Tajemniczy Ogród

Okładka książki Tajemniczy Ogród Frances Hodgson Burnett
Okładka książki Tajemniczy Ogród
Frances Hodgson Burnett Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Ekranizacje: Tajemniczy ogród (2020) literatura dziecięca
literatura dziecięca
83-10-08135-9
Jadwiga Włodarkiewiczowa
Ekranizacje:
Tajemniczy ogród (2020)

Do teraz, znałam tylko film który widziałam w wieku ok.12lat. Książka cudowna i cieszę się, że wreszcie po nią sięgłam ♥️ i nie raz wrócę do jej pięknej treści.

Książka mojego życia. A w każdym razie w mocnej pierwszej piątce.

Książka mojego życia. A w każdym razie w mocnej pierwszej piątce.

Cieszę się, że dopiero po 40-stce przeczytałem "Tajemniczy ogród". Bo gdybym był dzieckiem, pewnie książka wylądowałaby na półce z rozpoczętymi i nieskończonymi pozycjami. Do połowy było w miarę ok, ale gdy Mary odkryła tajemniczy ogród, a potem płaczącego Collina, cała tajemniczość prysła niczym mydlana bańka i zrobiło się nudno. Nie dziwi mnie wcale wybór "Tajemniczego ogrodu" do kanonu lektur, bo tak właśnie wspominam szkolne lektury (jako mało wciągające i stosunkowo nudne).
5* to maks. (jako dorosły).
1* to byłby maks. (jako dziecko z podstawówki).

Dobrze, że ta opowieść pojawiła się na naszym świecie...

Dobrze, że ta opowieść pojawiła się na naszym świecie...

Powrót na wrzosowiska

Perypetie kapryśnej i naburmuszonej Mary Lennox należą do moich ulubionych literackich historii. Powieść Frances Hodgson Burnett była jedną z pierwszych “pełnowymiarowych” książek, jakie przeczytałam w życiu i pozostawiła w moim sercu ogromny sentyment. W ciągu kolejnego ćwierćwiecza wracałam do tego tytułu wielokrotnie, ale przecież nic nie szkodzi, by sięgnąć po niego raz jeszcze, prawda?

"Tajemniczy ogród" w wydaniu, po które właśnie sięgnęłam, wyróżnia się przepiękną szatą graficzną. Ilustracje Ingi Moore idealnie uzupełniają treść powieści i stanowią niezaprzeczalną ozdobę całej publikacji, która sprawdzi się zarówno wśród młodszych, jak i starszych czytelników. Przekład Jerzego Łozińskiego świetnie oddaje klimat powieści i epokę, w której rozgrywa się akcja.

Samą fabułę zapewne wielu z Was kojarzy – osierocona Mary Lennox trafia z egzotycznych Indii do ponurego angielskiego dworu na wrzosowiskach. Dziewczynka stopniowo odkrywa tajemnice posiadłości i jej mieszkańców. Ostatecznie jej przybycie odmienia nie tylko jej własne życie, ale wywiera ono wpływ na wszystkich mieszkańców posiadłości.

To prawda, że powieść Frances Hodgson Burnett jest odrobinę naiwna (w ten uroczy sposób),ale jej przesłanie jest ciągle aktualne. Zmiana bohaterów powieści korespondująca ze zmianami w tytułowym ogrodzie i porami roku jest jedną z moich ulubionych części całej historii, a elementy klasycznej powieści wiktoriańskiej sprawiają, że lektura jest satysfakcjonująca – niezależnie od wieku czytelnika.

Powrót na wrzosowiska

"Jeżeli pozwolimy dostać się złym albo smutnym myślom do naszego umysłu, to staje się to równie niebezpieczne jak dopuszczenie, aby zarazek szkarlatyny przeniknął do naszego organizmu. Jeśli pozwolicie mu pozostać, możecie nigdy, przez całe życie, go nie pokonać". Mary i Colin to para bohaterów, którzy przechodzą w tej opowieści wielką, wspaniałą przemianę fizyczną i duchową. Przede wszystkim ze złych i smutnych stają się dobrymi i wesołymi ludźmi. A wszystko między innymi dzięki tajemniczemu, zaniedbanemu, zamkniętemu i dziwnemu ogrodowi.
To jedna z moich ulubionych opowieści z czasów młodości. Opowieść, która na młodego czytelnika może wywrzeć ogromne i bardzo pozytywne wrażenie. Jest to książka, którą właściwie można przeczytać w każdym wieku i w każdym wieku może się spodobać. Powieść jest piękna, wspaniale napisana, mądra, podnosząca na duchu, działająca na wyobraźnię. W wieku lat czterdziestu ponownie do niej zajrzałem i przeczytałem z wielką przyjemnością. Stwierdzam z całą mocą, że to dzieło wybitne, które niejednego czytelnika może zachwycić, ująć, zaciekawić. Ja mam wydanie, które polecam: z roku 1998 ("Siedmioróg") z ilustracjami Andrzeja Mitury.
Ta interesująca książka zapada w pamięć. Ta książka jest po prostu świetna z różnych względów, można powiedzieć, że jest nawet ponadczasowa. Niełatwo się od niej oderwać, choć należy już do klasyki literatury. Wartościowa opowieść, która była z całą pewnością udaną lekturą dla niejednego czytelnika w przeszłości (co potwierdza wiele opinii na tym portalu). Myślę, że i w przyszłości wielu czytelników może zauroczyć. Dla mnie to ważna książka.

Prosta historia napisana ładnym językiem. Nie jest to książka, która zmieni Wasze życie, ale czytanie jej sprawia przyjemność samą w sobie. Dobra pozycja jako "przerywnik" między czymś poważniejszym.

Ciepła i zmuszająca do refleksji. Na pewno do niej wrócę.

Ciepła i zmuszająca do refleksji. Na pewno do niej wrócę.

Uwielbiam te książkę !
Do dzisiaj żałuje, że nie doceniłam jej w podstawówce, kiedy była lekturą. Od tamtego czasu przeczytałam ją kilka razy i wrócę jeszcze pewnie nie raz :)

Uwielbiam te książkę !

• Lektury