Kult

Okładka książki Kult Lincoln Child, Douglas Preston
Okładka książki Kult
Lincoln ChildDouglas Preston Wydawnictwo: Albatros Cykl: Pendergast (tom 9) kryminał, sensacja, thriller
Pendergast (tom 9)
Cemetery Dance
Albatros
2012-04-01
2012-04-01
Danuta Górska

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Czternaście nocy Margaret Atwood, Jo...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...

Chyba najsłabsza część serii o Pendergaście, choć przyznam, że im dalej w las, tym ciekawiej. A może tak ciężko mi się wchodziło, bo na samym początku autorzy zadali czytelnikom serii prawdziwy cios? W każdym razie ciężko mi się zaczynało, ale potem wciągnąłem się w ten nieco fantastyczy świat z mocno przerysowanymi głupimi policjantami. Ale to chyba już taki urok serii i autorów. Finał - zaskakujący, choć paru rzeczy się domyśliłem. Lekka seria na "odmóżdżenie" po trudach pracy umysłowej...

Ta część stanowi oddzielną opowieść połączoną z pozostałymi postacią Pendergasta i jego dawnych znajomych.
Dla mnie wielkim zadoczeniem było wprowadzenie do książki. Kiedy zobaczyłam w opisie, że Preston I Child usmiercili Smithback'a nie mogłam w to uwierzyć. Myślałam że to tylko taki wybieg literacki jak w przypadku Margo.
Co do samej książki. Wracamy do Nowego Yorku. Pendergast i D'Agosta staną na przeciw pradawnej sekty. Czarna magia, krwawe rytuały, voodoo i zombii.
Ciekawa intryga. Można się jednak spodziewać takiego rozwiązania zagadki.

Co do samej książki. Wracamy do Nowego Yorku....

Na półkach: , , , , , , , ,

Przez większą jej część zastanawiałam się czy aby na pewno jest to kryminał, czy jednak chwyciłam za jakąś fantastykę. Nie mogę powiedzieć, że źle spędziłam przy niej czas, jednak zdecydowanie oczekiwałam czegoś lepszego. Czyta się trochę tak jak ogląda jakiś mało ambitny serial kryminalny. Może miałabym lepsze wrażenia gdybym mogła przeczytać od pierwszego tomu, jednak w Polsce ta seria jest tak fatalnie wydana, że chyba nie mam co liczyć na powrót do tego świata.

Według mnie to najlepsza jak do tej pory część przygód agenta Pendergasta. Początek wbija w fotel! A potem jest jeszcze lepiej! Jeden minusik: tego akurat bohatera bardzo lubiłam i nie podoba mi się, że autorzy go uśmiercili :(

Żywy nieumarły

Człowiek od dawna próbuje zrozumieć otaczający go świat. Natomiast to co niezrozumiałe dla ludzkiego umysłu było kwalifikowane jako domena istot nadprzyrodzonych, czy też innych nadnaturalnych bytów. W każdym zakątku globu ludzie próbowali pojąć zjawiska, które mogli zaobserwować, lecz na różny sposób je interpretowali, co przyczyniło się do powstania całego szeregu wierzeń. Z czasem niektóre wierzenia zaczęły przekształcać się w główne nurty religijne, które do dziś istnieją na świecie. Pozostałe jeśli nie przestały istnieć pod wpływem rozwoju nauki, która odepchnęła dawne myśli, mity i wierzenia w niebyt, to zostały jedynie domeną społeczności przesiąkniętych lokalnym folklorem i tradycją. Niemożność ostatecznego zbadania sfery duchowej sprawia, że oprócz zasadniczych głównych religii, co rusz pojawiają się nowe formy kultów, które potrafią zawładnąć umysłem człowieka, czasem prowadząc do trudnych do zrozumienia czynów.

