryję i zrozumiem drugie dno. Niestety, nic nie odkryłam więc albo: a) jestem za głupia żeby zrozumieć mądrość tej historii; b) książka miała być po prostu ładnie napisana i nic więcej tam nie ma.

Książka, nawet jeśli jest napisana ładnym językiem to bez dobrej fabuły i dobrych bohaterów nie obroni się
Odniosłam wrażenie, że jest to zbiór opisów ładnych miejsc i tyle
Nie było tu ŻADNEJ postaci która mnie zainteresowała, motywacje, fabuła-nie istniały, a uczucie między głównymi bohaterami wzieło się znikąd
Podsumuwując, ta książka jest o niczym i nie ma nic do zaoferowania
To prawdziwa sztuka napisać powieść w której nic się nie dzieje

Odniosłam wrażenie, że jest to zbiór opisów ładnych miejsc i tyle
Podsumuwując, ta książka jest o niczym i nie ma nic do...

"Cyrk nocy" to książka, na której wznowienie bardzo czekałam. Przepiękna okładka i akcja, która wydawała się być niezwykle interesująca sugerowały, że to będzie świetnie spędzony czas. Czy faktycznie tak było?

Le Cirque des Rêves to cyrk wędrowny, który pojawia się niespodziewanie, a jego wrota otwierają się dla gości wyłącznie nocą. W centrum tych magicznych zawirowań i iluzji znaleźli się wybrani wbrew sobie Marco i Celia. Ta uzdolniona dwójka ma za zadanie stoczyć ze sobą pojedynek, w którym oczywiście ma prawo wygrać tylko jedno z nich.

Samo wykreowanie magicznego cyrku i jego klimatu było naprawdę świetne. Podobało mi się to, że mogłam zajrzeć za kurtynę tego osobliwego miejsca. Bohaterowie o zróżnicowanym charakterze i umiejętnościach początkowo zapowiadali się bardziej barwni, z biegiem czasu tracili na wyrazistości. Czegoś mi jednak w tej opowieści zabrakło. Nieustannie czuć nadchodzący punkt kulminacyjny, napięcie i ciekawość z nim związane, lecz gdy następuje ta chwila, okazuje się, że nie było na co czekać. "Nocny cyrk" to historia, która mnie trochę rozczarowała, jednak nie mogę uznać czasu z nią spędzonego za zmarnowany. Dałam się porwać iluzji, a pozostałam z dość dużym niedopowiedzeniem i wrażeniem, że duży potencjał nie został należycie wykorzystany.