My

reportaż
Oficyna Wydawnicza MOST
1994-01-01
1994-01-01

W rozmowach Teresy Torańskiej z przedstawicielami środowiska "Solidarności" z początku lat 90. uderza przede wszystkim zmieniona rola słynnej dziennikarki. "Polska Oriana Fallaci" tym razem porzuca metodę bezwzględnej konfrontacji jak w głośnych wywiadach z komunistami. Dla swoich kolegów jest dużo bardziej łaskawa. :)

Na szczególną uwagę zasługują 2 najdłuższe w tej książce wywiady. Rozmowa z Janem Krzysztofem Bieleckim zaskakuje trafnością stawianych diagnoz i nowoczesnym podejściem do wielu spraw tego mocno zapomnianego dziś bardziej ekonomisty niż polityka. Z kolei słynny wywiad z Jarosławem Kaczyńskim to jazda bez trzymanki, z której niestety Torańska abdykowała ograniczając się do emocjonalnych okrzyków i bezsensownych wtrętów, co z kolei skutkowało mocno chamskimi odzywkami wyraźnie rozbawionego sytuacją JarKacza. Mam wrażenie, że JK w rozmowie z TT pozwolił sobie na niezwykłą szczerość, a z drugiej strony w dzisiejszych czasach taki wywiad po prostu by nie przeszedł i nie tylko ze względu na dużo dalej posuniętą polaryzację środowiska medialnego.

Tak więc chociażby tylko dla tych 2 rozmów warto po "My" sięgnąć. Natomiast konstatacja wyłaniająca się z tej książki jest tyle smutna co oczywista - zastąpienie złych ludzi dobrymi nie poprawiło z dnia na dzień ani funkcjonowania państwa ani życia zwykłych ludzi.

Na szczególną uwagę zasługują 2 najdłuższe w tej...

Bardzo interesująca książka. Zaciekawił mnie wywiad z Janem Krzysztofem Bieleckim- to chyba polityk, o którym najmniej wiedziałam. Hitem jest rzecz jasna "nieautoryzowany" Kaczyński, chciażby dlatego warto przeczytać tę pozycję. Polecam

Po latach w dzisiejszej sytuacji Polski ta ksiazka ma dwa walory, po pierwsze ukazuje historyczne tło pierwszych lat demokratycznej Polski, pp drugie wywiad z J.Kaczyńskim. Toranska będąc znajomą gnoma z Żoliborza pozwoliła mu się odkryć. Facet opowiada farmazony, tworzy zafałszowaną historię jego stosunków z Wałęsą, chwali się posiadaniem pistoletu itp. "smaczki".Taki krasnal ogrodowy rządzi teraz Polską a ludzie popierają takie miernoty.

Zastanawiałem się, jaką ocenę dać tej książce. Niektóre wywiady nieco rozczarowują, również dobór rozmówców pozostawia sporo do życzenia - dlaczego nie ma Geremka ani Mazowieckiego, skoro to książka o transformacji? Jednak absolutnym hitem jest wywiad z Jarosławem Kaczyńskim, który winduje tę pozycję bardzo wysoko. Śmiem twierdzić, że ktoś, kto nie czytał tego wywiadu nie zrozumie, o co tak naprawdę chodzi i chodziło Kaczyńskiemu, a tym samym nie zrozumie w pełni historii Polski w ostatnich trzydziestu latach. To trzeba przeczytać!

Chyba wszystko na temat tej książki zostało napisane. Ja tylko powiem, że największe wrażenie zrobił na mnie wywiad z Kaczyńskim. Bardzo odmienny od innych.
Każdy się próbował tłumaczyć ze swoich decyzji, uzasadniać, dlaczego zrobił tak a nie inaczej.
Kaczyński nie tylko. Myślę, że warto przeczytać choćby dlatego, żeby zrozumieć dzisiejszą jego politykę ...