Tajemne sekty, kulty, organizacje przesiąknięte mistycyzmem, często osadzone w hermetycznych grupach, dokonujących dziwnych rytuałów od wieków wzbudzały obawę oraz grozę wśród reszty społeczeństwa. Jednak również wzbudzają zaciekawienie, z czego często korzystają twórcy kultury w swych dziełach. Motyw dziwnych rytuałów oraz sekt znalazł miejsce w różnorakich gatunkach od horroru po powieści przygodowe na kryminałach kończąc. Motyw ten nie mógł znaleźć lepszego miejsca niż w cyklu stworzonym prze duet autorów – Douglasa Prestona i Lincolna Childa- którzy w swych kryminałach mieszają dynamiczną akcję z elementami fantastyki naukowej oraz nutką mistycyzmu. Efektem ich pracy jest już kolejna część przygód niezwykłego bohatera – agenta specjalnego FBI Aloysiusa Pendergasta- rozwikłującego misterne i mroczne zbrodnie.

Agent specjalny Pendergast i porucznik D’Agosta z nowojorskiej policji próbują wyjaśnić zagadkę zbrodni, która nie miała prawa się wydarzyć. Dziennikarz Bill Smithback zostaje zamordowany przez człowieka, który według wszelkich danych zginął dziesięć dni wcześniej. Po dziennikarzu przychodzi kolej na jego żonę, którą prześladuje identyczny osobnik wyglądający jak żywy trup. Śledztwo prowadzi obu detektywów do Ville – ukrytej w ostatnim dzikim zakątku Manhattanu enklawy wyznawców kultu voodoo. Rośnie liczba ofiar, morderstwa są popełniane w biały dzień, na oczach innych ludzi. W podziemiach Ville Pendergast odkrywa coś, co pozwoli mu rozwikłać misterną intrygę uknutą przez prawdziwego geniusza zbrodni.

Cechy charakteru, wyglądu oraz sposób bycia sprawiają, że postać agenta Pendergasta przypadnie do gustu niejednemu czytelnikowi. Moglibyśmy go nazwać człowiekiem „renesansu” z całą gamą zainteresowań, z arystokratycznym manieryzmem, z wyglądem wysokiego, bladolicego przedsiębiorcy pogrzebowego, lecz o żywiołowym i analitycznym umyśle, ale nadal pozostającym nie mniej tajemniczym jak przy pierwszej powieści z jego udziałem. Czasami stworzenie zapadającego w pamięć głównego bohatera sprawia, że czytelnicy śmiało sięgają po powieści z jego udziałem. Douglas Preston i Lincoln Child stworzyli jako duet, co jest niezwykłe samo w sobie, nie tylko enigmatycznego bohatera, ale również zawiłe intrygi kryminalne z domieszką mrocznego klimatu, które utrzymywane są na bardzo dobrym wysokim poziomie.

Zazwyczaj w cyklach powieściowych jest tak, że im dalszy ciąg rozbudowanej historii, tym więcej jest powiązań między bohaterami i wydarzeniami z wcześniejszych powieści. W przypadku duetu Preston/Child sytuacja jest podobna, tzn. postaci z jednej książki pojawiają się w późniejszej albo zdarzenia z jednej powieści rozwijają się w kolejną historię. Jednak autorzy nie zawsze rygorystycznie stosują się do tej reguły, więc „Kult”, mimo, że będący dziewiątą częścią przygód agenta Pendergasta stanowi zamkniętą całość, tylko miejscami odwołując się do wcześniej opisywanych wydarzeń. Tym samym osoby niezaznajomione z poprzednimi powieściami mogą śmiało sięgać po tę pozycję.

Z długimi cyklami powieściowymi bywa również tak, że stali czytelnicy kolejnych części zaczynają traktować głównych bohaterów jak swych przyjaciół i z tęsknotą oczekują na następne spotkanie. Morderstwo jednej z głównych postaci wcześniejszych powieści i to na samym początku stanowi mocne rozpoczęcie książki. Dodatkowo okoliczności morderstwa już na wstępie każą sugerować, że „Kult” będzie przesiąknięty mrocznymi, makabrycznymi elementami. Stali czytelnicy będą zszokowani takim mocnym akcentem na samym początku, natomiast nowi czytelnicy potwierdzą starą regułę, że dobry thriller powinien zacząć się od morderstwa, im bardziej enigmatyczne i dziwne tym lepiej.

W powieści „Kult” autorzy nadają odpowiednie tempo suspensu, czasami skręcając w rejony zarezerwowane dla horroru. Śledztwo tak jak w dobrych kryminałach bywa, prowadzone jest od punkty do punkty, od kolejnego tropu do następnego, przy czym autorzy aż do samego finału nie wyjaśniają wszystkich wątków. Dopiero zakończenie utwierdza nas w przekonaniu jak sprytna była mistyfikacja oraz fakt, że początkowe błahe wydarzenia, czy też tropy miały niebagatelny wpływ na rozwiązanie całej sprawy.

W „Kulcie” jak sama nazwa wskazuje, autorzy skupili się na dziwnej społeczności, która praktykuje odmianę voodoo. Skoro voodoo to pierwszym skojarzeniem jest zombie. Rzeczywiście jako takie w powieści występuje, lecz autorzy znani są z faktu mieszania kryminału z fantastyką naukową. Różnorodnie podchodzą do tematyki nadnaturalnej w zależności od powieści. Zawsze starają się nadać cech naukowych danym niezwykłym wydarzeniem, czy też osobom lub „stworom”, lecz w mniejszym lub większym stopniu pozostawiają pewne aspekty nadnaturalne niewyjaśnione zgodnie ze słynną sentencją, „są rzeczy na niebie i ziemi, które nie śniły się waszym filozofom”. Czytelnicy nastawienie na typowe kryminały mogą być zdziwieni takim podejściem, natomiast pozostali z otwartością swych umysłów mogą dostrzec świetną zabawę konwencją kryminału, nieograniczającą się do ścisłych jego ram.

Douglas Preston i Lincoln Child są mistrzami w utrzymywaniu ciągłego napięcia w finale. Znani z budowania odpowiedniego klimatu finałowych scen. Mroczne zakamarki Muzeum Historii Naturalnej, podziemia Nowego Jorku, piwnice wiktoriańskiej posiadłości, system jaskiń, czy tak jak w „Kulcie” nieprzebyte katakumby małej osady dostarczają pewnych wrażeń charakterystycznych dla powieści grozy. Dreszczyk emocji, czyhające niebezpieczeństwo, klaustrofobiczne, duszne, posępne pomieszczenia wywołują niezastąpione wrażenia podczas lektury. Autorzy tak jak w poprzednich powieściach oferują nie kilka, ale kilkadziesiąt rozdziałów, co w „Kulcie” przekłada się na prawie sto stron finałowych wydarzeń, pełnych wcześniej opisywanej atmosfery oraz narastającego napięcia. Wszelkie wątki zostają wyjaśnione a rozpracowanie całego misternego planu, będącego niezłym mydleniem oczu, jak łatwo można się domyślić jest zasługą agenta Pendergasta. Jednak tym razem większość czytelników szybciej pozna prawdziwe motywacje sprawcy, nim wyjawią to autorzy ustami ulubionego bohatera.

Podsumowując, w „Kulcie” autorzy sprawnie mieszają grozę, kryminał, suspens oraz fantastykę naukową dostarczając odpowiedniego dreszczu emocji, dawki wrażeń i spełnienia dobrze spędzonego czasu nad powieścią. Jednym słowem kolejna bardzo dobra powieść znakomitego cyklu.

Żywy nieumarły

„Kult” to już dziewiąta powieść rewelacyjnego duetu Preston&Child, z charyzmatycznym, inteligentnym i wciąż tajemniczym agentem Pendergastem w roli głównej.

Nowym Jorkiem wstrząsają zbrodnie, które wydają się być popełniane przez….. zombie. Czy to możliwe? Agent Pendergast i Vincent D’Agosta natrafiają na ślad sekty, która być może ma coś wspólnego z całą sprawą. Jakie jest rozwiązanie zagadki?