Recenzując "My" (1994) nie da się pominąć afery z Kaczyńskim o autoryzację. Aby nie zakłócał mego spokoju podaję namiary na list otwarty Torańskiej w tej sprawie:

Torańską (1944 – 2013) recenzowałem dwa razy: "Są" (2007) - 10 gwiazdek oraz "Smoleńsk" (pośmiertnie) - 9 gwiazdek. Dzisiaj mamy pozycję o wiele wcześniejszą, bo z 1994, a w skład jej wchodzi 7 wywiadów z: Balcerowiczem, Bieleckim. Kaczyńskim, Kulerskm, Merkelem, Rulewskim i Szczepanikiem.
Warte podkreślenia są słowa, po ponad 20 latach od daty przeprowadzonego wywiadu, dalej aktualne. W wywiadzie z Balcerowiczem znajduję (s. 6):
„.....Polska nie odzyskałaby niepodległości po I wojnie światowej, gdyby nie wojna między trzema zaborcami i nie odzyskałaby jej w 1989 r., gdyby nie 'pieriestrojka' Gorbaczowa...”
Skoro już wolność przyszła, to czego teraz chciało społeczeństwo. I problem (s. 20):
„....bo co to jest społeczeństwo ? Społeczeństwo to zbiór grup o różnym poziomie wykształcenia i interesach, o różnych wyobrażeniach o tym, co dzieje się w kraju i co powinno się w nim dziać, przez co nie można rzeczy sprowadzać do jednoznacznego stwierdzenia: społeczeństwo chciało, czy nie chciało....”
Jakże aktualne jest to dzisiaj, po 22 latach, gdy trwa spór o TK.. W wywiadzie z Janem Krzysztofem Bieleckim, ten wspomina opinię wygłoszoną przez jego przyjaciela Janusza Lewandowskiego (s. 31):
„...Kiedy przestałem być premierem, oświadczył mi, że przeskoczyłem siebie dziesięć razy, co potwierdza wprawdzie twoją tezę, ale nie najlepiej świadczy o Polsce. Bo oznacza, że Polska jest krajem wielkich możliwości, ale i krajem bez konkurencji. Uczyć bowiem powinno się w szkole...”
Pozwolę sobie uzupełnić, że wielu, którzy coś umieją, do polityki nie dadzą się zagnać.. Wywiad z Bieleckim jest wyjątkowo odkrywczy, pokazuje różnicę między dyplomacją a wiadomościami przekazywanymi ludowi, ponadto obnaża odważnie całkowity brak profesjonalizmu wśród reprezentantów Polski..
Przestałem robić notatki i rozgorączkowany lekturą parłem do przodu, do ostatniej strony, a teraz mam tylko jedno Państwu do powiedzenia. Ze względu na obecną sytuację polityczną i wspomniany przeze mnie na początku tej recenzji list Torańskiej, pozostawiam wywiad z Jarosławem Kaczyńskim bez komentarza, ale z gorącym zaleceniem dla Państwa, by go przeczytać, natomiast z reszty wyróżniam wywiad właśnie z Bieleckim, do którego lektury i analizy powróciłem, bo to on decyduje o moich 10 gwiazdkach dla tej książki. Nic nie ujmując innym wywiadom on stanowi wielką, wszechstronną wartość. Ja tylko podkreślę, że jest też piękną laurką wykształconego profesjonalisty Bieleckiego dla naszego trybuna ludowego, Prezydenta RP Lecha Wałęsy, jak i zasłużonych dla Polski - Balcerowicza i Skubiszewskiego. Bielecki wypowiada też gorzką prawdę (s.87):
„Wolność dla nas przyszła, po prostu, za wcześnie. Nie byliśmy do niej przygotowani”.

Po Bieleckim mamy wspomniany, szokujący wywiad z Kaczyńskim, a umyślne zakończenie serii wywiadów rozmową z piosenkarzem lat mojej młodości Piotrem Szczepanikiem służy według mnie podkreśleniu ważności tych dwóch wywiadów z Bieleckim i z Kaczyńskim.
Gorąca lektura!!! Aby zachęcić WSZYSTKICH Państwa do tej pasjonującej lektury, unikałem prezentacji swoich własnych deklaracji politycznych.

• Reportaż
  • Ebooki