Autorzy po raz kolejni mnie usatysfakcjonowali. Sekta, zombie, rytualne morderstwa – to zdecydowanie wpisuje się w moje gusta czytelnicze. Na każdą powieść mają innowacyjny pomysł, nie powielają schematów, jedynie główne miejsce akcji w większości utworów z serii pozostaje to samo. Dodatkowo, pozornie nadprzyrodzone wydarzenia wyjaśniają w racjonalny sposób, co nadaje ich twórczości dodatkowego „smaczku”. Moje serce zdobyli także poruszeniem tematyki laboratoryjnej – przedstawieniem wykorzystania technik biologii molekularnej do identyfikacji sprawcy przestępstwa, co jest dla mnie o tyle interesujące, że sama w swojej pracy z takich technik korzystam, choć nie w aspekcie kryminologicznym. Z tych względów, jak również ze względu na genialną kreację głównego bohatera, o którym (pomimo dziewiątej części cyklu) nadal niezwykle mało wiemy, uwielbiam ich twórczość.

„Kult” oczywiście polecam.

Można go czytać również bez znajomości treści poprzednich części serii.

Ocena: 7,5/10

Bill Smithback zostaje zamordowany w brutalny sposób. Morderca według wszelkich prawd, nie powinien istnieć. A przynajmniej tak mówi akt zgonu, który został wystawiony dziesięć dni wcześniej. Jakby tego wszystkiego było mało zostaje również zaatakowana żona Billa, Nora Kelly, która trafia do szpitala. Całe zdarzenie bardzo porusza Pendergasta oraz D'Agostę. Zaczynają swoje poszukiwania, które nie zawsze idą w parze z linią prawa. Tropy prowadzą ich do przedziwnej osady, w której mieszka nieznana sekta i wyznaje przerażający kult, w której składanymi ofiarami stają się niewinne zwierzęta. Ale czy tylko? Do gazet zaś przedostają się informacje, mówiąc o pojawieniu się w mieście Zambii, żywych trupów. To właśnie im przypisuje się zamordowanie Smithbacka. Jaka wygląda prawda?
Autorzy jak zwykle nie zawiedli swoich czytelników. Tym razem akcja rozpoczyna się już od pierwszego zdania i trwa nieubłaganie aż do ostatniej kropki. Napięcie związane ze sprawą również odczuwalne jest już na pierwszych stronach. Im dłużej się czyta, im więcej wątków się pojawia napięcie to dochodzi do tak wysokiego punktu, że ledwo można się oderwać od czytanego tekstu. Wszystkie wątki bardzo dobrze zostały połączone. Tym razem nawet zamieszki mi nie przeszkadzały. Swoją drogą zauważyłam, że jest to dość częsty wybieg autorów. W większości książek spotkać można jakiś poboczny temat związany z demonstracjami lub zamieszkami wywołanymi przez przygnębiony i przestraszony tłum. Patrząc z boku na tą prawidłowość można dojść do wniosku, że po tylu częściach styl pisania autorów stał się przewidywalny. Może i jest tak w pewnym sensie. Jednak mają oni taki dar do opowiadania przedziwnych historii, że można im to wybaczyć. Jak na razie pomysłów im również nie brakuje co bardzo się chwali.

Kolejna pozycja, którą mogę polecić.

Kolejna pozycja, którą mogę polecić.

Jak wszystkie poprzednie część, książka trzyma w napięciu i się nie dłuży, chociaż zakończenie mogłoby być lepsze. Są zagadki kryminalne, są zjawisk magiczne i jest odrobina horroru.Polecam.

Sama nie wiem, co myśleć o tej książce. Z jednej strony porządnie skrojona intryga z elementami voodoo i nawet ciekawie zapowiadającą się fabułą. Z drugiej strony książka, która w połowie traci swoją prędkość, zwalnia i pod koniec odkrywa wszystkie szyfry i kody.
Nie powiem, czyta się przyjemnie, ale nic więcej.

Nie powiem, czyta się przyjemnie, ale nic więcej.

• Pendergast

Dodaj cytat z książki Kult